Gre za prvo srečanje Obame in Putina po ohladitvi odnosov med državama v zadnjem času, ki je posledica odločitve Moskve, da nekdanjemu pogodbenemu analitiku ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwardu Snowdnu odobri azil, potem ko je ta svetovni javnosti razkril tajne programe nadzora ZDA.

Zaradi zamere ZDA je Obama odpovedal predvideno dvostransko srečanja s Putinom še pred vrhom v Sankt Peterburgu, kot razlog pa je navedel "nezadostni napredek v dvostranskih odnosih", navaja ruska tiskovna agencija Itars-Tass.

ZDA in Rusija stojita na nasprotnih bregovih tudi glede Sirije. Washington vztraja, da ima trdne dokaze o uporabi kemičnega orožja s strani režima Bašarja al Asada na obrobju Damaska 21. avgusta in zahteva vojaško posredovanje, kar pa Moskva zavrača. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ameriške dokaze že zavrnil, saj naj ne bi vsebovali nič konkretnega.

Sirija bo tako ena glavnih tem pogovorov voditeljev 20 gospodarsko najmočnejših držav in EU na vrhu G20. "Nekateri sodelujoči so me prosili za možnost, da bi razpravljali o drugih pomembnih temah mednarodne politike, še posebej o razmerah v Siriji," je ob otvoritvi vrha dejal Putin.

Barroso bi krizo v Siriji reševal na političen način

Predsednik Evropske komisije José Manuel Barroso je na današnji tiskovni konferenci pred začetkom vrha G20 dejal, da je potrebno doseči soglasje mednarodne skupnosti glede odziva na dogajanje v Siriji. Po njegovem ta strašljiva situacija riše velik madež na učinkovitost mednarodne politike. »Sirija je postala največja humanitarna tragedija današnjega časa,« je poudaril Barroso in dodal, da Evropska unija verjame, da je potrebno napore usmeriti v iskanje politične rešitve za Sirijo.

Kitajska: Vojaško posredovanje v Siriji bi imelo negativen vpliv na globalno gospodarstvo

Kitajska je danes sporočila, da podpira Rusijo pri stališču glede Sirije. »Vojaško posredovanje bi imelo negativen vpliv na globalno gospodarstvo, zlasti na ceno nafte – te bodo namreč v takem primeru drastično poskočile,« je novinarjem dejal namestnik finančnega ministra Zhu Guangyao.

Obama in Putin bosta imela priložnost za pogovor

Predsednika ZDA in Rusije Barack Obama in Vladimir Putin nimata predvidena ločenega srečanja, bosta pa kljub temu imela priložnost za pogovor, saj bosta sodelovala na istem zasedanju, je danes dejal Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Obama bo v Sankt Peterburg prispel danes zgodaj popoldne, vrh pa se bo začel ob 16. uri po lokalnem času. Putin bo imel pred vrhom več dvostranskih srečanj, udeležil se bo tudi sestanka skupine Brics.

Sprva je bilo predvideno dvostransko srečanja Obame in Putina še pred vrhom, a so ga odpovedali zaradi zamere ZDA, ker je Rusija dala azil Edwardu Snowdnu, nekdanjemu pogodbeniku Agencije za nacionalno varnost (NSA).

Rusija zahteva dokaze o uporabi kemičnega orožja

To se je dogajalo še pred zadnjo zaostritvijo vojne v Siriji, ko je očitno prišlo do uporabe kemičnega orožja, zaradi česar ZDA napovedujejo vojaško posredovanje za kaznovanje režima predsednika Bašarja al Asada.

Ni izključeno, da Obama, ki je odločitev o vojaškem ukrepanju naložil kongresu, ne bo poskusil Putina znova prepričati glede Sirije.

Ta je v sredo zahodne države pozval, naj v Varnostnem svetu ZN predstavijo prepričljive dokaze o domnevnem kemičnem napadu v Siriji. Če bo dokazano, kdo stoji za napadom, je Moskva »pripravljena delovati na najbolj odločen in resen način«, je še dejal.

Katastrofalne posledice, če zadenejo raziskovalni reaktor

Rusija pa je danes napovedala, da bo na jesenskem zasedanju odbora guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) prihodnji teden opozorila na nevarnost, da bi ZDA v napadih lahko zadele jedrske raziskovalne reaktorje v Siriji. Moskva je sicer že v sredo opozorila, da bi lahko imeli ameriški napadi »katastrofalne posledice« za jedrsko varnost, če bi zadeli raziskovalni reaktor v predmestju Damska, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na poti v Rusijo je tudi posebni odposlanec Arabske lige in ZN za Sirijo Lakhdar Brahimi, generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu bo pomagal v prizadevanjih za pripravo mednarodne konference o Siriji, je danes sporočil tiskovni predstavnik ZN. Ban je sicer na predavanju na državni univerzi v Sankt Peterburgu v sredo zvečer dejal, da je nastopil čas za končanje nasilja v Siriji in začetek pogovorov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Avstralija, ki trenutno predseduje Varnostnemu svetu ZN, pa je sporočila, da si bo prizadevala za končanje zastoja glede vprašanja Sirije v VS ZN. Ne bo sicer sklicevala razprav o tej temi, bo pa skušala zbližati stališča stalnih članic, med katerimi sta Rusija in Kitajska na strani režima v Damasku, kar je doslej oviralo sprejem pomembnejših ukrepov.