V teoriji eno, v praksi nekaj drugega

Zakon o gasilstvu je glede tega jasen – 3. točka 25. člena namreč navaja, da prostovoljnega gasilca zaradi udeležbe na intervenciji ali na usposabljanju delodajalec ne sme odpustiti, razporediti na drugo delovno mesto ali pa ga kako drugače oškodovati. Poleg tega 1. člen piše, da »prostovoljnemu gasilcu med intervencijo pripada nadomestilo plače. Nadomestilo plače pripada prostovoljnemu gasilcu tudi med usposabljanjem na podlagi poziva pristojnega organa občine. Nadomestilo plače izplača delodajalec v breme občine.« To pomeni, da mora lokalna skupnost delodajalcu povrniti izpad dohodka za dni, ko je prostovoljni gasilec odsoten z dela.

Zakon izpostavljajo tudi v Gasilski zvezi Slovenije, kjer pa dodajajo, da je teorija eno, praksa pa nekaj drugega. »Nimamo natančnih podatkov o tem, kaj se je zadnje dni dogajalo na tem področju, smo pa bili obveščeni o nekaj težavah, ki so jih imeli posamezniki. Nekateri so celo morali vzeti neplačan dopust,« so poudarili.

Bratuškova delodajalce pozvala, naj gasilcem omogočijo sodelovanje

Na problem odsotnosti z dela prostovoljnih gasilcev in reševalcev je v ponedeljek predsednik Gasilske zveze Jošt Jakša že opozoril premierko Alenko Bratušek. Predsednica vlade je ljudi prosila za razumevanje, delodajalce pa pozvala, naj omogočijo sodelovanje tako gasilcev kot reševalcev pri odpravi posledic vremenske ujme.

Po besedah Bratuškove se dela vse, da se stanje čim prej stabilizira, a se v takih razmerah ne da stvari urediti čez noč. Poudarila je, da vsi, ki v takšnih pogojih delajo, na nek način žrtvujejo življenje, da lahko pomagajo, pohvalila pa vse, da se zares trudijo. Po njenem mnenju se je tudi tokrat pokazalo, da Slovenci znamo stopiti skupaj, ko pride do težav.