Maša ob zaključku papeževega obiska na Filipinih se je v Manili zaradi močnega naliva začela pol ure prej, kot so sprva načrtovali. Dan prej je moral papež obisk v kraju Tacloban, ki ga je novembra 2013 tajfun Haiyan najbolj prizadel, predčasno prekiniti, ker je pilot letala zaradi grozečega tajfuna Mekhala zahteval, da se vrnejo v Manilo najkasneje ob 13. uri. Le nekaj minut zatem, ko je papeževo letalo zapustilo letališko stezo, je neko drugo letalo močan sunek vetra zrinil s steze.

»Ko sem iz Rima videl tedanjo katastrofo, sem čutil, da bi moral biti tu,« je papež dejal 300.000 vernikom, ki so ga ob močnem nalivu poslušali v kraju, kjer so novembra 2013 šestmetrski valovi zahtevali več kot 7000 življenj in štiri milijone ljudi spravili ob streho nad glavo. Tedaj se je odločil, da bo odpotoval na Filipine, zato je zdaj tu pri njih, nekoliko pozno, a vendarle. Tako kot verniki je v rumenem plastičnem ogrinjalu kljuboval močnemu dežju in pretresen nad usodo ljudi, ki so izgubili ne le vse materialno, kar so imeli, temveč tudi mnoge svoje najljubše, »pozabil« na vnaprej pripravljen govor in prosto spregovoril v španskem jeziku.

80 milijonov katolikov

Naslednji dan so ga v parku Rizal pričakali milijoni vernikov, organizatorji so se nadejali, da se jih bo zbralo celo več, kot se jih je ob obisku papeža Janeza Pavla II. leta 1995. Tedaj je papeža poslušalo šest milijonov vernikov. Dioceza v Manili je včeraj odpovedala vse opoldanske maše, že ure pred papeževim obiskom se je na trgu in v njegovi okolici zbralo na sto tisoče ljudi.

Množičen odziv kaže, kako pomembna postaja Azija za Katoliško cerkev. Samo na Filipinih je kar 80 od 100 milijonov prebivalcev globoko vernih katolikov. Cerkve so ob nedeljskih mašah polne, večina nakupovalnih središč ima svoje lastne cerkve, v katerih se mašuje vsako uro. Nikjer, razen z izjemo nekaterih regij v Afriki, število kristjanov ne narašča tako hitro kot v Aziji.

V Koreji je že več kristjanov kot budistov, predvideva se, da bo v 30 letih kitajska država z največjim številom katoličanov na svetu. Težišče Katoliške cerkve se tako seli iz Evrope in zato je papežu Frančišku Azija pomembna. Celo tako zelo, da je to celino obiskal že drugič v relativno kratkem času, odkar je stopil na čelo Katoliške cerkve. Papežu je Azija blizu še iz drugega razloga. Skoraj nikjer drugje turbokapitalizem in neizmerna revščina ne obstajata tako neposredno drug poleg drugega, nikjer drugje gospodarstva ne rastejo s tako visokimi stopnjami, a hkrati tudi povsem brez ozira na človeka in okolje.

Preveč smo mačistični

To sta temi, ki sta papežu Frančišku blizu, in področja, za katera meni, da bi morala Cerkev stati ljudem kot žrtvam krivičnosti in posledic uničevanja okolja in podnebnih sprememb ob strani in se zavzeti zanje. Zato je Frančišek na Filipinih tamkajšnjo revščino označil za škandal in kritiziral korupcijo v državi.

Ob obisku univerze Santo Tomas pa se je pritožil, ker je bilo v delegaciji mladih le eno dekle. »To je premalo,« je dejal papež, »pogosto smo preveč mačistični in pustimo ženskam premalo prostora. Toda ženske na stvari gledajo z drugega zornega kota in znajo postaviti vprašanja, ki jih moški pogosto niti ne razumemo. Torej ob obisku naslednjega papeža, več žensk in več deklet,« je zahteval papež.