Sprva predvideno dvodnevno rusko-ameriško sestankovanje v Ženevi o sirskem kemičnem orožju se bo po sinočnjih napovedih nadaljevalo še danes, ameriški državni sekretar John Kerry pa je dosedanje pogovore z ruskim kolegom Sergejem Lavrovim ocenil za konstruktivne. Oba sta se včeraj dopoldne sestala z odposlancem Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Lakhdarjem Brahimijem, precej številni delegaciji, v katerih so poleg izvedencev za kemično orožje še drugi strokovni sodelavci obeh ministrov, pa očitno postavljata temelje za oživitev širšega sirskega mirovnega dialoga. To je med vrsticami potrdil tudi Kerry, ki pa je dejal, da bo treba najprej razrešiti vprašanje kemičnega orožja.

Sirija pristopila h konvenciji o prepovedi jedrskega orožja

Vlada v Damasku je v četrtek zvečer Združenim narodom že dostavila dokumente o pristopu k sporazumu o globalni prepovedi kemičnega orožja, vendar je Al Asad sočasno napovedal, da bodo na njegovo uničenje pristali, ko bodo ZDA prenehale groziti z vojaškim posredovanjem. Tudi v tem primeru bo po mnenju strokovnjakov naloga izredno težavna, saj na stotine ton kemičnega orožja na skrivnih lokacijah predstavlja izreden tehnični problem v mirnem času, v Siriji pa divja državljanska vojna, povrhu pa ni znano, ali bodo oblasti v celoti kooperativne. Kaj ima za bregom sirski režim, še zdaleč ni jasno, po poročilih iz Damaska, ki jih v svet pošiljajo humanitarni aktivisti, pa je včeraj sirska vojska z letali in topništvom znova obstreljevala dele glavnega mesta, ki jih nadzorujejo uporniki. Po dnevih zatišja z ugibanji o morebitni ameriški vojaški akciji naj bi se torej nadaljevalo krvavo zatiranje sirske opozicije, s katerim je Al Asadu pred domnevnim kemičnim napadom konec prejšnjega meseca uspelo povrniti nadzor nad nekaterimi deli države.

Sirski veleposlanik pri Združenih narodih Bašar Džafari je po vložitvi dokumentov o pristopu k sporazumu o prepovedi kemičnega orožja dejal, da je zdaj »legalno gledano« njegova država polnopravna članica te konvencije. V Damasku so ob tem sporočili, da bodo v skladu s sporazumom v tridesetih dneh ZN začeli dostavljati podatke o kemičnem orožju, kar pa je Kerry včeraj zavrnil, rekoč, da »standardna procedura« ne pride v poštev, ker je bilo kemično orožje že uporabljeno. O njem za zdaj še ni dokončnega dokaza, saj inšpektorji svetovne organizacije, ki so bili na terenu v Damasku, še pripravljajo poročilo, objavili pa naj bi ga prihodnji četrtek. Po navedbah neimenovanih diplomatov ob Vzhodni reki naj bi potrdili uporabo tega orožja brez eksplicitnega dokaza, kdo je odgovoren, posredni dokazi pa naj bi pritrjevali tistim, ki obtožujejo sirsko vladno vojsko.

Formalni pristop Sirije h konvenciji, ki zahteva uničenje kemičnega orožja pod mednarodnim nadzorom, je že zadovoljil Rusijo. Lavrov je dejal, da za ameriško vojaško posredovanje zdaj ni več nobenega razloga, ruski predsednik Putin pa je sirski pristop ocenil kot pomemben korak k resoluciji VS o sirski krizi. Uporniki na bojišču vsakršna mednarodna dogovarjanja z Al Asadom dosledno zavračajo, politično vodstvo sirske opozicije v pregnanstvu pa je do pogovorov v Ženevi še naprej zelo skeptično, medtem ko je Varnostni svet ZN pozvalo k strogi resoluciji, ki bi zagotovila, da vlada v Damasku izpolni svoje obveznosti. Prav ta ostrina bo predvidoma kamen spotike med Washingtonom in Moskvo, saj Rusija kot zaveznica Al Asadovega režima nasprotuje delu besedila, ki ga je v svojem osnutku resolucije že zahtevala Francija, namreč da se ob neizpolnjevanju zavez sprožijo sankcije v okviru 7. poglavja Ustanovne listine ZN. Ta omogoča vojaško ukrepanje, do katerega se ZDA še niso dokončno opredelile, Moskva pa prejudicu nasprotuje.

Odpira se možnost za obnovo sirskih mirovnih pogovorov

V primeru, da bodo za zdaj konstruktivni rusko-ameriški pogovori prinesli tudi ustrezen dogovor, se zna sprožiti dolgo odlašani drugi krog lani propadlih sirskih mirovnih pogovorov. Kot je včeraj napovedal Kerry, se bodo o tem pogovarjali ob robu jesenskega zasedanja Generalne skupščine ZN okoli 28. septembra, glavne priprave nanjo pa naj bi bile zaupane Brahimiju. Lavrov je ob tem že nakazal cilj pripravljalnih pogovorov. Po njegovem mnenju bi se morale konference udeležiti vse sirske družbene skupine in priti do soglasja o prehodni vladi, ki bi imela vso oblast. V New Yorku pa naj bi že poskušali ugotoviti, kako oddaljen je ta cilj oziroma kaj si o njem mislijo v oboroženi spor vpletene strani. de, agencije