Kot je poročala ameriška televizija NBC, naj bi bil osumljenec na begu 19-letni Džohar Carnajev. Ubit brat naj bi bil Tamerlan Carnajev. Po navedbah nekaterih tujih tiskovnih agencij naj bi bil star 20 let, ameriški časnik New York Times pa poroča, da naj bi bil star 26 let. Oba brata naj bi imela zakonito dovoljenje za stalno bivanje v ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sta se brata v ZDA preselila pred dvema letoma. NBC je še poročal, da naj bi imela brata "mednarodne povezave" in "vojaške izkušnje".

Danes ubiti osumljenec naj bi pred prihodom v ZDA živel v Kazahstanu, v ZDA pa naj bi obiskoval kolidž Bunker Hill Community.

Bostonska policija je na lovu za pobeglih osumljencem. Pri tem so napovedali "nadzorovano eksplozijo" v središču mesta. Policija je prek Twitterja prebivalce predelov Boston Common in Charlesgate obvestila, naj bodo pripravljeni na detonacijo. Omenjeno območje leži v zgodovinskem središču metropole in je priljubljena turistična točka.

Oče osumljenca je za medije povedal, da je njegov sin pameten in priden študent medicine. „Je pravi angel .“ "Po mojem mnenju so mojima otrokoma to podtaknile tajne službe, ker sta muslimana," je dejal oče. Ob tem se je vprašal, zakaj so enega od njegovih sinov, Tamerlana, policisti ubili, saj bi ga morali poskušati ujeti živega. Stric osumljenca pa je za televizijo CBS povedal, da si nečak ne zasluži niti obstajati. Za umorjenega nečaka pa je dodal, da si je zaslužil umreti.

Oglasili so se tudi znanci mladega Džoharja. Pravijo, da je bil povsem običajen mladenič, ki se je ukvarjal s športom in poslušal rap glasbo. Bil naj bi tudi dokaj priljubljen med vrstniki.

Sicer pa so policisti našli tudi zapuščeni avtomobil, ki so ga iskali v zvezi z bombnim napadom. Gre za morebitno vozilo osumljencev, policija pa ga je zasegla kot morebitni dokaz. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa gre za sivo hondo.

Medtem ameriška ekipa za nacionalno varnost z Obamo na čelu v Washingtonu skupaj spremlja razvoj dogodkov. Na srečanju so tudi podpredsednik Joe Biden, državni sekretar John Kerry, direktor obveščevalne agencije Cia John Brennan in sekretar za nacionalno varnost Janet Napolitano. Ameriškega predsednika so tudi ponoči redno obveščali o dogajanju, so poudarili v Beli hiši.

Še vedno na begu

Policija še vedno na širšem območju Bostona išče osumljenca eksplozij na bostonskem maratonu. Iskanje poteka od hiše do hiše, pri tem pa so zaprli celotno območje Bostona ter poleg javnega mestnega in primestnega prometa po zadnjih podatkih tudi zračni prostor nad mestom, poročajo tuje tiskovne agencije.

Zaprte so tudi vse šole. Policija je prebivalce tudi zaprosila, naj ne uporabljajo mobilnih telefonov.

Hkrati je televizijske ekipe na terenu opozorila, da s svojim neposrednim prenosom otežujejo delo policije. "S tem, ko prikazujete taktične pozicije preiskanih hiš, ogrožate varnost policistov," je prek twitterja sporočila policija, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Policija je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP okoli 900.000 ljudem na širšem območju Bostona odredila, naj ostanejo doma. Guverner Massachusettsa je ob tem prebivalce zaprosil, naj "poiščejo zatočišče, ostanejo doma, zaklenejo vrata in ne odpirajo vrat nikomur, razen policistom".

DOPOLDNE: Ljudje želijo v službe, situacija izjemno nevarna

Mediji poročajo, da se ljudje pričenjajo zbujati in odpravljati v službe ter da je situacija izjemno nevarna. Policisti prebivalcem svetujejo, naj ostanejo doma. »Policisti so povsod. Vsaka ulica je blokirana. Ljudje bodo videli policiste s pripravljenim orožjem, ki bodo iskali osumljenca. Naj ne bodo presenečeni, če bo kak policist nanje zavpil, naj dvignejo roke v zrak, to se je zgodilo tudi nam, novinarjem,« je povedal novinar televizijske postaje WCVB.

Po soseski bodo poslali avtobus, ki bo pomagal pri evakuaciji prebivalcev. Ljudi zato policisti pozivajo, naj gredo na avtobus in se na ta način umaknejo iz soseske.

Novinarji poročajo, da česa takšnega, torej da bi bila zaprta vsa soseska v razponu dvajsetih ulic, ne pomnijo.

Iskali ga bodo od hiše do hiše

Predstavniki policije so sporočili, da bodo v iskanju drugega osumljenca, ki je oborožen in nevaren, izvajali preiskave od hiše do hiše. Prebivalcem Watertowna so svetovali, naj ne odpirajo vrat ali ustavljajo avtomobila nikomur, za katerega ni jasno razvidno, da je policist. Prebivalcem tudi svetujejo, naj ne uporabljajo mobilnih telefonov, da ne bi na ta način sprožili kakšne podtaknjene bombe.

Osumljenca sta namreč med begom z avtomobilom skozi okno metala granate in druge eksplozivne naprave. »Eksplozivi so povsod,« je sporočila policija in napovedala več nadzorovanih detonacij.

Zdravnik ni mogel potrditi identitete umrlega pacienta

Direktor tamkajšnjega medicinskega centra je sporočil, da so pripravljeni na sprejem morebitnih žrtev. Dejal je, da v tem trenutku na urgenci ni nobene osebe, ki bi bila povezana z današnjim dogajanjem. Potrdil pa je, da so pripeljali pacienta s policijskim avtomobilom, ki je pozneje umrl, vendar pa da nimajo nobene informacije o njegovi identiteti.

»Šlo je za odraslega moškega,« je povedal in dodal, da je imel več poškodb in da se mu je srce že ustavilo, ko so ga pripeljali. Med drugim so bile njegove poškodbe tudi posledice eksplozije (poškodbe s šrapnelom) in strelne rane, je razložil.

Dodal je, da se v bolnišnici še vedno zdravi 12 žrtev ponedeljkovega napada, stanje enega od njih pa je še vedno zelo resno.

Policist pojasnil potek dogodkov

Slabih šest ur po dogodku je načelnik policije Ed Davis pojasnil potek dogodkov. Vse skupaj se je pričelo z oboroženim ropom trafike v Cambridgu, policist MIT pa je šel na prizorišče, kjer je bil večkrat ustreljen in je zaradi poškodb umrl.

Na prizorišče so kmalu po streljanju prišli policisti in FBI, ki so našli ležečega policista. Odpeljali so ga v bolnišnico, kjer so ga razglasili za mrtvega. Mediji so poročali, da so policisti obkrožili zgradbo, znano kot Stata Center, kjer so tudi laboratoriji za informacijsko znanost in oddelek za lingvistiko in filozofijo, piše na spletni strani MIT, kjer so pozneje tudi sporočili, da osumljencev ni več na območju kampusa.

V strelskem napadu prijeli enega od osumljencev, ki je pozneje umrl

Osumljenca sta po ropu ukradla avtomobil, katerega voznika sta pol ure imela za talca, nato pa sta ga izpustila. Slabo uro po kraji avtomobila so ju policisti obkolili kakšnih sedem kilometrov od MIT, v Watertownu. Sledil je strelski obračun, v katerem je bil eden od osumljencev ranjen in pridržan, pozneje pa je umrl. V streljanju je bil ranjen tudi eden od policistov, ki je trenutno v kritičnem stanju.

Drugi osumljenec je pobegnil in se skril v soseski, policija pa ga zdaj išče. »Verjamemo, da gre za terorista, ki je prišel sem ubijati ljudi,« je še povedal.

Iz avtomobila metala bombe

Policija opozarja, da sta osumljenca iz avtomobila vrgla več eksplozivnih sredstev in napoveduje nadzorovane detonacije.

Ameriški mediji so približno štiri ure (okoli 8. ure po srednjeevropskem času) po pričetku akcije pričeli poročati, da sta gre za osumljenca, katerih fotografije je FBI objavil v četrtek popoldne v povezavi z napadom v Bostonu.