"Za Nemčijo je po mojem mnenju zelo pomembno, da v veliki meri sodeluje pri okrevanju. Ima sredstva, da to stori," je v pogovoru, ki ga je povzela francoska tiskovna agencija AFP, dejala Lagardova.

Okrevanje na stari celini je po njeni oceni zahtevno in mukotrpno, Nemčija pa ima manevrski prostor, kar se je po njenem mnenju videlo v nedavnih pogajanjih o plačah med sindikati in delodajalci.

Tudi predsednik nemške centralne banke Jens Weidmann je prejšnji mesec ocenil, da se lahko plače v Nemčiji zvišajo do tri odstotke, medtem ko nemška kanclerka Angela Merkel vztraja, da je nemško gospodarstvo ob nižjih plačah bolj konkurenčno.

Merklova je morala v zameno za vstop socialdemokratov v nemško vlado sicer pristati na uvedbo univerzalne minimalne plače v višini 8,5 evra na uro, česar Nemčija doslej ni poznala.

Francija, ki nikakor ne najde recepta za spodbuditev gospodarske rasti, in nekatere druge evropske države Nemčiji že nekaj časa očitajo, da jim velik zunanjetrgovinski presežek Nemčije škodi. Berlinu očitajo tudi prevelik poudarek na varčevalni politiki.

Na vprašanje, kako naj Evropa najde pravo ravnotežje med varčevanjem in okrevanjem, pa je Lagardova dejala, da je bilo sprejetega že "veliko varčevanja".