Opozorilo bralcem: fotografije vsebujejo zelo nazorne podobe ranjencev in ubitih.

Napadi vladnih sil so se osredotočili na vzhodni del sirske prestolnice, navaja nevladna organizacija Sirski observatorij za človekove pravice.

Televizijski kanal Al Arabija je poročal o najmanj 500 mrtvih, medtem ko je sirska skupina aktivistov Sirski lokalni koordinacijski odbori naštela najmanj 635 mrtvih, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Sirska nacionalna koalicija je kasneje prek spletnega družbenega omrežja Twitter sporočila, da je bilo v "smrtonosnem napadu s kemičnim orožjem" ubitih več kot 650 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Aktivisti trdijo, da so Asadove sile med napadom z raketami, ki so nosile kemično orožje, bombardirale predmestja Damaska Ain Tarma, Zamalka in Jobar v predelu Ghouta. Medicinska sestra Bayan Baker pravi, da je bilo skupno število žrtev napada s plinom po podatkih vseh bolnic v regiji 213 oseb.

»Med žrtvami je veliko žensk in otrok. V bolnico so jih pripeljali z razširjenimi zenicami, hladnimi okončinami in spenjenimi usti,« je za Reuters povedala Bakerjeva. Na eni od fotografij, ki jih je ujel eden od aktivistov, je videti vsaj 16 trupel otrok in tri odrasla. Med njimi je bilo tudi truplo oblečeno v kamuflažne obleke.

»Današnji zločini niso prvi, v katerih je režim uporabil kemično orožje,« je na tiskovni konferenci v Carigradu dejal visok predstavnik sirske opozicije George Sabra. »Predstavljajo bistven preobrat v operacijah režima. Tokrat ne gre za terorizem, temveč za iztrebljanje,« je dodal.

Video žrtev današnjega napada. Opozorilo bralcem: posnetek vsebuje zelo nazorne podobe ranjencev in ubitih.

V Damasku nadzorniki ZN zaradi preteklih sumov uporabe živčnega plina

Do incidenta je prišlo, medtem ko je v Damasku ekipa nadzornikov z Združenih narodov, ki preiskujejo očitke uporabe kemičnega orožja v Alepu. ZDA in evropske države verjamejo, da so Asadove sile strupene pline že uporabile, med njimi tudi živčni plin sarin, ki ga Washington označuje kot mejo, ki upravičuje mednarodno vojaško pomoč upornikom.

Sirske oblasti očitke aktivistov kategorično zanikajo in trdijo. Državna televizija je citirala vir, ki trdi, da gre zgolj za poskus, da bi nadzornikom ZN odvrnili pozornost od zadane naloge.

Član opozicijskega lokalnega sveta v Ain Tarmaju Haled Omar je povedal, da je v bolnici Hajjah v Ain Tarmahu in v bližnji zasilno postavljeni bolnici v predelu Sakba videl vsaj 80 trupel.

Uradni London je sporočil, da bi se ob izkazani točnosti kemičnega napada, razmere zelo zaostrile.

Sellstrom: Navedbe bo treba preiskati

Vodja inšpektorjev ZN za kemično orožje, Ake Sellstrom, je dejal, da bi morali navedbe o novem kemičnem napadu preiskati, poroča Reuters. Pojasnil je, da je videl zgolj televizijsko sliko, veliko število žrtev pa se mu zdi sumljivo. Začetek preiskave tega dogodka bo po njegovih besedah odvisen od tega, ali bo katera od držav članic ZN pozvala generalnega sekretarja k preiskavi.

Britanski zunanji minister William Hague je sirsko vlado pozval, naj inšpektorjem Združenih narodov nemudoma zagotovi dostop do območja, kjer naj bi bil izveden današnji napad s kemičnim orožjem.

Hague je obenem zagotovil, da bo Velika Britanija obtožbe o uporabi kemičnega orožja predložila Varnostnemu svetu ZN.

Tudi Turčija je ZN pozvala, naj strokovnjakom v Siriji dovolijo preiskavo novih obtožb o uporabi kemičnega orožja. Savdska Arabija pa je Varnostni svet ZN pozvala k nujni seji, na kateri bi sprejeli ukrepe za takojšnje končanje "te humanitarne tragedije".

Savdska Arabija se je obrnila tudi na zunanje ministre EU, ki so se sicer danes v Bruslju zbrali na nujnem srečanju o Egiptu. Pozvala jih je, naj za glavno temo srečanja raje določijo sirsko krizo.

K preiskavi napada s kemičnim orožjem je pozvala tudi Rusija. „Vse nakazuje, da se ponovno soočamo s skrbno načrtovano provokacijo. Ravno v času, ko je v Damasku s svojim delom začela preiskovalna misija ZN,“ je poudaril ruski predstavnik vlade Alexander Lukaševič.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU je nato po zasedanju ministrov v imenu EU pozvala k "takojšnji in temeljiti preiskavi" navedb o uporabi kemičnega orožja s strani sirske vojske. Pozvala je, da se inšpektorjem ZN "omogoči poln in neoviran dostop do vseh krajev". Hkrati je opozorila, da je "kakršnakoli uporaba kemičnega orožja s katerekoli strani popolnoma nedopustna".

Inšpektorje je k takojšnjemu odhodu na omenjeno območje pozval tudi generalni sekretar Arabske lige Nabil el Arabi. Tudi francoski predsednik Francois Hollande je inšpektorje ZN pozval k obisku domnevnega prizorišča napada s kemičnim orožjem. Tudi švedski zunanji minister Carl Bildt je prek Twitterja Sirijo pozval, naj hitro odobri dostop do mesta napada inšpektorjem.

Tudi uporniki naj bi se posluževali kemičnega orožja

Med drugim smo o domnevni uporabi sarina poročali v začetku julija, ko je sirska vojska zavzela strateško mesto Kusair, s čimer si je Bašar Al Asad okrepil pozicije pred načrtovano mirovno konferenco.

Pred tem se je govorilo o najmanj treh primerih, ko naj bi oblasti uporabile kemično orožje: marca v bližini mesta Alep in v bližini prestolnice Damask ter decembra v Homsu. Preiskava neodvisne komisije OZN za preiskavo dogodkov v Siriji je o teh primerih spraševala zastrupljene, pri katerih so opazili znake izpostavljenosti kemičnemu orožju, pa tudi zdravnike in terenske delavce v sosednjih državah. Iz njihovih izjav bi se dalo sklepati, da so smrtonosni živčni plin sarin uporabili tudi uporniki, je maja dejala Carla Del Ponte, članica komisije OZN.