Obama bo počakal na zeleno luč kongresa

Malo po 19.30 uri po srednjeevropskem času je Barack Obama znova spregovoril o položaju v Siriji. Na začetku je poudaril, da je pred desetimi dnevi svet v grozi gledal najhujši napad s kemičnim orožjem v 21. stoletju. Ponovno je poudaril prepričanje ZDA, da za napadom stojijo režimske sile. Dejal je, da je v to prepričan tudi brez inšpektorjev ZN. »Ne smemo in nemoremo spregledati, kaj se je zgodilo v Damasku,« je poudaril.

»Pripravljeni smo napasti, kadar bomo hoteli,« je povedal. »S to nadlogo se moramo soočiti«. Dodal je, da se bo napad zgodil »morda jutri, naslednji teden ali pa čez mesec dni«. »Sem pa pripravljen dati ukaz,« je poudaril. Ob tem je napovedal, da bo iskal soglasje za napad v ameriškem kongresu.

Poudaril je, da se mu napad na Sirijo brez soglasja VS ZN, "ki je popolnoma paraliziran", ne zdi prav nič sporen. »Menim tudi, da lahko napademo Sirijo tudi brez odobritve kongresa, toda verjamem, da moramo imeti to debato,« je še dejal.

Kongres je sicer do 9. septembra na počitnicah, tako da bo do odločanja minilo še kar nekaj dni.

Sirska vojska »s prstom na sprožilcu«

Kot je danes zatrdil sirski premier Vael al Halki, je sirska vojska "s prstom na sprožilcu" popolnoma pripravljena na morebitno vojaško posredovanje proti režimu.

Kot je v izjavi na državni televiziji še zatrdil sirski premier, je njihova vojska pripravljena na "kakršenkoli scenarij", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Damask s tem še naprej zaostruje retoriko pred napadom, s katerim grozijo ZDA.

"Pričakujemo napad v vsakem trenutku. Pripravljeni smo odgovoriti v vsakem trenutku," je že pred tem izjavil sirski varnostni predstavnik, ki pa ni želel biti imenovan. V znak solidarnosti s Sirijo se je danes v Damask napotila delegacija iz Irana.

Inšpektorji že v Haagu

Inšpektorji ZN, ki so v Siriji preiskovali obtožbe o napadih s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska so po besedah tiskovnega predstavnika ZN Martina Nesirkyja danes pripotovali v Haag, kjer se je začela analiza vzorcev in obdelava drugega materiala za poročilo, za katerega se še ne ve, kdaj bo objavljeno.

Nesirky je dejal, da je generalni sekretar ZN Ban Ki Moon zaprosil inšpektorje, naj se laboratorijska analiza opravi najhitreje, kot je možno. Poročilo bo objavljeno, ko bo opravljena analiza, skupaj s prevodi izjav prič in drugim materialom. Inšpektorji ZN so imeli mandat odkriti, ali je prišlo do napadov s kemičnim orožjem ne pa tudi ugotoviti krivca zanje. Nesirky ni hotel povedati, ali so bili napadi potrjeni ali ne.

Nesirky je trditve, da so se inšpektorji umaknili iz Sirije zato, da se omogoči vojaško posredovanje ZDA, označil za grozljive in žalitev za 1000 drugih pripadnikov ZN, ki ostajajo v Siriji in nadaljujejo z razdeljevanjem humanitarne pomoči razseljenemu prebivalstvu.

Barroso: Sirija madež na vesti sveta

Kot so pokazali zadnji dogodki, je Sirija "madež na vesti sveta", je v govoru ob zaključku 69. evropskega foruma v avstrijskem Alpbachu danes dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Kot je še poudaril, se razmere v Siriji "tičejo nas vseh".

"Razmere v Siriji nas spominjajo na to, kako sistematično neupoštevanje osnovnih demokratičnih načel in pravne države v končni fazi vodi v razpad varnosti, ki nas vse zadeva," je dejal Barroso. Kot je dodal glede na zapis govora, ki ga je objavila Evropska komisija, so zadnji dogodki potrdili, da je Sirija "madež na vesti sveta".

Avstrijski predsednik Heinz Fischer je medtem v govoru izrazil nasprotovanje takojšnjemu vojaškemu posredovanju mednarodne skupnosti v Siriji zaradi domnevnega napada s kemičnim orožjem. Zavzel se je za to, da je treba počakati na poročilo inšpektorjev ZN, ki so danes že zapustili Sirijo.

"Zdi se mi logično počakati na poročilo, saj je ogromna in odločilna razlika, če je kemično orožje uporabil sirski režim ali njegovi nasprotniki," je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal Fischer.

Putin navedbe ZDA napadu s kemičnim orožjem označil za »popoln nesmisel«

Ruski predsednik Vladimir Putin je navedbe ZDA o tem, da so Asadove sile izvedle napad s kemičnim orožjem označil za »popoln nesmisel.« Obamo je v pogovoru z novinarji v kraju Vladivostok pozval, naj pomisli na nove bodoče žrtve v primeru napada na Sirijo.

»Sirska vojska je v položaju napadalca in je uporniške sile obkolila na več območjih, zato ni bilo za napad s kemičnim orožjem, ki se je domnevno zgodil 21. avgusta, nobene potrebe,« je poudaril.

Ob tem je ZDA pozval, naj predložijo dokaze, da je režim v Damasku uporabil kemično orožje. "Kar se naših ameriških kolegov tiče, ki trdijo, da so vladne sile uporabile kemično orožje in pravijo, da imajo dokaz - naj ga pokažejo inšpektorjem ZN in Varnostnemu svetu. Če ga ne pokažejo, pomeni, da ga ni."

Obamo spomnil, da je Nobelov nagrajenec za mir

Putin je tudi komentiral objavo ocene ameriške vlade o domnevnem napadu s kemičnim orožjem v predmestju Damaska, ki temelji na obveščevalnih podatkih. Uporabo podatkov, pridobljenih s prisluhi komunikacijam, je kot dokaze zavrnil rekoč, da jih ni mogoče uporabiti pri sprejemanju "temeljnih odločitev", kot je uporaba vojaške sile proti Siriji.

Putin je po poročanju Itar-Tass še zatrdil, da v zadnjih dneh, potem ko so se pojavile nove obtožbe ZDA na račun sirskega režima glede kemičnega orožja, o tem ni govoril z Obamo. Slednjega pa je ob tem spomnil, da je Nobelov nagrajenec za mir, in ga podučil, da je treba, preden se odloči za zračne napade na Sirijo, pomisliti tudi na morebitne žrtve med civilnim prebivalstvom.

Hollande: Asadu je potrebno poslati trdno sporočilo, da je uporaba kemičnega orožja nesprejemljiva

Francoski predsednik Francois Hollande pa je Obami zagotovil podporo z izjavo, da je potrebno Asadu poslati trdno sporočilo, da je uporaba kemičnega orožja nesprejemljiva.

Obama že več kot leto dni grozi Asadu, da bo uporaba kemičnega orožja prestopila tisto črto, ki pomeni korenito spremembo pristopa ZDA. Po objavi obveščevalne ocene o napadih s kemičnim orožjem predsedniku ZDA ne preostaja nič drugega, kot uresničitev grožnje, sicer bi lahko izgubil kredibilnost.

Med drugim zato, ker mu dihajo za vrat člani kongresa, kot je veteran iz vietnamske vojne in nasprotnik na volitvah leta 2008 senator iz Arizone John McCain, sicer odločen zagovornik interesov sirske opozicije.

Merklova kritična do Rusije in Kitajske zaradi Sirije

Nemška kanclerka Angela Merkel je kritizirala Rusijo in Kitajsko zaradi njunega stališča do konflikta v Siriji. "Obžalovanja vredno je, da Rusija in Kitajska že dlje časa odklanjata skupno stališče do Sirije. To močno slabi vlogo Združenih narodov," je dejala za današnjo izdajo nemškega časnika Augsburger Allgemeinen.

Merklova je ob tem poudarila, da uporaba kemičnega orožja v Siriji z več sto mrtvimi "ne more ostati brez posledic". "Če so moški, ženske in otroci umorjeni s strupenim plinom, se svet s tem enostavno ne more sprijazniti," je dejala.

Kanclerka je sicer ob tem vnovič kategorično izključila možnost udeležbe Nemčije v vojaški akciji v Siriji brez mednarodnega mandata, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki povzema njene izjave. Pojasnila je, da lahko Nemčija v vojaških posredovanjih sodeluje le z mandatom Združenih narodov, zveze Nato ali Evropske unije.