S podpisom dogovora, ki je potekal ob zvokih ruske himne, se Rusiji pridružujeta dve entiteti - doslej avtonomna ukrajinska republika Krim ter mesto Sevastopol, ki v Rusiji postaja mesto s federalnim statusom.

Sporazum so po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass podpisali Putin ter predsednik krimskega parlamenta Vladimir Konstantinov, premier Krima Sergej Aksjonov ter župan Sevastopola Aleksej Čalij.

Dokument med drugim določa, da je od dneva pridružitve Rusiji kopna meja Krima z Ukrajino državna meja Rusije. Prav tako navaja, da imajo prebivalci Krima, ki bi želeli ohraniti ukrajinsko ali katero drugo državljanstvo, en mesec časa. Če v tem roku ne bodo uredili zadev drugače, bodo avtomatično postali ruski državljani.

Uradni jeziki krimske republike so ruski, ukrajinski in jezik krimskih Tatarov, navaja pogodba.

Pogodba v veljavo vstopa nemudoma, a predvideva prehodno obdobje, do konca letošnjega leta, za formalizacijo pristopa 84. in 85. članice federacije. V tem obdobju mora biti izvedena integracija v gospodarski, finančni in pravni sistem Rusije. Prav tako je to obdobje za ureditev vprašanj o služenju vojaščine.

Dokument bo moralo med drugim potrditi rusko ustavno sodišče, zatem pa še ruski in krimski parlament. Proces ratifikacije v ruskem parlamentu bi lahko bil končan do konca tedna.

Putin: Krim je neločljiv del Rusije

Krim je bil in je v srcih ruskih rojakov "neločljiv del Rusije", je v nagovoru v ruskem parlamentu poudaril predsednik Vladimir Putin. Kot je dejal, je bil referendum, na katerem so prebivalci Krima v nedeljo prepričljivo podprli pridružitev Rusiji, "zgodovinskega pomena", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Putin je referendum na Krimu označil za "prepričljivega". Po njegovih besedah je bilo glasovanje demokratično in v skladu z mednarodnim pravom.

Ruski predsednik je tudi ocenil, da je bila predaja Krima Ukrajini, kar je leta 1954 naredil takratni generalni sekretar komunistične partije in sovjetski voditelj Nikita Hruščov, zgodovinska napaka. Odločitev je bila po njegovih besedah sprejeta "na hodnikih", ob tem pa ni bila v skladu s takratno sovjetsko ustavo, je povedal Putin. Ruski predsednik je še dodal, da so ljudi na Krimu zgolj seznanili z dejstvi priključitve sovjetski Ukrajini

Putin je v nagovoru opozoril tudi na temno stran zgodovine Krima, predvsem na obdobje, ko so sovjetske oblasti preganjale krimske Tatare in druge manjšine. Zato predlaga, da bi krimske oblasti tatarski jezik sprejele kot uradni jezik ob boku ruščini in ukrajinskemu jeziku.

Jacenjuk proti priključitvi Ukrajine Natu

Ukrajina se ne namerava pridružiti zvezi Nato, je danes zatrdil ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk. V televizijskem nagovoru državljanov je poudaril, da "z namenom ohraniti enotnost Ukrajine vprašanje pridružitve Natu ni na dnevnem redu", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Jacenjuk je poudaril, da bo državo branila "močna in sodobna ukrajinska vojska".

Novi ukrajinski premier, ki se je na položaj povzpel po februarski odstavitvi predsednika Viktorja Janukoviča, naj bi v petek v Bruslju podpisal politični del pomembnega sporazuma o krepitvi vezi z EU. Zavrnitev podpisa omenjenega sporazuma novembra lani je sprožila proteste, ki so vodili do padca Rusiji naklonjenih oblasti v Kijevu.

Ukrajinsko krizo je sicer zaostril nedeljski referendum v doslej ukrajinski avtonomni republiki Krim, na katerem so se prebivalci tega polotoka zelo prepričljivo izrekli za priključitev Rusiji. Tako Kijev kot večji del mednarodne skupnosti referendum označujeta za nezakonitega.

EU ne priznava priključitve Krima Rusiji

Evropska unija "ne priznava in ne bo priznala priključitve Krima in Sevastopola Rusiji," sta danes v skupni izjavi sporočila predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

"Suverenost, ozemeljska celovitost in neodvisnost Ukrajine morajo biti spoštovani. EU ne priznava nezakonitega in neligitimnega referenduma na Krimu niti njegovega rezultata. Evropska unija ne priznava in ne bo priznala priključitve Krima in Sevastopola Rusiji," sta zapisala.

Na Krimu ubit ukrajinski vojak, še en pa ranjen

V prestolnici Krima Simferopol je bil danes ubit ukrajinski vojak, še en pa je bil ranjen, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ukrajinski začasni premier Arsenij Jacenjuk je v Kijevu že ocenil, da konflikt z Rusijo očitno prehaja v "vojaško fazo".

Kot je za AFP povedal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva v Kijevu, so neidentificirani oboroženci napadli ukrajinsko vojašnico v Simferopolu, pri tem pa je bil en ukrajinski vojak ubit, drug pa ranjen. Ni pa povedal, ali so napad izvedli ruski vojaki ali pripadniki krimskih sil, ki prav tako izvajajo nadzor na tem polotoku, ki si ga je Rusija danes de facto priključila.

O incidentu v Simferopolu je premiera Jacenjuka in začasnega ukrajinskega predsednika Oleksandra Turčinova v Kijevu obvestil tudi načelnik ukrajinske mornarice Sergij Gajduk. Dodatnih podrobnosti o incidentu ni navedel.

Ministrstvo: Ukrajinski vojaki na Krimu lahko uporabijo orožje

Obrambno ministrstvo v Kijevu je sporočilo, da imajo ukrajinski vojaki, ki so nameščeni na tem polotoku, dovoljenje za uporabo orožja. Uporaba orožja je dovoljena "z namenom samoobrambe in zaščite njihovih življenj", so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili z ministrstva.