V Pekingu danes poteka redna letna konferenca skupne komisije EU in Kitajske za trgovino in gospodarstvo. To priložnost sta De Gucht in Gao izkoristila, da pogovore o rešitvi spora, ki na tehnični ravni intenzivno potekajo že nekaj časa, dvigneta na politično raven.

"EU ima eno samo željo - s pogajanji doseči za obe strani sprejemljivo rešitev v najkrajšem možnem času, ki bo odpravila potencialno škodo za evropski trg. Nič več, nič manj," je po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal De Gucht.

Ob tem pa je priznal, da je pogajalski proces še zelo na začetku, problematika pa je zelo kompleksna. A vseeno upa, da bi do rešitve lahko prišlo v naslednjih dneh oziroma tednih.

Tudi Gao je povedal, da imata obe strani željo in dobro voljo, da najdeta rešitve za vprašanje solarnih plošč. A pri tem opozarja, da se tak spor redko reši čez noč. Pogajalci zdaj nadaljujejo pogovore na tehnični ravni.

Evropska komisija se je v začetku meseca kljub nasprotovanju večine članic EU, med njimi Slovenije, odločila za uvedbo začasnih, šestmesečnih uvoznih dajatev za kitajske proizvajalce solarnih plošč. Ukrep je začel veljati 6. junija. Prvi mesec bo dajatev 11,8-odstotna, nato pa 47,6-odstotna.

Strani hitro iščeta prijateljsko rešitev

Komisija se je za ukrep odločila zaradi dampinga, torej ker kitajski proizvajalci svoje izdelke v EU prodajajo prepoceni, pod tržno vrednostjo proizvoda oziroma pod proizvodno ceno, ter s tem kršijo evropska pravila in škodijo evropskemu gospodarstvu.

Evropska komisija je protidampinško preiskavo uvoza solarnih plošč in njihovih sestavnih delov s Kitajske sprožila septembra lani, po pritožbi ad hoc združenja več kot 20 evropskih proizvajalcev fotovoltaičnih celic, ki so se poimenovali EU ProSun in skupaj predstavljajo več kot četrtino proizvodnje solarnih plošč v uniji.

Kitajska je bila nad odločitvijo Bruslja pričakovano ogorčena in je vmes že napovedala protiukrepe. Začela je protidampinško preiskavo evropskih vin, zagrozila pa je tudi z ukrepi na področju luksuznih dobrin in avtomobilov. Vse to so pomembni izvozni proizvodi, ki jih podjetja iz unije izvažajo na hitro rastoči milijardni kitajski trg.

Strani si zdaj prizadevata najti prijateljsko rešitev in se tako izogniti trgovinski vojni, ki bi škodila obema velikima svetovnima gospodarstvoma in tudi globalni ekonomiji širše.

Peking in Bruselj sta sicer vpletena še v več drugih trgovinskih sporov in današnji sestanek skupne komisije je priložnost za iskanje rešitev in za medsebojno odpiranje trgov. Ena takšnih rešitev je sporazum o zaščiti investicij, o katerem se strani pogovarjata.