"Na obeh političnih straneh mora obstajati pripravljenost za sprejemanje tehtnih kompromisov o zadevah, ki so najbolj bistvene za egiptovsko prebivalstvo," je Kerry dejal po sobotnem pogovoru z egiptovskim zunanjim ministrom Mohamedom Kamelom Amrom v Kairu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Verjamemo, da je v teh trenutno gospodarsko težkih časih pomembno, da egiptovsko prebivalstvo stopi skupaj na področju gospodarskih odločitev in sklene kompromis pri sprejemanju teh odločitev," je poudaril.

Kerryjev obisk v Egiptu poteka v času razkola med Mursijevimi večinoma islamističnimi zavezniki in širokim spektrom opozicijskih sil, ki Mursija obtožujejo, da je neuspešen pri reševanju gospodarskih in političnih težav.

Kerry: Tukaj sem, da poslušam

Ameriški zunanji minister je ob tem sporočil, da se bo z Mursijem pogovarjal o načinih, kako lahko ZDA pomagajo pri premagovanju gospodarske krize. "Vendar poudarjam, nisem tukaj, da bi se vmešaval, temveč da poslušam," je zatrdil Kerry.

Lokalni mediji so po današnjem pogovoru Kerryja z Mursijem in egiptovskim obrambnim ministrom Abdelfatahom al Sisijem poročali, da so govorili tudi o tihotapljenju orožja v Gazo z ozemlja Egipta in o brezpravnosti na polotoku Sinaj. Neimenovani ameriški uradnik, ki spremlja Kerryja, je povedal, da je srečanje državnega sekretarja z Mursijem trajalo dve uri.

"Jasno je, da bo potrebno še veliko dela in sklepanja kompromisov, da se v Egiptu ponovno vzpostavi enotnost ter politična in gospodarska stabilnost," je povedal Kerry po srečanju. Poleg tega je sporočil, da bodo ZDA Egiptu namenile prvih 190 milijonov ameriških dolarjev proračunske podpore od obljubljenih 450 milijonov. K temu pa dodajajo 60 milijonov dolarjev za oblikovanje skupnega podjetniškega sklada.

Kerry je sicer pred srečanjem dejal, da se bo z Mursijem pogovarjal o načinih, kako lahko ZDA Egiptu pomagajo pri okrevanju od gospodarske krize.

Sestal se je tudi z gospodarstveniki

V soboto se je Kerry srečal tudi z vodilnimi egiptovskimi gospodarstveniki. Pri tem je izpostavil pomen posojila Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v višini 4,8 milijarde dolarjev, katerega odobritev je deloma odvisna tudi od dogovora med razklanimi političnimi silami. "Izredno pomembno je, da si gospodarstvo države opomore. Zato se mora dogovor z IMF doseči," je dejal.

Egiptovski finančni minister Al Mursi al Sajed Hegazi je danes povedal, da bo egiptovska vlada dogovor o posojilu z IMF sklenila že pred napovedanimi parlamentarnimi volitvami v aprilu. Ob tem je pripomnil, da je njegovo ministrstvo oblikovalo gospodarski načrt, ki bo izveden, "tudi če posojilo ne bo odobreno".

Opazovalci sicer pričakujejo, da bo posojilo izplačano šele, ko bo izvoljen nov parlament in sestavljena nova vlada. Posojilo pa bi pomagalo vrnitvi zaupanja investitorjev in mednarodnih posojevalcev v Egipt.

Več voditeljev opozicije se ni hotelo pogovarjati s Kerryjem

Kerryjev obisk, ki je v Egipt prispel v okviru svoje prve turneje od prevzema položaja, so v soboto spremljali manjši protesti. Več voditeljev opozicije pa je zavrnilo povabilo na pogovore s Kerryjem. Opozicija ZDA kritizira, ker so jo pozvale k premisleku o morebitnem bojkotu parlamentarnih volitev. Ameriški administraciji opozicija očita, da podpira vladajočo Muslimansko bratovščino, čeprav ta ne upošteva demokratičnih pravil.

Zato je v soboto pred zunanjim ministrstvom v Kairu protestiralo več deset privržencev sekularnih in liberalnih strank. Na njihovih transparenti je med drugim pisalo "Kerry, v Egiptu nisi dobrodošel".

V mestih Port Said in Mansura pa so izbruhnili spopadi med policijo in protivladnimi protestniki, pri tem pa je bilo ranjenih več deset ljudi. V Mansuri je tudi umrl civilist, ko ga je povozilo policijsko vozilo. V Port Saidu pa so demonstranti zanetili požar v poslopju policije.

Kerry bo turnejo, ki jo je začel minuli teden v Evropi, v ponedeljek nadaljeval v Rijadu, kjer se bo udeležil zasedanja zunanjih ministrov članic Sveta za zalivsko sodelovanje.