Kerry je novinarjem v State Departmentu dejal, da bodo več informacij objavili v naslednjih dneh, ko naj bi o tem spregovoril tudi predsednik ZDA Barack Obama. Ta je že lani zagrozil, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila "prestop rdeče črte" in prinesla spremembo ameriške politike.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney v ponedeljek ni želel ugibati o morebitnih ukrepih, vendar pa izjave članov ameriškega kongresa in neimenovanih državnih uradnikov nakazujejo možnost omejenih raketnih napadov na režimske tarče. Ameriški mediji pišejo, da bi omejeni napadi lahko obsegali zgolj dva dni, služili pa naj bi kot povračilni ukrep za uporabo kemičnega orožja. V Washingtonu pravijo, da napadi ne bodo namenjeni strmoglavljenju režima oziroma vojaški pomoči upornikom, kar bi zaradi občutne premoči Asadovih sil zahtevalo precej bolj obsežen poseg.

V vzhodnem Sredozemlju štirje ameriški rušilci

ZDA imajo v vzhodnem Sredozemlju sedaj štiri rušilce opremljene z raketnimi izstrelki tomahavk, ki so najbolj primerni za tovrstne napade. Vendar pa se v Washingtonu ugiba, da do njih ne bo prišlo tako kmalu. V Siriji so trenutno inšpektorji ZN, ki preiskujejo prizorišče domnevnega napada v predmestju Damaska in ZDA naj bi počakale, da končajo delo. Obama nato prihodnji teden potuje na Švedsko in v Rusijo, kar naj prav tako ne bi bil primeren trenutek za napad na Sirijo.

Republikanski senator iz Tennesseeja Bob Corker je dejal, da podpira "kirurški in proporcionalni napad", vendar mora Obama prej dobiti zeleno luč kongresa. Demokratski član predstavniškega doma kongresa iz Kalifornije Adam Schiff pa je menil, da bi takšni napadi služili kot odvračalni dejavnik za naprej in pomenijo manj tveganja za širitev spopadov in manj tveganja za globljo vpletenost ZDA.

"Brezobzirno pobijanje civilistov, pobijanje žensk in otrok in nedolžnih s kemičnim orožjem je moralna obscenost, ki ni opravičljiva po nobenih standardih, kljub izgovorom in izmotavanjem nekaterih. Ta mednarodna norma se ne more kršiti brez posledic," je dejal Kerry, ki je dejal, da si je posnetke posledic napada ogledal in so ga zelo pretresli, kakor bi morali pretresti ves svet.

Kerry ni ponudil dokazov, da so napad izvedle Asadove sile

Zaveznici Asadovega režima Rusiji je, ne da bi jo imenoval, sporočil, naj preveri svoj moralni kompas. "Vsak, ki trdi, da je lahko napad takšnega presunljivega obsega izmišljen, mora izprašati svojo vest in preveriti moralni kompas," je dejal.

Vojna v Siriji je doslej v dveh letih in pol zahtevala najmanj 100.000 življenj, Washington pa se skupaj z zahodnimi državami prebuja po napadu s kemičnim orožjem, ki je po trditvah Zdravnikov brez meja zahteval 355 žrtev. Med njimi so ženske in otroci ter drugi civilisti.

Kerry ni ponudil dokazov, da so napad izvedle sile Asadovega režima, vendar pa je zatrdil, da je to edini logičen sklep, ker zaloge kemičnega orožja nadzira režim. Ta sicer uporabo kemičnega orožja odločno zanika. Dejstva o napadu preverjajo preiskovalci ZN, na katere so v ponedeljek streljali ostrostrelci. Vendar pa za ZDA menijo, da so do kraja napada prišli prepozno.

"Preiskava ne bo ugotovila, kdo je uporabil kemično orožje, ampak le to, ali je bilo uporabljeno. To pa je že jasno vsemu svetu. Če režim ne bi skrival ničesar, bi takoj dovolil dostop preiskovalcem. Namesto tega je pet dni preprečeval dostop do kraja napada in nadaljeval z bombardiranjem ter sistematičnim uničevanjem dokazov. To ni obnašanje vlade, ki nima česa skrivati," je dejal Kerry.