"Turčija je ta trenutek najbolj ogrožen partner v Natu zaradi krize v Siriji," so sodelovanje v misiji utemeljili v nemškem obrambnem in zunanjem ministrstvu. V misiji bodo sodelovale še ameriške in nizozemske enote.

V eni bateriji patriotov so osem izstrelitvenih ploščadi, radarski sistem in zaščitna enota. Skupaj je za to potrebnih 85 vojakov, navaja dpa.

Nemška vlada je sicer odobrila tudi uporabo radarskih letal tipa awacs, ki so že na območju. Tudi na teh letalih so večinoma nemške posadke, še navaja dpa.

Zveza Nato je uporabo sistema patriot, ki je zmožen tudi obrambe pred določenimi raketnimi izstrelki, odobrila v torek. Zunanji ministri Nata so režim sirskega predsednika Bašarja al Asada tudi izrecno posvarili pred morebitnim napadom na Turčijo.

Ankara je Nato za rakete patriot zaprosila zaradi čedalje pogostejših incidentov na meji s Sirijo. Na turško ozemlje je priletelo tudi več granat, nekaj ljudi je bilo ubitih. Turški parlament je dal vladi celo pooblastila za uporabo vojaške sile za zaščito turškega ozemlja pred napadi iz Sirije.

Asadov režim pa na drugi strani obtožuje Turčijo, da daje zatočišče upornikom, opozarja pa tudi, da bi lahko v primeru napada uporabila kemično orožje.

A, kot je v sredo izpostavil generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen, zavezništvo "nima nobenega namena vojaško posredovati v Siriji". Ocenil je, da bodo rakete patriot "pravočasno opozorilo sirskemu režimu, da ne sme niti pomisliti na to, da bi uporabil kemično orožje".