Minister Virant že drugič prihaja pred DZ zaradi interpelacije. Na vrhu tokratnih očitkov skupine poslancev s prvopodpisanim Ivanom Vogrinom je politično kadrovanje, ker naj bi Virant nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla. Šlo naj bi tudi za sistemsko korupcijo v povezavi z Jenkovim podjetjem PCX Invest.

Pikalo se z interpelacijo sooča prvič

Za razliko od Viranta se Pikalo, ki prihaja iz nabora ministrov SD, prvič sooča z interpelacijo. Poslanci SDS mu očitajo nepravilnosti in korupcijo pri javnem razpisu v zvezi z državljansko vzgojo iz leta 2009, zaradi česar je bila tako zoper Pikala kot nekdanjega šolskega ministra Igorja Lukšiča že podana ovadba.

Po Virantovem mnenju opozicija interpelacije ni vložila v skladu z ustavo. Kot poudarja, se očitki v veliki večini ne nanašajo na njegovo delo ministra. Podoben poudarek je najti tudi v Pikalovem zagovoru. Opozarja namreč, da se interpelacija lahko nanaša le na delo ministra in njegovega resorja, ne pa na delo, ki je potekalo v drugem času in na drugi ustanovi.

Virantu v oviro sporni nakupi vozovnic

Vlada je v začetku marca podprla Pikalov odgovor na interpelacijo, kar povečuje ministrovo prepričljivost v odnosu do koalicijskih poslancev. Virantu pa je pri tem odnosu v veliko oviro zgodba o nakupu letalskih vozovnic pri Adrii Airways. Zgodba je močno odmevala tudi na ponedeljkovem srečanju koalicije.

Neuradno naj bi Virant podporo in zaupanje med številnimi v koaliciji že izgubil. Kljub temu je le malo verjetno, da ga koalicijski partnerji pri interpelaciji v imenu politične stabilnosti ne bi podprli. To bi namreč po vsej verjetnosti povzročilo konec koalicije ali pa bi jo vsaj resno ogrozilo.

Neuradno: poslanci PS so kritični zlasti do Viranta

Predsednica vlade Alenka Bratušek je v torek ob robu obiska zasavskih rudarjev izrazila prepričanje, da bo Virant vedel, kaj mora narediti, če bo protikorupcijska komisija ugotovila, da je storil karkoli narobe. Ni pa za zdaj znano, ali se bo Bratuškova pred odločanjem o interpelaciji v DZ še kaj sestala z Virantom.

V poslanski skupini PS so o interpelaciji zoper Viranta in Pikala že opravili razpravo, v prihodnjem tednu pa bodo odločali o stališču poslanske skupine, so za STA pojasnili v PS. Po neuradnih informacijah, ki jih je pridobila STA, pa so poslanci PS kritični zlasti do Viranta.

SD: Podpora Virantu ni samoumevna

Predsednik SD Igor Lukšič je v petek poudaril, da podpora strankinih poslancev Virantu ni samoumevna. Ocenil je namreč, da Virant ogroža kredibilnost vlade. SD za zdaj ne načrtuje srečanja z notranjim ministrom, pričakovati pa je, da se bodo o tem pogovarjali na torkovi seji poslanske skupine.

Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec pričakuje Virantovo podrobno razlago nakupa letalskih vozovnic. Kako pa bo DeSUS pri interpelaciji zoper Viranta glasoval v DZ, je postalo bolj jasno po izjavi, ki jo Erjavec v petek dal za POP TV. »Pri interpelaciji bomo ravnali po koalicijski pogodbi, ne bomo je podprli,« je pojasnil.

Če bo KPK ugotovila nepravilnosti, bo odstopil

Notranji minister je svojo plat zgodbe koalicijskim partnerjem razlagal že na omenjenem ponedeljkovem srečanju koalicije na Brdu pri Kranju. Priznal je, kot je dan za tem povedal vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, dopisovanje z nekdanjim komercialnim direktorjem Adrie Airways Tomažem Kostanjškom glede nakupa ugodnejših vozovnic.

Virant je tudi zagotovil, da bo odstopil, če bo Komisija za preprečevanje korupcije ugotovila nepravilnosti. Da so Virantove poceni letalske vozovnice v koalicijskih vrstah razvnele močno polemiko, potrjujejo tudi Hanove besede, da je zgodba zamajala koalicijo.

Pričakovati je, da se bo koalicija pred glasovanjem o interpelaciji zoper Viranta še dotaknila te teme. Pikalo pa je svoje poglede na interpelacijo, ki ga je doletela, minuli teden predstavljal koalicijskim poslanskim skupinam.