Obsodbo Liuja Huija, svaka Nobelovega nagrajenca, številni prijatelji obsojenca označujejo kot povračilni ukrep proti družini. Liu je brat Liu Xie, ki je soproga Nobelovca, in je lahko spremljala sojenje. Po njenih besedah je obsodba nepravična, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Po moževem prejemu Nobelove nagrade leta 2010 se sicer Liujeva nahaja v hišnem priporu.

Liu Xiaobo je Nobelovo nagrado prejel za boj za temeljne človekove pravice na Kitajskem. 54-letnik je bil leta 2008 med podpisniki Listine 08, ki je pozvala k več demokracije in svobode na Kitajskem. Aretirali so ga nekaj ur pred izdajo listine decembra 2008 ter ga zaradi nje in pisanja drugih dokumentov obtožili poskusa prevrata. Na hitrem procesu je bil na božič leta 2008 obsojen na enajst let zapora.

Danes se pričenja odmevno sojenje

Medtem pa se je danes pričelo sojenje v prvem odmevnejšem primeru korupcije, odkar je kitajski predsedniški položaj sredi marca prevzel Xi Jinping. Nekdanji minister za železnice Liu Zhijun se mora zagovarjati pred sodiščem v Pekingu, obtožnica pa mu očita, da je zlorabil položaj ter pomagal 11 posameznikom pri službenih napredovanjih in dobičkonosnih poslih ter v zameno med letoma 1986 in 2011 prejel 10,5 milijona dolarjev podkupnin.

"Liujeva dejanja so povzročila veliko škodo javnemu premoženju in interesom države in njenih državljanov, zato bi moral kazensko odgovarjati za prejemanje podkupnin in zlorabe položaja," se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP glasi obtožnica.

Liu je bil za ministra imenovan leta 2003, odstavljen pa leta 2011. Novembra lani so ga izključili iz Komunistične partije, kar so mnogi dojeli kot znak odprtja poti za sojenje. Obtožnica je bila sicer vložena aprila.

Kitajski železniški sistem, katerega izgradnja je stala več milijard dolarjev, je bil eden od vodilnih razvojnih projektov v zadnjih letih in država se sedaj ponaša z najdaljšim omrežjem hitre železnice.

Sojenje Liuju pa je prišlo v času, ko nova kitajska voditelja, predsednik Xi in premier Li Keqiang, obljubljata boj proti korupciji, ki jo je Komunistična partija označila za grožnjo svoji nadaljnji vladavini Kitajski.