Kritiki Japonske pridružitve Trans-pacifiškemu partnerstvu opozarjajo, da vlada javnosti ni posredovala dovolj informacij o nameravanem sodelovanju v partnerstvu, poročajo tuje tiskovne agencije. Partnerstvo, ki ga vodijo ZDA, sicer vključuje 10 držav, med drugim tudi Avstralijo, Vietnam, Peru in Singapur.

Japonska vlada ocenjuje, da bi pridružitev partnerstvu lahko spodbudila japonsko gospodarstvo, ki je odvisno predvsem od izvoza, bruto domači proizvod (BDP) pa okrepilo za 0,66 odstotka v letu dni. Vendar pa ocene tudi kažejo, da bi prosta izmenjava dobrin najverjetneje prizadela nekatere domače proizvajalce. Japonski premier sicer zagotavlja, da bo vlada naredila vse, da bo zaščitila domačo proizvodnjo hrane.

Japonska se namreč po njegovem mnenju trenutno sooča z velikimi izzivi starajočega se prebivalstva, nizke rodnosti in dolgotrajne inflacije, zaradi česar postaja vse manj konkurenčna.

"Pridružitev partnerstvu ne bi imela koristi le za japonsko gospodarstvo. To je tudi priložnost za ustvarjanje nove gospodarske skupnosti z našim zaveznikom, ZDA, s katerimi delimo skupne vrednote," je dodal Abe.