Včeraj so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) spet potegnili na plan afero z operacijskimi mizami iz leta 2002. Zaradi preiskave poslov ljubljanskega UKC s podjetjem Medicoengineering so pridržali znanega lobista Janeza Zemljariča. Hišne preiskave so opravili na sedežu njegovega podjetja Eti-Par, preiskovalci pa so bili znova tudi v kliničnem centru. Tokrat so se osredotočili na poravnavo v vrednosti 530.000 evrov, ki jo je največja bolnišnica z Medicoengineeringom sklenila leta 2011. S tožbo, ki jo je sprožil takratni generalni direktor mag. Simon Vrhunec na pobudo takratnega zdravstvenega ministra Boruta Miklavčiča, so želeli sprva doseči ničnost pogodbe pri operacijskih mizah. Na nižjem sodišču jim s tožbo ni uspelo, a so se pred odločanjem višjega sodišča poravnali.

Kriminalisti so včeraj preiskovali, zakaj naj bi k poravnavi Vrhunca nagovarjal ravno Zemljarič. Pri tem so naleteli na spor Miklavčiča z Medicoengineeringom v zvezi z razpisi za novo ORL-kliniko UKC Ljubljana. Kot nam je včeraj povedal Borut Miklavčič, je bila ovadba Medicoengineeringa zoper njega ovržena.

Preplačane mize, pozna tožba

Predpostavka kriminalistov, da je Vrhunec s poravnavo bolnišnico oškodoval za 1,1 milijona evrov, sloni na hipotetični možnosti, da bi višje sodišče bolnišnici v celoti ugodilo. Seveda pa ostaja odprto vprašanje, ali bi kriminalisti sploh preiskovali ta primer, če Vrhunec tožbe proti Medicoengineeringu ne bi sprožil. Tožbo, ki je bila glede na dogajanje povezana s trenji med Medicoengineeringom in ministrstvom za zdravje, osnove zanjo pa so bile znane že bistveno prej, bi na primer lahko sprožila že njegova predhodnica Darinka Miklavčič.

Osemintrideset operacijskih miz dobavitelja Aico Med, predhodnika današnjega Medicoengineeringa, so leta 2002 kupili brez ustreznega razpisa, stale pa so 1,1 milijarde tolarjev oziroma 4,5 milijona evrov. V času nakupa je klinični center vodil Primož Rode, ki je zaradi afere kasneje odstopil, Vrhunec pa je bil državni sekretar na ministrstvu za zdravje in član sveta zavoda UKC Ljubljana. Tožba bolnišnice zoper Medicoengineering je temeljila na ugotovitvah, da je bolnišnici pogodba za operacijske mize povzročila škodo v višini 1,6 milijona evrov. S poravnavo so se s podjetjem dogovorili za kompenzacijo v vrednosti 530.000 evrov pri vzdrževanju opreme, v Medicoengineeringu pa so vseeno še naprej zavračali očitke o preplačilu miz, češ da je bila pogodba »enkratna«.

Bolnišnico, ki je poleg ničnosti pogodbe zahtevala še začasno odredbo o prenehanju odplačevanja dolga, je v poravnavi zastopala Odvetniška družba Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji, v kateri preiskave včeraj niso komentirali. Na prvi stopnji so izgubili, a se je UKC Ljubljana pritožil na višje sodišče. Direktor Medicoengineeringa Igor Zabret je ob poravnavi pojasnil, da so jih k njej pozvali v bolnišnici, vanjo pa da so – čeprav so pričakovali zmago na višjem sodišču – privolili v dobro partnerskih odnosov. Včeraj smo ga povprašali, ali še vedno vztraja pri tem stališču, a je dejal, da preiskave za zdaj ne bodo komentirali.

Kriminalisti so posle največje bolnišnice z Medicoengineeringom preiskovali že aprila. Takrat so pod drobnogled vzeli vzdrževanje operacijskih miz, za kar so bili v ljubljanskem UKC prvotno pripravljeni plačevati skoraj 21.500 evrov na mesec. Začasno so pridržali vršilca dolžnosti generalnega direktorja Simona Vrhunca, Zabreta, njegovo soprogo in prokuristko tega podjetja Tanjo Frantar Zabret, Vrhunčevega pomočnika za komercialne zadeve Bojana Urana ter predsednico razpisne komisije Karmen Tršelič. Tršeličeva je bila že leta 2002 članica komisije za nakup operacijskih miz. Vrhunec je sicer v nemilosti tudi zaradi sodelovanja v videu Medicoengineeringa (kasneje je zatrjeval, da se s tovrstno uporabo izjave ni strinjal).

Vodja preiskave na NPU Robert Slodej je pojasnil, da so včerajšnje preiskave spodbudile informacije, do katerih so prišli v aprilskih hišnih preiskavah. Odgovorna oseba javnega zavoda (neuradno gre za Vrhunca, op. p.) je s sklenitvijo poravnave po njihovem zlorabila zaupanje, ki ga ima pri opravljanju gospodarske dejavnosti. »Razlika med nastalo škodo in doseženo sodno poravnavo je 1,1 milijona evrov, za kolikor tudi utemeljujemo materialno škodo, ki je nastala temu javnemu zavodu,« je pojasnil Slodej. Vrhunec je včeraj zanikal, da bi Zemljarič vplival na odločitev o poravnavi, prav tako pa zavrača ocene, da je bila bolnišnica s to poravnavo oškodovana.

Zemljaričeva družba od začetka tedna z blokiranim računom

Medicoengineering sta pred dvema desetletjema ustanovila Rozalija Kemperle in družba Energoengineering, pred desetimi leti pa sta nato v lastništvo vstopila Igor Zabret in Tanja Frantar Zabret (v vmesnem obdobju je bil Medicoengineering v stečaju). Spremembi lastništva je sledil tudi poslovni preporod Medicoengineeringa, ki mu je prihodke že leta 2006 uspelo povečati na skoraj dva milijona evrov. Med letoma 2003 in 2006 je Medicoengineering po podatkih Supervizorja s proračunskimi porabniki sklenil za 3,2 milijona evrov poslov, vendar pa to iz bilanc družbe ni razvidno. Za leto 2003 bilance družbe niso javno dostopne, v letih 2004 in 2005 pa je družba po podatkih spletnega registra Gvin ustvarila vsega 600 evrov prihodkov. V zadnjih letih so se prihodki Medicoengineeringa gibali med tremi in sedmimi milijoni evrov, družba pa vseskozi posluje z visokim dobičkom iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA). Posli s proračunskimi porabniki po dostopnih podatkih prispevajo okoli tretjino vseh prihodkov Medicoengineeringa, ki je od leta 2003 samo z UKC Ljubljana sklenil za 7,8 milijona evrov poslov.

Na drugi strani pa Zemljaričeve družbe s proračunskimi porabniki v zadnjih letih niso poslovale, tudi sicer pa prihodki njegovih podjetij znašajo vsega nekaj tisoč evrov. Družba Eti-Par, ki jo je Zemljarič skupaj z Irenko Erjavec ustanovil sredi leta 2006, je tako lani ustvarila vsega 49.000 evrov čistih prihodkov, že več let pa ima le enega zaposlenega. Še najbolj uspešno je bilo za Eti-Par obdobje med letoma 2007 in 2011, ko je družba ustvarila med 100.000 in 150.000 evri letnih prihodkov, medtem ko je čisti dobiček družbe dosegel vsega nekaj tisoč evrov. Eti-Par ima sicer od začetka tedna blokiran svoj edini transakcijski račun pri Novi Ljubljanski banki, vendar za zdaj ni znano, ali je blokada morda povezana z včerajšnjimi preiskavami ali izvršbo katerega od upnikov.