Raketo GSLV D5 so izstrelili iz vesoljskega izstrelišča Sriharikota v jugovzhodni zvezni državi Andra Pradesh. Po 17 minutah leta je 415 ton težka raketa uspešno utirila dvotonski komunikacijski satelit v Zemljino orbito, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil vodja indijske organizacije za raziskovanje vesolja ISRO, K. Radhakrishnan.

Gre za raketo, ki uporablja kriogenske raketne motorje na tekoče gorivo. To gorivo mora biti pri zelo nizkih temperaturah, da je učinkovito, to zapleteno tehnologijo pa so indijski inženirji razvijali kar dve desetletji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Leta 1992 so jo Indijci sicer že nameravali kupiti od Rusov, a so to preprečili Američani, ker so se bali, da bi Indija tehnologijo lahko uporabila tudi za pogon vojaških raket, ki bi lahko nosile tudi jedrske konice. Leta 2001 so Indijci nato vendarle kupili več tovrstnih motorjev od Rusije in doslej so jih uporabili sedem, navaja AFP.

Medtem pa so razvijali lastno tehnologijo, kar pa ni potekalo povsem gladko. Prva tovrstna domača raketa je leta 2010 le nekaj minut po vzletu strmoglavila, ker se kriogenski motorji niso zagnali. Avgusta lani pa so morali načrtovano izstrelitev prekiniti le nekaj ur prej, ko so ugotovili, da na enem od motorjev pušča gorivo, še navaja AFP.

Indija bo s temi raketami zdaj lahko tekmovala tudi pri pošiljanju večjih komercialnih satelitov v vesolje, sicer pa so ključne pri njenih nadaljnjih ambicijah pohoda v vesolje. Med drugim načrtujejo, da bodo leta 2016 poslali novo sondo na Luno, še poroča dpa.

Novembra je svoje plovilo poslala tudi proti Marsu, s čimer želi postati prva azijska država, ki ji bo uspelo doseči Rdeči planet.