Francoska tiskovna agencija AFP je pred tem poročala, da so diplomati načrtovano sejo na zahtevo Rusije preložili na kasnejši termin. Ravno Rusija naj bi bila tudi tista, ki je sklicala nujno sejo VS ZN. Vzroka za preložitev seje pa Rusija ni navedla, je povedal neimenovani diplomat ene od 15 držav članic VS ZN.

Na seji VS ZN naj bi sicer obravnavali rusko pobudo, da bi Sirija predala nadzor nad svojim kemičnim orožjem v roke mednarodni skupnosti, ki bi nato poskrbela, da bi bilo to orožje uničeno. Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada je v ta načrt danes privolil.

Rusija je po napovedih ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova predvidela posebno izjavo VS ZN, s katero bi pristojna telesa poskrbela za izvedbo tega načrta, vendar pa so Francija, Velika Britanija in ZDA načrtovale resolucijo, ki bi predvidevala določene sankcije, če Asadov režim zahtev ne bi izpolnil. A kot je nato dejal Lavrov, Rusija ne bi pristala na resolucijo, ki bi predvidevala uporabo sile po sedmem poglavju ustanovne listine ZN.

Sirski zunanji minister Valid al Mualem je danes povedal, da so imeli včeraj več krogov zelo težkih pogajanj z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. »Temo o kemičnem orožju je začel kolega Lavrov, rusko pobudo o predaji kemičnega orožja smo sprejeli že včeraj zvečer,« je dejal. Poudaril je še, da želijo s sprejetjem dogovora preprečiti ameriško vojaško posredovanje v Siriji.

Slovenija podpira ruski predlog

Slovenija podpira "vse diplomatske pobude za politično obravnavo vprašanja sirskega kemičnega orožja ter varnostne, politične in humanitarne krize v Siriji", v tej luči pa vidi tudi rusko pobudo v zvezi s predajo in uničenjem vseh sirskih zalog kemičnega orožja, so danes sporočili z zunanjega ministrstva.

Kot so zapisali, te pobude "ne razumemo kot priložnost sirske vlade za zavlačevanje, pač pa od nje pričakujemo takojšnje in popolno sodelovanje". Na ministrstvu so tudi prepričani, da ta pobuda lahko "pomembno prispeva k preseganju zastoja v Varnostnem svetu Združenih narodov, od katerega pričakujemo čimprejšnjo obravnavo ter tvorno vključitev v iskanje trajne politične rešitve sirske krize".

Kerry: Novi predlogi glede Sirije ne smejo biti taktika za zavlačevanje

Ameriški državni sekretar John Kerry je danes v kongresu povedal, da bodo ZDA pozorno preučile vsak predlog, ki bi pripomogel k rešitvi krize s kemičnim orožjem v Siriji, vendar ne bodo dovolile zavlačevanja. Obrambni minister Chuck Hagel pa je zatrdil, da bo potrebno ohraniti grožnjo vojaškega napada na režim Bašarja al Asada.

Kerry, Hagel in drugi visoki predstavniki ameriške administracije nadaljujejo s seznanjanjem kongresnikov o stališčih glede Sirije po napadih s kemičnim orožjem 21. avgusta za katere ZDA obtožujejo režim predsednika Asada. Predsednik Barack Obama pa bo nocoj nagovoril javnost neposredno po televiziji iz Bele hiše.

Predlog, da bo Sirija predala svoje zaloge kemičnega orožja pod mednarodni nadzor, da se izogne napadom ZDA, pa tudi v ZDA jemljejo vse bolj resno in predvsem v kongresu je opaziti olajšanje, da se bodo mora lahko izvlekli iz jame, ki so si jo začeli sami kopati, ko jim je Obama pred več kot tednom dni predal odgovornost za avtorizacijo vojaške akcije.

Kerry je povedal, da še vedno čakajo na ruski predlog, kako bi potekala predaja kemičnega orožja, vendar opozoril, da dolgo ne bodo čakali. Kljub temu pa grožnjo z napadom potrebujejo in Hagel je dejal, da brez nje tudi tega predloga ne bi bilo.

O prenosu nadzora Putin in Obama že prejšnji teden

Ameriški predsednik Barack Obama in njegov ruski kolega Vladimir Putin sta že ob robu vrha G20 v Sankt Peterburgu prejšnji teden govorila o ideji, da bi Sirija svoje kemično orožje prepustila mednarodni skupnosti, je danes razkril Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. Čigava je bila ideja, ni želel razkriti.

»O tem vprašanju je tekla beseda,« je povedal Pekov po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Na novinarsko vprašanje, kdo je avtor predloga, pa ni želel odgovoriti. »Vsebine pogovorov ne razkrivamo,« je poudaril.

Sirska opozicija ne podpira ruskega predloga glede kemičnega orožja

Sirska opozicija še naprej vztraja pri kaznovanju režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in ne podpira ruskega predloga, da bi sirsko kemično orožje postavili pod mednarodni nadzor in se tako izognili ameriškemu vojaškemu posredovanju v Siriji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sirska nacionalna koalicija je tako v noči na danes sporočila, da ruski predlog prestavlja zgolj novo možnost za Asada, da pridobi čas in umori še več ljudi. Dodali so, da je potrebno vojne zločine kaznovati in »ni dovolj, če storilec zgolj preda svoje orožje«.

Kitajska, Iran in Rusija za predajo nadzora nad kemičnim orožjem; ZDA: močan odgovor Asadu je v interesu Kitajske

Kitajska je danes podprla ruski načrt, da bi se sirski režim s predajo nadzora nad vsem kemičnim orožjem izognil ameriškemu vojaškemu vojaškemu napadu. »Pozdravljamo in podpiramo predlog ruske strani,« je novinarjem povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei. Načrt je podprl tudi Iran. ZDA so sicer skušale podporo kitajske za vojaški napad na Sirijo dobiti z argumenti, da bi posredovanje odvrnilo Severno Korejo od uporabe kemičnega orožja, ki bi sicer ogrožalo tudi Kitajsko.

Zalivske države skeptične

Ruski predlog, v skladu s katerim bi Sirija predala svoje kemično orožje pod mednarodni nadzor, ne bo ustavil prelivanja krvi v tej razdejani državi, opozarjajo zalivske države. "Siti smo zavlačevanja in odlašanja," je poudaril zunanji minister Bahrajna, šejk Kalid al Kalifa.

"Načrt ne bo zaustavil prelivanja krvi v Siriji," je o ruski pobudi dejal bahrajnski zunanji minister po današnjem zasedanju Zalivskega sveta za sodelovanje. "Vprašanje ni en tip orožja. Končati želimo trpljenje sirskih ljudi," njegovo izjavo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajska in Iran podpirata ruski predlog o sirskem kemičnem orožju

Kitajska je danes podprla ruski načrt, da bi se sirski režim s predajo nadzora nad vsem kemičnim orožjem izognil ameriškemu vojaškemu napadu. "Pozdravljamo in podpiramo predlog ruske strani," je novinarjem povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei. Načrt so podprli tudi Iran, EU in Arabska liga.

Iran je ruski predlog označil za korak v pravo smer. "Pozdravljamo vsak predlog, ki je proti vojni in za mir," je dejala tiskovna predstavnica iranskega zunanjega ministrstva Marsieh Afcham.

Dodala je, da si Iran želi regijo povsem brez orožja za množično uničenje. "Prizadevanja bi se morala osredotočiti tudi na kemično orožje v rokah sirskih uporniških skupin," njene besede povzema francoska tiskovna agencij AFP.

Iran je glavni regionalni zaveznik Sirije in je že večkrat opozoril, da bi vojaško posredovanje ZDA z zaveznicami proti Damasku lahko ogrozilo stabilnost regije.

Tudi Peking je danes mednarodno skupnost pozval, naj pozitivno obravnava kakršenkoli predlog, ki gre v smeri "omilitve napetosti v Siriji, politične rešitve sirskega vprašanja in obvarovanja miru in stabilnosti Sirije in regije".

»Če lahko to storimo brez vojaškega udarca, potem si to najbolj želim«

Ameriški predsednik Barack Obama je v ponedeljek v šestih televizijskih intervjujih prepričeval javnost in kongres v nujnost vojaške operacije proti Siriji, obenem pa priznal, da morda ne bo dobil kongresne zelene luči. Ruski predlog, da bi Sirija predala svoje kemično orožje pod mednarodni nadzor, pa je označil za zanimivega.

Obama je za ameriško televizijo ABC povedal, da je o tem sam govoril z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom ob robu zasedanja skupine G20 pretekli teden v Sankt Peterburgu. Državnemu sekretarju Johnu Kerryju je tudi naročil, naj o tem govori z ruskimi kolegi.

Ameriški predsednik je še zagotovil, da bo ustavil napade na Sirijo, če bodo zaloge tega orožja zavarovane. »Moj cilj je bil, odpraviti določen problem in če lahko to storimo brez vojaškega udarca, potem si to najbolj želim,« je dejal Obama.

Obama in člani njegove administracije menijo, da je prav grožnja z uporabo sile pripeljala do tega predloga, zato jo je potrebno ohraniti. »Brez verodostojne grožnje vojaškega pritiska ne bomo prišli do dogovora, ki bi ga rad videl,« je povedal za CNN.

Na ameriški televiziji NBC pa je med drugim priznal, da ni povsem prepričan v kongresno potrditev resolucije o uporabi sile proti režimu sirskega predsednika Bašarja Asada, ki ga ZDA obtožujejo uporabe kemičnega orožja v predmestju Damaska 21. avgusta. Ni pa želel povedati, kako bo ukrepal, če ne dobi resolucije.

»Rusija mora mednarodno skupnost iskreno podpreti, ali pa bo morala odgovarjati«

Podobnega mnenja glede predloga o mednarodnem nadzoru nad kemičnim orožjem so tudi drugi Obamovi zavezniki. Nekdanja državna sekretarka Hillary Clinton je v Beli hiši povedala, da bo to pomemben korak naprej, vendar pa ne sme biti še en izgovor za zavlačevanje. »Rusija mora mednarodno skupnost iskreno podpreti, ali pa bo morala odgovarjati,« je dejala.

Nekdanji vojaški poveljnik zveze Nato, upokojeni general Wesley Clark ji je pritrdil in za televizijo MSNBC poudaril, da je prav grožnja s silo privedla do te možnosti, zato mora kongres resolucijo potrditi. Zaradi napovedi ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova, da bo Siriji predlagal, naj orožje preda mednarodnemu nadzoru, je prišlo do manjše spremembe urnika v senatu.

Ta bi moral v sredo opraviti prvo glasovanje o resoluciji, vendar pa je vodja večine demokrat Harry Reid iz Nevade, po uvodnem vztrajanju, da glasovanje v sredo bo, povedal, da je to sedaj preloženo zaradi "mednarodnih razprav". Reid je to storil po dogovoru z Belo hišo.

Obama se sooča z velikimi težavami, danes zvečer bo nagovoril narod

Obama se sicer v kongresu sooča z velikimi težavami. Doslej se je 150 članov predstavniškega doma izreklo proti resoluciji, nekaj več kot 20 pa zanjo. Okoli 200 jih sicer še ni odločenih. V senatu pa je tretjina za, tretjina proti, tretjina je neodločenih.

Dlje, ko bo trajala razprava, slabše bo. Anketa ameriške tiskovne agencije AP kaže, da je 61 odstotkov Američanov proti resoluciji, podpira pa jo le 26 odstotkov. Anketa CNN ugotavlja, da je proti 63 odstotkov Američanov, podobno pa kažejo tudi druge ankete.

Obama bo skušal potek dogodkov spremeniti z neposrednim nagovorom Američanom po televiziji iz Bele hiše, in sicer daneszvečer po krajevnem času oziroma v sredo ob 3. uri po srednjeevropskem času. Pred tem bo obiskal senatne republikance in demokrate. V ponedeljek je obiskal temnopolte kongresnike, ki so načelno proti vojnam.