Z razpravo o tem, kakšno filozofijo vodenja naj politični in drugi voditelji uberejo v spreminjajočem se svetu, se je na Bledu včeraj začel deveti strateški forum, največja konferenca o regionalnih in globalnih vprašanjih v organizaciji Slovenije.

Vprašanje o vodenju je pet udeležencev osrednje razprave – trije iz Azije, dva iz Evrope – poskušalo ponazoriti na primerih OZN, Evropske unije, regij in nacionalnih držav. Da Organizacija združenih narodov ne more biti svetovni voditelj, so se strinjali vsi, predvsem pa ne v sedanji obliki, ki je odsev razmerij ob koncu druge svetovne vojne. Zaradi tega je nujna reforma varnostnega sveta in celotne organizacije, čeprav po oceni nekdanjega kitajskega zunanjega ministra Lija Zhaoxinga niti to ne bo pripeljalo do oblikovanja nekakšnega svetovnega vodstva. »V mednarodnih odnosih ni enega voditelja. Gre za to, da je treba graditi zaupanje med državami,« je dejal. Zunanji minister Šrilanke Gamini Lakshman Peiris je dodal, da so kritike, ki včasih letijo na generalnega sekretarja OZN Ban Ki Moona, neupravičene, »saj ima na veliko načinov zvezane roke«.

Zmeda v Evropski uniji

Evropska unija dobro pozna dileme o vodenju. Je globalna gospodarska sila, a z očitnimi težavami pri političnem vodenju. »Institucionalna shema Evropske unije je zmeda. Evropski parlament se primerja z nacionalnimi parlamenti in evropsko komisijo z vladami, a nimata takšnih pooblastil. V Evropski uniji ni pravega sistema nadzora vej oblasti... Veliko se ukvarja z malimi stvarmi in malo z velikimi,« je vzrok problemov ocenil nekdanji nizozemski zunanji minister Uri Rosenthal. Glede regionalnega vodenja pa je madžarski zunanji minister in kandidat za evropskega komisarja Tibor Navracsics poudaril uspešnost višegrajske skupine, ki vključuje še Češko, Poljsko in Slovaško. »Popeljala nas je v Nato in v Evropsko unijo,« je dejal. Po njegovem jo bo treba razširiti tudi na Hrvaško in Slovenijo, ki je povezavo pred leti sicer zavrnila.

Upati si je treba plavati proti toku

Največ pa je bilo govora o političnih voditeljih v državah samih. »Voditelj ni tisti, ki je na čelu nalog, ki jih je treba narediti, ampak tisti, ki prave naloge najde,« je dejal general V. K. Singh, indijski državni sekretar. »Voditelj mora imeti pogum plavati proti toku, navdihniti ljudi in izzvati tradicionalna prepričanja,« je ocenil Peiris, medtem ko Rosenthal ocenjuje, da mora imeti pravi voditelj pogum, da se obda z močnimi, ne s šibkimi osebnostmi.

Otvoritveni govor na forumu je imel predsednik državnega zbora Milan Brglez. Dejal je, da je bilo zaupanje v zadnjih letih krize v mnogočem zapravljeno, tako med državami kot znotraj njih samih. Skupno dobro bo po njegovem moralo zamenjati interese posameznika, gospodarskih družb in tudi države. Zaupanje je tisto, ki omogoča mednarodno sodelovanje, sklepanje poslovnih pogodb in varnost, pa je dejal zunanji minister Karl Erjavec, pri čemer zaupanja v voditelje in najpomembnejše inštitucije v tem trenutku primanjkuje.