»Boš ti razstrelil našo šolo?«

Jusef je zmedeno ponovil vprašanje sošolca. Učiteljica je slišala le, da je Jusef rekel »Bom razstrelil šolo.« Debata se je končala z zmedenim 10-letnikom, kaznijo, da po pouku ostane v šoli in celo s pregledom njegove šolske omarice. Zgodba je točno to, česar se je po napadih ustrašila Anum Hussain, regionalna direktorica muslimanskega medšolskega turnirja in učiteljica, ki muslimanske otroke poučuje in izobražuje o nasilju in maltretiranju.

Hussainova je odrasla ob »povračilnih udarcih« 11. septembra in jo zato utemeljeno skrbi, da bi njena in tudi nova generacija muslimanov zaradi nedavnih napadov bila še dodatno maltretirana. Še posebej, če se izkaže, da so odgovorni bili Islamske vere.

Kar je žalostno, poudarja Hussainova, je dejstvo, da so ljudje že sedaj lažno stereotipizirani. »Vsi smo povsem na trnih in molimo za to, da oseba, ki je izvedla napade, ni musliman. Utrujeni smo že od tega, da nas vse obsojajo za dejanja ene osebe.« In to je občutek, ki ga delijo mnogi. Arabci, Afričani, Azijci, Sikhi. Vse te skupnosti se bojijo povratnega udarca, ki bo sledil, ko bo ugotovljena identiteta in veroizpoved napadalcev Bostona.

Ljudje počasi razumejo, da niso vsi muslimani slabi

K sreči niso vsi nagnjenju k etiketiranju in stereotipiziranju, nekateri muslimani pa že opažajo napredek ne le v obnašanju ljudi, temveč tudi v poročanju medijev in javnih govorih odgovornih. »Začne se z vodilnimi v državi in nato počasi napreduje do navadnih ljudi,« je dejala ena od udeleženk sestanka Islamske skupnosti Severnovzhodne univerze. Večina jih je pozitivno pozdravila tudi poročanja medijev in oblasti v primeru Bostonskih napadov. »Še celo spletni mediji in dnevne novice so začeli uporabljati umirjen ton, ko je govora o muslimanih. Ljudje počasi razumejo, da niso vsi muslimani slabi.«

Spet drugi se (upravičeno) bojijo, da bo ves napredek zadnjih let povsem izbrisan, če se izkaže, da je v Bostonu napadel musliman. »Ko sem slišal za napad na maratonu, me je najprej zaskrbelo, kaj je s prijateljem, ki je tekel tam. Nato sem v grlu dobil znani cmok, ko sem pomislil, kdo je za napad odgovoren,« pove Beydoun iz oddelka UCLA za kritične rasne študije. Doda, da so beli osumljenci vedno deležni drugačnega tretiranja kot manjšine. »Beli terorist bo označen kot posameznik, individualno odstopanje. Napadalec , ki je Arabec, musliman ali temnopolt, pa bo umazal ugled in bil povezan s celotno skupnostjo, ki ji rasno ali versko pripada.«

Belec ne označi celotne rase

Spomnimo na streljanja v Newtownu, Oak Creeku ali Aurori. Belci, ki so bili odgovorni za strelske pohode, so bili vsi označeni za mentalno bolne posameznike, ne pa za predstavnike celotne kulture ali rase.

In tako kot so mesta po celotni deželi poostrila varnost, tako se muslimanske skupnosti pripravljajo na druge vrste nevarnosti, ki bi lahko sledile. »Upam, da bodo ljudje, ne glede na to, kdo je izvedel napade, ostali razumevajoči. Upam da bodo razumeli, da napadi nimajo nobene veze s katerokoli vero ali skupino,« doda Husseinova.

Med tem iz ZDA že prihajajo informacije, da sta napadalca, odgovorna za napad, Čečenca, več o njiju pa še ni znanega. Več o tem:

Mediji: Za napadom na bostonskem maratonu stojita čečenska terorista, akcija še poteka