Minister za finance Janez Šušteršič je o ukrepanju Slovenije v zvezi z Elanom že v ponedeljek obvestil predsednike koalicijskih strank, danes pa je vložitev tožbe potrdil vladni odbor za gospodarstvo.

Že v ponedeljek je premier Janez Janša napovedal, da se bo Slovenija na odločbo Evropske komisije v zvezi z Elanom pritožila. »Ne moremo pa garantirati izhoda, ker je to stvar sodišča,« je v okviru odgovorov na poslanska vprašanja med drugim dejal Janša.

Evropska komisija je na podlagi pritožbe nemškega proizvajalca smuči Marker Volkel International izvedla postopek presoje dokapitalizacij Elana v letih 2007 in 2008 - vsake v višini 10 milijonov evrov. Ugotovila je, da je pomoč selektivna in da dejavnost vpliva na trgovino med državami članicami, zato se je pri presoji osredotočila na ekonomsko prednost in pripisljivost državi.

Druga dokapitalizacija Elana po ugotovitvah Evropske komisije ni sledila principu zasebnega vlagatelja

Odločila je, da prva dokapitalizacija iz leta 2007 ne predstavlja državne pomoči, ker je bila izpeljana po principu zasebnega vlagatelja. Druga dokapitalizacija Elana iz leta 2008 pa po ugotovitvah Evropske komisije ni sledila principu zasebnega vlagatelja in tudi ni skladna s pravili za reševanje in prestrukturiranje.

Evropska komisija je odločila, da je bila dokapitalizacija Elana iz leta 2008 v višini 10 milijonov evrov neupravičena in da mora družba sredstva skupaj z obrestmi od dneva dokapitalizacije dalje vrniti. Sklep mora Elan izvršiti v roku štirih mesecev od prejema, to je najpozneje do 20. januarja 2013.

V zvezi s tem je treba upoštevati, da je sklep Evropske komisije naslovljen na državo, vendar zavezujoč za vse organe v državi, poudarjajo na finančnem ministrstvu.

Država lahko zoper sklep Evropske komisije v dveh mesecih vloži tožbo na Splošno sodišče v Luxembourgu

Evropska komisija lahko v primeru, da država članica ne izpolni negativne odločbe, zoper njo sproži postopek pred sodiščem in ji v končni konsekvenci prisodi plačilo odškodnine zaradi neizvršitve sklepa komisije.

Država lahko zoper sklep Evropske komisije v dveh mesecih vloži tožbo na Splošno sodišče v Luxembourgu, kar je Slovenija tudi storila. Ker pa vložitev tožbe ne zadrži izterjave neupravičene državne pomoči, Slovenija predlaga tudi zadržanje sklepa komisije.

Na sklep Evropske komisije se lahko sicer pritoži tudi Elan sam, a so želeli v družbi najprej vedeti, kako bo v zadevi ukrepala država.

Preberite še:

Janša napovedal pritožbo Slovenije glede Elana, več znanega v torek

O usodi družbe v ponedeljek

Šušteršič pokleknil pred evropsko komisijo