Erjavec opozarja, da je vsa priznanja, ki jih je doslej izvedla Slovenija, obravnavala vlada. Ni dobro, da bi tovrstno priznanje šlo prek strank v DZ in da bi to bil predlog odbora za zunanjo politiko, je dejal. Pri tem je navedel primera Kosova in Južnega Sudana, ki ju je Slovenija priznala, potem ko je to predlagala vlada parlamentu. Ureditve po svetu, zlasti pa v Evropi, so takšne, da so priznanja novih držav ponavadi v pristojnosti vlade, je dodal. Erjavec tako v petek na odboru pričakuje široko razpravo, sam pa bo predstavil pozitivne in negativne plati priznanja Palestine, je povedal.

Cerarja veseli, da se je razprava začela tudi v DZ

Premier Miro Cerar je po seji vlade dejal, da ga veseli, da se je razprava o vprašanju priznanja Palestine začela tudi v DZ. »Menim, da je prav, da se o tem razpravlja. Nenazadnje je Slovenija nastala na podlagi realizacije načela samoodločbe in to pravico priznamo vsem ljudstvom in narodom,« je poudaril.

Cerar je povedal, da je vlada danes sprejela sklep, po katerem v skladu z obstoječo prakso predlaga DZ, da o vprašanju priznanja Palestine kot neodvisne in suverene države odloča na pobudo vlade, tako kot je odločal v vseh dosedanjih primerih. »Slovenija je pri svoji ureditvi zelo posebna, kajti v drugih državah praviloma priznanja držav sprejemajo vlade, pri nas pa je po dosedanji praksi odločitev o priznanju druge države v pristojnosti DZ,« je pojasnil.

Cerarju se zato zdi pomembno, da preden pride do razprave v DZ in končne odločitve, svoje delo opravi vlada, ki bo po njegovih besedah natančno preučila vse okoliščine in implikacije, ki jih s seboj prinaša priznanje palestinske države. O tem bodo obvestili DZ in ga spodbudili, da v tej smeri nadaljuje razpravo in sprejme ustrezno odločitev, je napovedal.

Opomnik premierju, naj v svojem delovanju začne spoštovati vladavino prava

Po mnenju Mateja Tašnerja Vatovca sklepa o priznanju, ki ga predlaga ZL, ni moč zavrniti, tudi zaradi ozračja, ki se je ustvarilo v javnosti. Kot je poudaril, so se od sklica seje OZP o priznanju Palestine številne stranke in posamezniki izrazili za priznanje, med njimi tudi zunanji minister Karl Erjavec in predsednik republike Borut Pahor.

Po besedah Tašner Vatovca bo petkova seja OZP tudi opomnik premierju Miru Cerarju, naj v svojem delovanju začne spoštovati vladavino prava.

Tašner Vatovec je še pojasnil, da so se poslanci pred sejo OZP v sredo pogovarjali z izraelskim in palestinskim veleposlanikom. »Klic iz Palestine je, da je edina stvar, ki jo Palestina potrebuje, priznanje,« je povzel bistvo pogovora s palestinskim veleposlanikom. Iz telefonskega pogovora z izraelskim veleposlanikom pa je bilo po njegovih besedah jasno, da je Izrael ostro proti priznanju Palestine.

Dejal je še, da se bodo uro pred začetkom seje OZP na Trgu republike začele demonstracije za priznanje Palestine.

Širok družbeni konsenz

»Priznanje pravice narodov do samoodločbe je temeljno vodilo in moralna drža Republike Slovenije pri sprejemanju odločitev glede priznavanja drugih držav, tudi Palestine kot subjekta mednarodnega prava,« so v SMC zapisali v sporočilu za javnost.

V stranki sicer opozarjajo, da mora biti tovrstna odločitev sprejeta s širokim družbenim konsenzom. Predvsem pa želijo, da bi bila v ta postopek vključena tudi vlada, »saj je pomembno, da je naše priznanje Palestine produkt sodelovanja med izvršno in zakonodajno vejo oblasti«.