Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton se je dopoldne najprej ločeno sestala s srbsko in kosovsko delegacijo, nakar je sledilo večurno skupno srečanje, nato pa znova ločeni pogovori. Direktor srbskega vladnega urada za Kosovo Aleksander Vulin je povedal, da naj bi danes sledil še en skupen sestanek, "če bo prostor za to" in če bodo sploh imeli o čem govoriti.

Obstajala naj bi tudi možnost, da se dialog nadaljuje v sredo, čeprav to sprva ni bilo predvideno. Po besedah Vulina napredka zaenkrat ni. Pogajalci tudi naj ne bi imeli v rokah še nobenega "papirja", o katerem bi lahko konkretno govorili in ga nato podpisali. Vulin je vzdušje na pogovorih opisal kot slabo in težavno.

Avstrijska agencija APA pa je pred nekaj urami celo povzela navedbe srbskih in kosovskih medijev, da je prišlo med člani obeh delegacij do "besednih spopadov". Posebej naj bi svoj glas "povišala" kosovski premier Hashim Thaci in podpredsednik srbske vlade, sicer predsednik največje vladne stranke SNS in trenutno najvplivnejši politik v Srbiji Aleksander Vučić.

Današnji krog naj bi bil sicer odločilen za normalizacijo odnosov med Kosovom in Srbijo in naj bi prinesel dogovor o omejeni avtonomiji za sever Kosova. V predhodnih sedmih krogih sta se srbski premier Ivica Dačić in Thaci uspela načelno dogovoriti o oblikovanju skupnosti ali zveze srbskih občin, ostajajo pa razhajanja glede pristojnosti, ki naj bi jih ta dobila.

Čas za dogovor se naglo izteka, če želita Srbija in Kosovo junija dočakati odločitev o naslednjem koraku na poti v EU - za Srbijo je to začetek pristopnih pogajanj, za Kosovo pa začetek pogajanj o pridružitveno-stabilizacijskem sporazumu. Evropska komisija bo o napredku v dialogu poročala sredi aprila, njeno poročilo pa bo nato podlaga za odločitev članic EU.