Kljub težkim vremenskim razmeram so ljudje pred vrhovnim sodiščem v Washingtonu danes v vrsti čakali na sedež v sodni dvorani, kjer se bo začela obravnava povezana z istospolnimi porokami. Najprej se bo sodišče ukvarjalo s prepovedjo istospolnih porok v Kaliforniji. Pred štirimi leti so namreč tamkajšnji prebivalci z 52-odstotno večino na referendumu podprli predlog 8, ki zakon definira koz zvezo med žensko in moškim.

Jutri bodo obravnavali zakon DOMA

Gre za zakon iz leta 1996, ki v vseh zveznih deželah določa, da je zakon zveza med moškim in žensko, torej ne priznava homoseksualnega zakona. Najbolj sporen je 3. člen tega zakona, saj istospolnim zakoncem ne priznava zavarovalnih ugodnosti za državne uslužbence, ugodnosti socialne varnosti za preživele, priseljenskih pravic in vlaganja skupne davčne napovedi. Nekdanji predsednik Bill Clinton je ta zakon takrat potrdil, danes se od njega distancira. Obamova administracija je leta 2011 ta člen označila za protiustaven. Tožnica v tem primeru je 83-letna Edith Windsor iz New Yorka, ki je po smrti svoje žene, poročili sta se v Kanadi, podedovala pravo bogastvo, od podedovanega pa je morala plačati 363.000 dolarjev davka. Razlog za takšno plačilo davka je prav DOMA, zaradi katerega imajo istospolni zakonci precej manj pravic od heteroseksualnih zakoncev.

Sklenitev istospolnega zakona je prepovedana v 31 zveznih državah

Obe odločitvi bosta odločilno vplivali na prihodnost trenutno približno 120.00 homoseksualnih zakonskih parov v ZDA. Sklenitev istospolnega zakona je prepovedana v 31 zveznih državah. Homoseksualne zakonske zveze so mogoče v samo devetih zvezdnih državah, okrožju Kolumbija, ter prestolnici. V osmih zveznih deželah dopuščajo registracijo partnerske zveze. Restriktivni zakoni v številnih zveznih deželah pa nikakor ne odsevajo večinskega mnenja ameriškega ljudstva. Anketa, ki jo je izvedel ABC kaže na to, da danes 58 odstotkov Američanov podpira legalizacijo istospolne poroke, med mlajšimi od 30 let pa tovrstne poroke podpira kar 80 odstotkov.

Obama podpira istospolne poroke

Lani je v sklopu predvolilne kampanje tudi Braack Obama javno podprl istospolne poroke: »Zame osebno je pomembno, da napredujemo in omogočimo, da se bodo tudi istospolni pari lahko poročali.« Njegova vlada je vrhovno sodišče pozvala, da odpravi zakon o zaščiti zakonske zveze. Če bodo na koncu resnično stopili korak naprej proti priznavanju istospolne zakonske zveze še visi v zraku. Pet od osmih sodnikov, vključno s predsedujočim Johnom Robertsom, namreč pripada konzervativni stranki.

New Yorker je vse skupaj komentiral: »Vprašanje ni, ali bodo imeli vsi Američani enake zakonske pravice, vprašanje je, kdaj. Država se je spremenila in ne bo več nazadovala. Boji gredo naprej, toda vojna je že davno mimo.«