»Vsa država se bo dvignila,« je dodal Hollande, ki se mu bo po napovedih na shodu pridružilo več kot milijon ljudi, tudi številni svetovni voditelji, ki jih je danes že sprejel.

Za varnost bodo skrbeli tudi ostrostrelci

K množični udeležbi so francoske muslimane pozvale francoske islamske skupnosti, ki so napade ostro obsodile. Za varnost bo skrbelo več kot 5500 policistov in vojakov. Samo 2200, tudi ostrostrelci, jih bo varovalo pohod solidarnosti, ki se bo začel ob 14. uri na Trgu republike v središču Pariza.

K pohodu v Parizu je pozvala vlada s ciljem izraza enotnosti Francije in spomina na žrtve napadov na uredništvo satiričnega tednika Charlie Hebdo in na judovsko trgovino, ki so od srede zahtevali 17 življenj.

(Foto: AP)

V Parizu sta tudi premier Miro Cerar in zunanji minister Karl Erjavec. »Nasilja se ne sme povezovati z religijo, narodom, raso,« je za časnik Delo pojasnil Cerar. Erjavec pa je v pisni izjavi za medije poudaril, da ne smemo izpred oči izgubiti dejstva, da se takšni napadi dogajajo po vsem svetu. »Nobena država ni v celoti imuna na tovrstne grožnje, zato mora biti odgovor nanje prav takšen,« meni Erjavec.

Napad na svobodo govora, izražanja in medije

»Trdno smo prepričani, da odgovor na grožnje, ki jih sodobni civilizaciji predstavlja terorizem, ne more biti zgolj represivne narave, temveč mora v svojem odzivu mednarodna skupnost nasloviti tudi okoliščine, ki lahko vodijo v radikalizacijo, nasilni ekstremizem in terorizem,« dodaja zunanji minister.

A opozarja, da prizadevanja za okrepljeno varnost ne smejo postati edino vodilo naših ravnanj in ob rob potisniti temeljne človekove pravice in svoboščine. »Napad v Parizu je bil tudi napad na svobodo govora, izražanja in medije. Politična satira je pomemben element slednjih in nenazadnje eden od pokazateljev demokratičnosti družbe. Pravica do svobode in varnosti, svoboda verskega in drugega prepričanja, svoboda misli in izražanja, svoboda združevanja, so univerzalnega značaja in jih ni mogoče odreči ali kratiti nikomur,« je prepričan Erjavec.

Na zborovanju tudi premierji in predsedniki

Med drugim pričakujejo nemško kanclerko Angelo Merkel, britanskega in italijanskega premierja Davida Camerona in Mattea Renzija, ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova, turškega premierja Ahmeta Davutogluja, jordanskega kralja Abdalaha II s soprogo Ranio, izraelskega zunanjega ministra Avigdorja Liebermana, pa tudi več predstavnikov EU.

Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande. (Foto: AP)

Udeležbo na shodu sta napovedala tudi palestinski predsednik Mahmud Abas in izraelski premier Benjamin Netanjahu. Ta je judom v Franciji v soboto zvečer sporočil, da je Izrael njihov dom in da izraelska vlada podpira njihovo emigracijo. »Ta teden se bo sešla skupina ministrov, da bi okrepila ukrepe za povečanje priseljevanja iz Francije in drugih evropskih držav, kjer trpijo grozljiv antisemitizem,« je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP dejal Netanjahu.

Shode solidarnosti so pripravili tudi drugod po Franciji in po svetu. V Berlinu se je zbralo okoli 18.000 ljudi, v Bruslju 20.000, na Dunaju pa okoli 12.000 ljudi.

Moški, domnevno Coulibaly, v videu prevzel odgovornost za napad

Neimenovan moški je v danes objavljenem spletnem videu prevzel odgovornost za četrtkov uboj policistke in petkov napad na judovsko trgovino v Parizu, v katerem so bili ubiti štirje ljudje. Moški na posnetku je podoben Amedyju Coulibalyju, ki so ga policisti v pariški drami s talci ubili.

(Foto: Reuters)

V videu pojasni, da je član Islamske države, in zatrdi, da je napadel policijo. Video prikazuje tudi napad na policistko in na judovsko trgovino s košer proizvodi.