Na področju cest 9 milijonov evrov škode, na železnici 20

Škoda je izredno velika na infrastrukturi. Na področju državnih cest je po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela za slabih devet milijonov evrov škode, medtem ko je škode na železniški infrastrukturi za 20 milijonov evrov.

Na nekaterih območjih je elektrifikacija železniških prog popolnoma uničena, zato tam, kolikor je mogoče, električne lokomotive nadomeščajo z dizelskimi. Med prioritetami pri obnovi infrastrukture je Omerzel izpostavil vzpostavitev povezave z Luko Koper in dejal, da bi prve dizelske lokomotive tovor iz Luke Koper lahko odpeljale že v petek.

Policija ob ledeni ujmi svetuje preventivno ravnanje

Posebno previdnost policija priporoča tudi voznikom. Na več avtocestnih odsekih bo v prihodnjih dneh zaradi čiščenja snega, žleda in odstranjevanja polomljenih vej in dreves oviran promet, občasno so mogoče tudi popolne zapore. Zaradi več poškodovanih varovalnih ograj ob avtocestah je povečana nevarnost, da vozniki naletijo na živali na cesti.

Voznike osebnih in tovornih vozil policija tudi poziva, naj z vozil temeljito očistijo led. Policisti so namreč obravnavali že več prometnih nesreč, ko je led padel s tovornih vozil ter poškodoval ljudi in vozila. Obenem policija opozarja na nevarnost padanja ledenih sveč z vseh viaduktov in mostov.

Policija ljudem svetuje, da vrata v objekte, če so ta odprta, poskušajo zaparkirati s tovornimi vozili ali drugo mehanizacijo in tako preprečit dostop do objektov in skladišč.

Od petka do danes na terenu okoli 30.000 gasilcev

Pri odpravljanju posledic ledene ujme je po grobih ocenah s terena od petka do danes skupno sodelovalo okoli 30.000 gasilcev s 4780 gasilskimi vozili, so sporočili iz Gasilske zveze Slovenije. Delo gasilcev, ki so na najbolj prizadeta območja prispeli tudi iz drugih regij, se bo nadaljevalo tudi v petek in konec tedna.

(Foto: Bojan Velikonja)

Omerzel je pojasnil, da je infrastruktura zavarovana, tako da se bo njena sanacija financirala predvsem z naslova zavarovanj. Prav tako je zavarovan tudi del železniške infrastrukture, medtem ko bo sredstva za sanacijo državnih cest treba iskati v okviru proračuna in dolgoročnih posojil.

Škode na elektrodistribucijskem sistemu za okoli 27 milijonov evrov

Škoda na elektrodistribucijskem sistemu, ki je nastala zaradi žleda in podrtih dreves, po prvih ocenah znaša približno 27 milijonov evrov, medtem ko je je na prenosnem sistemu Elesa za 10 milijonov evrov. Danes predstavljene ocene škode so sicer prve in bodo v prihodnjih dneh najverjetneje narasle.

Na območju Elektra Ljubljana je, kot je dejal Omerzel, 753 kilometrov poškodovanih daljnovodov in 1278 poškodovanih stebrov in drogov. Na območju Elektra Celje je 760 kilometrov poškodovanih daljnovodov, na območju Elektra Primorske pa 295 kilometrov. Eles pa ima 41 poškodovanih stebrov.

(Foto: Bojan Velikonja)

»Zaenkrat zagotavljamo stabilen elektrodistribucijski sistem, razmere pa so resne,« je opozoril minister. Sanacija sistema bo po njegovih besedah dolgotrajna, saj je škoda izjemno velika, za vzpostavitev prvotnega stanja pa bo potrebnih več mesecev.

Trenutno je brez električne energije še 35.000 gospodinjstev, Omerzel pa je opozoril, da žled še vedno ogroža posamezne dele sistema.

V gozdu pravo razdejanje

V gozdu sta žled in led povzročila pravo razdejanje. Poškodovanega je 480.000 hektarov gozda oz. 4,155 milijona kubičnih metrov mase. Ocena je zelo približna, saj je hoja po gozdu smrtno nevarna in tudi gozdarji ne smejo iti globlje v gozd, je povedal Židan. Zaprtih je 6330 kilometrov gozdnih cest, to je 93 odstotkov vseh. Najhujše je stanje na območju Kranja in Postojne.

(Foto: Luka Cjuha)

Z občinami že potekajo pogovori, da bi predčasno prejele 3,7 milijona evrov sredstev, ki jim pripadajo za vzdrževanje gozdnih cest. Lastnikom gozdov pa bo vlada pomagala tudi s spremembami zakona o gozdovih, s katerimi se bo denar od davka na nepremičnine preusmeril v gozd, predvideva pa tudi spremembe pri prevoznicah, da bo mogoče uničeni les lažje potegnili iz gozda.

O uničenem lesu je Židan še povedal, da že prihajajo poslovne ponudbe za organizacijo grozdov lastnikov in proizvajalcev različnih lesenih proizvodov.

(Foto: Luka Cjuha)

Vlada namenila 317.599 evrov pomoči

Vlada se je danes seznanila s prvim poročilom o posledicah ujme, ki je zajela Slovenijo in v ta namen predvidela sredstva za nujno kritje stroškov naravne nesreče iz rezerve republike Slovenije v višini 317.599 evrov, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za obrambo Roman Jakič.

Bratuškova: Pri delavcih elektro podjetij je treba najprej poskrbeti za varnost njihovih življenj

Vlada je danes finančnega ministra Uroša Čuferja pooblastila za pogovore z Evropsko investicijsko banko in Razvojno banko Sveta Evrope o možnosti financiranja ukrepov za odpravo posledic razdejanja, ki sta ga v teh dneh v državi povzročila sneg in žled. O višini škode je po besedah kmetijskega ministra Dejana Židana še prezgodaj govoriti, največ pa je je na infrastrukturi in v gozdovih.

»Obe banki imata za primer naravnih katastrof zelo ugodna, tudi 25-letna posojila,« je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Židan ter dodal, da morajo ministrstva oceno škode, ki je nastala pri subjektih in gospodarskih službah pod njihovo pristojnostjo, pripraviti v 14 dneh.

(Foto: Nebojša Tejič/STA)

Da lahko priskočijo na pomoč, morajo nekateri prostovoljni gasilci vzeti celo dopust