Po poročilih ameriških medijev, ki navajajo neimenovane vladne uradnike, so ameriške obveščevalne službe prestregle elektronsko komunikacijo med Al Kaidinimi poveljniki. V njih naj bi strategi teroristične organizacije, za katero je Washington pred nekaj meseci trdil, da je izginila s površja tega sveta, razpravljali o napadih na ameriške objekte na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki.

Ta komunikacija je bila podlaga za to, da je State Department, potem ko je najavil, da bo za nekaj dni zaprl nekatera diplomatska predstavništva, objavil še opozorilo, v katerem svojim državljanom odsvetuje, da potujejo na območje morebitnih terorističnih napadov. V soboto popoldan so se po poročilih AP v Beli hiši sestali vodje obveščevalnih agencij (NSA, CIA, FBI...), Pentagona in State Departmenta. Sestanek je vodila Susan Rice, nova svetovalka za nacionalno varnost. V sporočilu o vsebini sestanka je rečeno, da je predsednik Obama že pred dnevi svetu za nacionalno varnost Bele hiše ukazal, naj zaradi potencialnih groženj, ki prihajajo z Arabskega polotoka, sprejme konkretne ukrepe za zavarovanje Američanov.

Na osnovi tega ohlapnega poročila so mnogi ameriški mediji objavili posebne prispevke. Prednjačila je mreža CBS, ki je trdila, da so teroristi že na položajih in pripravljeni na akcijo. ABC je poleg tega napovedala, da je oddelek za domovinsko varnost poostril varnostne ukrepe in nadzor prišlekov na ameriških letališčih. Vsa ta poročila, ob katerih smo izvedeli tudi, da je ameriški predsednik, ki je včeraj praznoval 52. rojstni dan, zapustil Washington, ker je konec tedna igral golf, pa so več ali manj temeljila na ugibanjih.

Ugibanja o režiranem preplahu

Med mnogimi Američani in opazovalci je v zvezi s protiterorističnim preplahom čutiti precej skepticizma. Nekaj kritikov meni, da je preplah zrežiran in da služi predvsem upravičevanju nezakonitih postopkov elektronskega nadzorovanja agencije za nacionalno varnost, na katere opozarja ubežnik in žvižgač Snowden. Simptomatično je, da opozorilom State Departmenta in obveščevalnih agencij najbolj verjamejo nekateri člani kongresa, ki bodo odločali o nadaljnji usodi NSA.

Takšne in podobno strašljive izjave skrbijo predvsem tiste Američane, ki naj bi v naslednjih dneh potovali na Bližnji vzhod. Poznam gospoda, ki bi moral naslednji teden službeno odpotovati v Jordanijo. V dvomu, kaj storiti, je poklical prijatelja, izkušenega diplomata. Ta mu je odgovoril, da gre za splošno opozorilo, ne pa konkreten alarm. Podobnih primerov je veliko in večina med ljudmi se je, čeprav ne obstaja konkretna nevarnost, odločila, da bodo s potovanjem počakali vsaj nekaj dni. Do takrat, ko bo ameriško veleposlaništvo ponovno odprlo vseh 22 zdaj zaprtih veleposlaništev. Preplah ameriških oblasti je najverjetneje pretiran. Po naših informacijah namreč temelji predvsem na nekaterih hipotezah in logičnem sklepanju. Gre za hipotezo, po kateri bo konec ramadana na Bližnjem vzhodu sprožil sveže nasilje, v katerega naj bi bili vključeni tudi pred kratkim v Iraku osvobojeni pripadniki Al Kaide. Nekateri viri opozarjajo tudi na naraščajoče ogorčenje zaradi serije napadov ameriških brezpilotnih letal v Jemnu pred nekaj dnevi. Če so ob tem obveščevalne službe zabeležile tudi nekoliko povečano število komunikacij med skupinami, ki so na ameriških seznamih teroristov, je logično, da Bela hiša po napadu na diplomatska predstavništva v Bengaziju, Kairu in drugod po Bližnjem vzhodu ne more tvegati ničesar, trdijo tisti, ki so do trenutnega alarma Obamove administracije najbolj dobronamerni.