»Danes je bil dosežen preboj, ki bo omogočil bistveno nadaljnjo krepitev gospodarskega upravljanja v območju evra,« je ob dogovoru poudaril evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. Po današnjem dogovoru bi zakonodajni proces po njegovi oceni moral biti končan v nekaj tednih.

Današnji dogovor, dosežen v trialogu Evropskega parlamenta, Sveta, v okviru katerega delujejo članice EU, in Evropske komisije, morajo namreč sedaj še posebej potrditi tako članice unije kot Evropski parlament na plenarnem zasedanju.

Rehn je danes tudi napovedal, da bo komisija v prihodnjih mesecih razgrnila nove ambiciozne predloge v sklopu prizadevanj za krepitev denarne in gospodarske unije v skladu s kažipotom do prave denarne in gospodarske unije, ki ga je sprejela lani novembra.

Dvojček vključuje dve uredbi. Prva prinaša krepitev nadzora nad predlogi nacionalnih proračunov članic območja evra, še posebej tistih v postopku zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja. Ta med drugim predvideva, da bi država vsako leto do 15. oktobra predlog proračuna posredovala Svetu in Evropski komisiji, ki bi o njem podala svoje mnenje in po potrebi pozvala k spremembam.

Druga uredba pa se nanaša na krepitev nadzora nad članicami območja evra, ki se soočajo z resnimi finančnimi motnjami ali so zaprosile za finančno pomoč.

Omenjeni uredbi, v bruseljskem žargonu imenovani »dvojček«, je Evropska komisija predlagala novembra 2011, finančni ministri EU pa so dogovor dosegli februarja lani, tako da so pogajanja z Evropskim parlamentom trajala leto dni.

Ena od najbolj spornih zahtev parlamenta je bila vzpostavitev evropskega sklada za odkup dolga, ki velja za korak k uvedbi skupnih evrskih obveznic. Vzpostavitve tega sklada parlament ni dosegel, dogovorili pa so se za premislek o tej možnosti.

Dosežen kompromis predvideva, da bo komisija vzpostavila skupino zunanjih strokovnjakov, ki bodo pripravili analizo potencialnih pozitivnih in negativnih posledic »delne nadomestitve nacionalne izdaje obveznic s skupno v obliki sklada za odkup dolga in evromenic«.

Ti strokovnjaki bodo svoje sklepe predstavili do marca prihodnje leto. Komisija jih bo ocenila in predstavila predloge pred koncem svojega mandata, če bo na podlagi poročila strokovnjakov presodila, da je to ustrezno.

»Dvojček« je nadgradnja svežnja šestih zakonodajnih predlogov za krepitev proračunske discipline in nadzora nad makroekonomskimi neravnovesji, imenovanih »šesterček«, ki so začeli veljati decembra 2011.

Nova pravila sodijo v sklop prizadevanj za krepitev gospodarskega upravljanja v EU ter veljajo za temeljni del odziva EU na finančno in gospodarsko krizo.