Vizjak je v izjavi novinarjem ponovil že znano stališče največje opozicijske stranke, da bi moral biti dvig DDV res skrajna možnost, ko z ostalimi ukrepi ne bi bilo več možno doseči uravnoteženja javnih financ.

Vlada je po njegovem mnenju izbrala napačno pot. Prva prioriteta bi namreč morala biti, tako ponovno svari Vizjak, v krčenju javnih izdatkov, "ne pa v novih davkih, ki so asocialni in prizadenejo slovensko gospodarstvo".

Dvig DDV najmanj socialen ukrep

Dvig DDV je po Vizjakovem mnenju najmanj socialen ukrep, ker zadene tudi tiste, ki "nimajo". Prepričan je tudi, da bo dvig DDV dodatno oslabil povpraševanje in tako posredno gospodarstvo, tudi storitveni sektor.

To je po njegovih besedah ravno nasprotno od tega, kar vlada napoveduje, češ, da bo treba sprejemati ukrepe za oživitev gospodarstva.

Po Vizjakovih ocenah je tudi ukrep, s katerim namerava vlada obseg zaposlenih v javnem sektorju letno znižati za en odstotek, presramežljiv. Kot pravi, pa moti tudi to, da je del javnega sektorja občutil to krčenje, del pa ne.

Največ napora usmeriti v racionalizacijo delovanja državnega aparata

Poslanci SDS bodo noveli zakona nasprotovali tudi zaradi predvidene možnosti prerazporejanja sredstev za materialne stroške oz. stroške za blago in storitve v sredstva za plače. Ta možnost je po Vizjakovem mnenju popolnoma nesprejemljiva. Poudarja, da bi bilo treba največ napora usmeriti v racionalizacijo delovanja državnega aparata.

Kritičen je tudi do možnosti prerazporejanja evropskih sredstev na sredstva za maso plač.

Je pa nekdanji minister ob tej priložnosti pozdravil dogovor vlade s sindikati javnega sektorja, ki ga bodo predvidoma podpisali še danes. Po njegovem mnenju je dogovor pomemben korak, čeprav se boji, da ni zadosten. Spomnil je, da dogovor za kar leto in pol preprečuje razpravo o tem, kar pa da je zanka, ki bi se ji kot pogajalec poskušal izogniti.