Zaradi sindikalne referendumske pobude po navedbah vladnega urada ne bo z dopolnilom predvidenih dodatnih 23,7 milijona evrov sredstev za šolsko prehrano v celotni izobraževalni vertikali. "To pomeni, da ne bo mogoče odpraviti težav s šolsko prehrano, ki so se pojavile z uveljavitvijo cenzusov Svetlikovega zakona, pa tudi s spremembami, ki jih je prinesel zakon za uravnoteženje javnih financ," so sporočili.

Vse več staršev otrokom ne more več plačati malice

Gre sicer za dopolnilo poslanske skupine PS, naj se za prehrano študentov, dijakov in učencev zagotovi sredstva na ravni pred uveljavitvijo varčevalnega zakona. Zaradi nižjega plačnega praga za upravičenost do subvencije, ki ga je uvedel omenjeni zakon, namreč vse več staršev svojim otrokom ne zmore plačevati šolske malice. Upravičencev do subvencije je letos 30.245, kar je za osem odstotkov manj kot leto prej, ko jih je bilo 43.333. V srednjih šolah pa se je število upravičencev do subvencije skoraj prepolovilo in jih je letos le še 9772.

Šole: Nobenega otroka ne bomo pustili lačnega!

Na ministrstvu za izobraževanje so novembra sicer napovedali spremembo zakonodaje, ki naj bi spremenila omejitve glede subvencij za šolsko prehrano in tako zagotovila subvencionirano prehrano večjemu številu učencev.

Morebitna neuveljavitev zakona o izvrševanju proračuna pa bo imela še druge posledice, in sicer na področju investicij, osnovnega in visokega šolstva, znanosti, izobraževanja odraslih, športa in kulture, navajajo na Ukomu.

Tudi športne organizacije brez denarja

Športne organizacije bodo ostale brez denarja za treninge in tekmovanja, saj ta društva niso upravičena do financiranja po dvanajstinah, so pojasnili.

Zaradi referendumske pobude bodo vozovnice za dijake in študente s 1. januarjem dražje

Prav tako bo v letu 2013 prišlo do zastoja dejavnosti umetniških javnih zavodov, Slovenskega filmskega centra in Javne agencije za knjigo ter Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti v Sloveniji, saj ne bodo dobili odločb za leto 2013, dodajajo.

Doktorski študentje brez financiranja študija

"V zaključni fazi je inovativna shema za doktorski študij za leto 2013, ki je v primeru neizvrševanja proračuna, ne bo možno potrditi. To pomeni, da bodo doktorski študentje te generacije ostali brez skupaj sedem milijonov evrov financiranja doktorskega študija, kar za mnoge med njimi predstavlja edini vir prihodkov," so tudi navedli v uradu.

In hkrati bosta po navedbah Ukoma brez skoraj 42 milijonov evrov sredstev ostala visoko šolstvo in znanost. V letu 2012 je namreč pristojno ministrstvo objavilo za 21,7 milijona evrov javnih razpisov, ki so prav tako v zaključni fazi. V letu 2013 pa vlada predvideva objavo javnih razpisov za dodatnih 20 milijonov evrov, so še zatrdili na vladnem uradu za komuniciranje.

Predsednik DZ Gregor Virant je začetek zbiranja podpisov za referendum o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 razpisal za sredo.