»Vrata so odprta vsakemu Sircu, ki si želi priti do nas in začeti dialog. Ko rečemo dialog, mislimo s tem brezpogojen dialog,« je v intervjuju za sirsko državno televizijo dejal informacijski minister Omran al Zogbi. »Dialog bi moral v svoji uvodni fazi pokrivati najširši krog Sircev,« je dejal Zogbi in poudaril, da se Sirija »približuje dialoški konferenci in da poti nazaj od tega nato več ni«.

30. januarja pa je sicer poveljnik Nacionalne koalicije sirskih revolucionarnih in opozicijskih sil Moaz al Hatib postavil pogoje za morebitne pogovore s predstavniki sirskega režima. Zahteval je izpustitev 160.000 zapornikov iz sirskih zaporov in podaljšanje potnih listov za izgnane državljane na sirskih veleposlaništvih v tujini, preden bi se lahko sploh začeli kakšni pogovori.

V kasnejšem govoru je Hatib poudaril, da bi se dialog z režimom vrtel predvsem okoli umika al Asada z oblasti, kar je ključna zahteva sirske opozicije.

Rusija in Iran, ki sta sicer najpomembnejša podpornika sirskega režima, vztrajno pozivata režim in opozicijo, naj pričneta dialog čim prej, da se prekine prelivanje krvi po državi.

V času napovedi o morebitnem dialogu pa se po državi nadaljuje nasilje, še posebej na območju Damaska, kjer naj bi sirske vladne sile v zadnjih 24 urah ubile večje število upornikov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Aktivisti v Damasku, kjer siloviti spopadi med vladnimi silami in opozicijskimi uporniki potekajo že tri dni, pa navajajo, da je bilo v sirski prestolnici v petek ubitih najmanj 110 ljudi.

Medtem aktivisti opozarjajo na domnevne množične poboje civilistov. »Sirski observatorij za človekove pravice poziva vse humanitarne organizacije, ZN in svetovne sile, naj prekinejo svoj molk o pokolih policistov v Siriji,« je pozval direktor observatorija Rami Abdel Rahman. Pri tem je izpostavil eksplozijo blizu vojaške tovarne v Homsu pred nekaj dnevi, v kateri je umrlo 54 ljudi, od tega domnevno vsi civilisti.

Al Asad pa se je medtem v odgovor na veliko gospodarsko krizo, ki pesti Sirijo, odločil za preoblikovanje svojen vlade.

Sirska državna tiskovna agencija Sana je danes namreč poročala, da bo prišlo do preoblikovanja ministrstev za delo in socialne zadeve, v petih drugih ministrstvih pa bodo imenovani novi ministri. Gre za ministrstvo za javno upravo, kmetijsko ministrstvo, ministrstva za nafto in surovine ter za gradnjo, poleg tega pa še za finančno ministrstvo.

Sirsko gospodarstvo je zaradi skoraj dve leti trajajočega krvavega konflikta v razsulu. Goriva, elektrike, vode in živil primanjkuje, spopadi po državi pa so uničili velik del infrastrukture, še poroča dpa.