Bela hiša je z resolucijo formalno zahtevala, naj kongres odobri vojaško posredovanje v Siriji. Kot so poudarili, bo podpora kongresa »jasen znak ameriške odločenosti« glede Sirije, poročajo tuje tiskovne agencije.

Cilj ameriške uporabe sile v tem primeru je preprečiti nadaljnjo uporabno kemičnega orožja ali drugega orožja za množično uničevanje, je Obama poudaril v resoluciji.

To morata obravnavati oba domova kongresa, ki je sicer do 9. septembra uradno na počitnicah.

Vodja demokratske večine v senatu Harry Reid je sicer v soboto sporočil, da bodo v zunanjepolitičnem odboru senata že prihodnji teden izvedli javna zaslišanja o Siriji, na katerih bodo sodelovali visoki predstavniki Obamove administracije.

Glasovanje v senatu pa je po Reidovih besedah predvideno najkasneje v tednu, ki se začne z 9. septembrom.

Predsednik predstavniškega doma John Boehner je sporočil, da bo predstavniški dom, v katerem imajo večino republikanci, razpravo o resoluciji začel 9. septembra.

Sirska opozicija razočarana nad odločitvijo Obame

Predstavniki sirske opozicije so izrazili razočaranje nad odločitvijo ameriškega predsednika Baracka Obame, da odločitev o mednarodnem vojaškem posredovanju v Siriji prepusti kongresu. Hkrati pa v opoziciji trdno verjamejo, da bo kongres posredovanju prižgal zeleno luč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Občutili smo razočaranje. Pričakovali smo, da bodo zadeve potekale hitreje, da bo napad takojšen,« je glede odločitve Obame povedal eden od voditeljev opozicijske skupine Sirska nacionalna koalicija, Samir Nashar. »A verjamemo, da bo kongres odobril napad,« je dodal.

Obama je v soboto nepričakovano napovedal, da bo za odobritev napada na Sirijo zaprosil kongres, ki je na počitnicah do 9. septembra. Kljub temu ameriški predsednik ostaja prepričan, da bi ZDA zaradi uporabe kemičnega orožja morale vojaško ukrepati proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Nashar je sicer danes izrazil prepričanje, da bodo vojaški akciji, ki bi potekala pod okriljem ZDA, danes »močno podporo« izrazili tudi zunanji ministri držav članic Arabske lige, ki se bodo sestali v Kairu. Napovedal je še, da bo opozicija stopila v stik tako z arabskimi državami kot tudi s Turčijo in jih poskušala prepričati v čim tesnejše sodelovanje z ZDA.

Na odločitev Obame pa se je danes odzval tudi britanski premier David Cameron, ki je v četrtek doživel hladen tuš, potem ko je spodnji dom britanskega parlamenta zavrnil načelno resolucijo o sodelovanju Velike Britanije v vojaški akciji proti Siriji.

Na spletnem družbenem omrežju je Cameron izrazil podporo Obami. »Razumem in podpiram stališče Baracka Obame glede Sirije,« je zapisal po poročanju britanskega BBC.

Analiza vzorcev bi lahko trajala do tri tedne

Analiza vzorcev, ki so jih v Siriji zbrali inšpektorji ZN in s katerimi naj bi dokazali uporabo kemičnega orožja, bi lahko trajala »do tri tedne«, je po poročanju tujih tiskovnih agencij v soboto zvečer v Haagu sporočila Organizacija za prepoved kemičnega orožja.

»Zbrane vzorce bomo testirali v laboratoriju in izvedli tehnično oceno. Ti postopki bi lahko, če jih želimo izvesti sistematično in objektivno, trajali tri tedne,« je sporočila organizacija s sedežem v Haagu, kamor so v soboto prispeli inšpektorji ZN.

Dodali so, da bodo naredili vse, da bi bil postopek končan čim prej.

Inšpektorji ZN preiskujejo domnevni napad s kemičnim orožjem, ki naj bi ga 21. avgusta pri Damasku izvedeli sirski režim. V soboto so zapustili Sirijo in dopotovali na Nizozemsko.

Ameriški predsednik Barack Obama je sicer v soboto dejal, da bi ZDA morale vojaško ukrepati proti Siriji zaradi uporabe kemičnega orožja, vendar pa se je odločil, da bo za odobritev ukrepa zaprosil kongres, ki je na počitnicah do 9. septembra.