Minister za zdravstvo Daniel Bahr (FDP) je že leta 2010 opozoril na to, da z ministrstva odteka veliko število zaupnih informacij, med drugimi osnutki zakonov pa vse do njegove korespondence z ministrom za gospodarstvo Philipom Röslerjem (FDP), elektronskega dopisovanja državnih sekretarjev in ministrovih najožjih sodelavcev. Njegove domneve so se potrdile.

Nemški časopis Süddeutsche Tageszeitung je ta teden poročal, da je neki lobist lekarnarjev dolga leta z ministrstva dobival tajne dokumente, državno tožilstvo v Berlinu pa je potrdilo, da primer preiskujejo. Naveza naj bi po navedbah državnega tožilstva delovala prek sodelavca podjetja, ki je ministrstvu zagotavljalo vse računalniške storitve in skrbelo za njihov informacijski sistem. Sodelavec tega podjetja je lobistu posredoval zaupne dokumente in zanje prejel plačilo. Dokumenti so bili deloma objavljeni celo na spletu.

Za zakone vedeli prej kot minister

»To je svinjarija,« je bil besen minister za zdravje Daniel Bahr, ki pričakuje, da bo tožilstvu uspelo v celoti razkriti, kaj se je dogajalo. Tožilstvo v Brandenburgu in Berlinu je vso zadevo začelo preiskovati novembra in v več hišnih preiskavah na ministrstvu in na domu osumljenega sodelavca zaseglo računalnike in različne nosilce podatkov. Ministrstvo je sum špijonaže samo prijavilo tožilstvu. Vedno znova so se na ministrstvu namreč čudili, kako dobro so bili obveščeni njihovi sogovorniki iz lekarniške branže, poznali so celo osnutke zakonov, za katere so minister in državni sekretarji slišali prvič.

Cilj sistematične špijonaže je bil očitno ta, da bi se dokopali do tajnih informacij, kakšni zakoni se na ministrstvu s področja farmacevtske industrije in lekarništva pripravljajo v prihodnje. S tem so lekarnarji dobili prednost v času in po eni strani skušali vplivati na zakonodajo še med njenim nastajanjem, po drugi pa so pravočasno lahko dorekli strategijo, kako se upreti določenim zakonom, ki jim niso ustrezali. Socialdemokrati so zato včeraj zahtevali, da preiskovalna komisija ugotovi, ali in koliko so ukradeni dokumenti lahko vplivali na zakonodajo obeh področij v zadnjih dveh letih. Hkrati mora ministrstvo za zdravje objaviti, kateri dokumenti so bili ukradeni, zahtevajo socialdemokrati. Minister za zdravje zanika, da bi ukradeni dokumenti lahko vplivali na sprejemanje zakonov s področja farmacevtske industrije.

V času, ko so odtekale informacije, se je sprejemalo kar nekaj zakonov, ki so bili pomembni za lekarnarje in se v veliki meri dotikali njihovih finančnih interesov. Obstajala je namera, da bi z zakoni omejili prodajo kozmetike v lekarnah in sprejeta je bila reforma trga zdravil. Oboje je za lekarnarje pomenilo izgubo dohodka. Z ministrstvom so se tedaj lekarnarji pogajali tudi o višini prispevka, ki ga morajo za vsako prodano zdravilo nakazati v zdravstveno blagajno. Sprva so ga z 2,30 evra znižali na 1,75 evra in ga nato znova dvignili na 2,05 evra.

Boj za 300 milijard evrov

Nemški liberalci so dolgo veljali za zaveznike farmacevtske industrije. Zato je vohun na ministrstvu, ki je prodajal zaupne podatke lekarniškemu lobiju, za ministra neke vrste zgodnje božično darilo, komentira nemški tednik Der Spiegel, ki naj bi ministra iz vrst FDP opralo tega dvomljivega slovesa. Lekarnarji namreč v Nemčiji veljajo za enega najmočnejših lobijev, še posebej v Berlinu veljajo tudi za enega najbolj agresivnih.

V nemškem zdravstvu vsako leto kroži okoli 300 milijard evrov. Tako zdravniki kot tudi farmacevtska industrija in lekarnarji si seveda želijo čim prej dobiti vse informacije, ki govorijo o tem, kako in kje se bo ta denar potrošil. Zveza nemških lekarnarjev ABDA je sicer vse očitke v zvezi s konkretnim primerom zanikala, toda nemški časopis Bild poroča, da je bil osumljeni lobist, ki je kupoval informacije od računalniškega strokovnjaka, do avgusta 2011 tiskovni predstavnik te zveze. Nemški zeleni so hkrati zahtevali, da se uhajanje zaupnih informacij preveri tudi pri drugih ministrstvih. Podjetje, ki je skrbelo za računalniški sistem na ministrstvu za zdravstvo in katerega zaposleni je »prodajal« zaupne informacije, ima namreč sklenjene pogodbe tudi z drugimi ministrstvi v Berlinu.