Grimm je bil do letošnjega januarja izven Staten Islanda, kjer je njegovo okrožje, skoraj neznan, čeprav je pripadnik izumirajoče politične vrste - republikancev z ameriškega severovzhoda. Po govoru o položaju v državi predsednika Baracka Obame je zaslovel, ko je nepremišljeno zagrozil novinarju lokalne newyorške televizije NY1, da ga bo vrgel »z ušivega balkona«, če ga še enkrat vpraša o korupcijski preiskavi.

Posnetek si lahko pogledate

:

44-letni Grimm je komentiral Obamov govor, novinar pa je izkoristil priložnost, da ga vpraša o preiskavi, ki je bila v polnem teku. Grimm je zavrnil komentar, ko pa je mislil, da je kamera že izključena, se je vrnil in pred očmi ameriške javnosti pokazal precej neprijetno podobo.

V ponedeljek so ga nekdanji kolegi aretirali, tožilci pa so mu predložili obtožnico, ki zajema kršenje zakonodaje o zbiranju denarja za politično kampanjo, utajo davkov, izkoriščanja delovne sile, zaposlovanja nezakonitih priseljencev in številne druge kršitve zakonov.

Politični lov na čarovnice?

Grimm je plačal 400.000 dolarjev varščine s hipoteko na hišo in na novinarski konferenci zatrdil, da je nedolžen ter napovedal boj proti »sramotni obtožnici in političnemu lovu na čarovnice«. Zagotovil je tudi, da ne bo odstopil s položaja v zveznem kongresu, čeprav mora letos jeseni spet na volitve.

Obtožnica mu med drugim očita, da je od leta 2007 do leta 2010, ko je bil solastnik restavracije na Manhattnu, varal zvezno davkarijo s plačevanjem delavcev na črno z gotovino in lažnim prijavljanjem nižjih dohodkov od dejanskih. Zaradi tega in drugih prekrškov ga je preiskoval tudi etični odbor predstavniškega doma ameriškega kongresa, ki je preiskavo zamrznil in jo prepustil ministrstvu za pravosodje.

Grimm se je upokojil od FBI in se leta 2007 podal v poslovne vode. Leta 2010 je začutil, da lahko pride v kongres in se je spustil v kampanjo, med katero pa naj bi denar zbiral na nedovoljen način. Med drugim preko slamnatih donatorjev.

Kampanjo mu je financirala ljubimka

Višina sredstev, ki jih lahko posameznik nameni za določenega kandidata, je v ZDA omejena, Grimm pa si je pomagal z ljubimko v Houstonu Diano Durand, ki je našla ljudi za donacije, te pa jim je potem nakazala nazaj in v bistvu sama krepko financirala njegovo kampanjo.

Okoli 300.000 dolarjev naj bi dobil tudi o vernikov izraelskega rabina Yosefa Pinta, vendar pa so sredstva iz tujine prav tako prepovedana. Grimm je to celo priznal in trdil, da ni vedel. od kod prihaja denar.