Novi predsednik je guvernerju doneške regije Sergeju Taruti naročil, naj v Mariupolu vzpostavi začasni sedež regionalnih oblasti. Glavno mesto regije, Doneck, je namreč že več kot dva meseca v rokah proruskih separatistov.

Nacionalna garda je na svoji spletni strani objavila, da so bili v spopadih ranjeni štirje njeni pripadniki. V operaciji so sodelovali pripadniki nedavno ustanovljenih prostovoljnih enot iz Dnepra in Azova, ki so po zavzetju Mariupola na mestni hiši razobesili ukrajinsko zastavo.

Viri na proruski strani so za rusko tiskovno agencijo Interfax potrdili, da je bilo v spopadih za pristaniško mesto s pol milijona prebivalci ubitih pet upornikov.

Ukrajinski notranji minister Arsenij Avakov je sicer v četrtek zvečer zatrdil, da so separatisti čez mejo iz Rusije prepeljali najmanj tri tanke. Medtem ko so uporniki potrdili, da imajo zdaj tri tanke, ki so jih posneli v več krajih v doneški regiji, je Rusija zanikala, da bi tanki v Ukrajini prišli z njenega ozemlja.

Porošenko Putinu predstavil svoj mirovni načrt, ruski predsednik zanika vdor tankov v Ukrajino

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je v četrtek po telefonu poklical predsednika Rusije Vladimirja Putina in mu predstavil svoj mirovni načrt za vzhod Ukrajine, ob tem pa se je pritožil nad domnevnim vdorom treh ruskih tankov v Ukrajino.

Gre za prvi daljši pogovor obeh predsednikov. Ukrajinska stran je sporočila, da so bili pogovori dolgi in vsebinski, tiskovni predstavnik Porošenka pa je pojasnil, da se je novi ukrajinski predsednik ruskemu kolegu pritožil zaradi tankov in poudaril, da je "situacija nesprejemljiva".

S Porošenkom je o tem govoril tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je ukrajinskega predsednika poklical po telefonu iz Gruzije, kjer je na obisku pri predsedniku Giorgiju Margvelašviliju. Barroso je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, ponovil poziv Rusiji naj preneha z vojaškimi akcijami na vzhodu Ukrajine ter pohvalil mirovno ponudbo Porošenka ter njegove neposredne pogovore s Putinom.

Naj Rusija pokaže, da prispeva k umirjanju položaja

EU še naprej verjame, da se morajo nezakonite oborožene skupine v Ukrajini razorožiti, Barroso pa je Rusijo ponovno pozval, naj umakne avtorizacijo za uporabo sile v Ukrajini in se začne konstruktivno pogovarjati s sosednjo državo ter dokaže, da prispeva k umirjanju položaja.

Na sedežu ZN v New Yorku pa je veleposlanik Rusije Vitalij Čurkin poslal v obtok osnutek resolucije, ki zahteva takojšen konec ukrajinskih vojaških operacij na vzhodu države in uresničitev kažipota za miritev položaja, ki ga je potrdila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Ta resolucija nima nobene možnosti za uspeh, tako kot vsaka druga, ki jo bo predlagala Rusija brez dogovora z zahodnimi državami.