Predsednica vlade Alenka Bratušek je med predstavitvijo protikriznih ukrepov v državnem zboru dodobra izkoristila poslovniška določila, po katerih poslanci – ker je šlo le za seznanitev – niso imeli pravice niti razpravljati, niti postavljati vprašanj, niti replicirati. Pošteno je okrcala Janševo vlado, od katere je sama štafetno palico prevzela 20. marca letos, nato pa odkorakala iz parlamenta.

Katastrofalni proračun

»Mislim, da je prav, da še enkrat spomnim na katastrofalen proračun, ki nam ga je zapustila prejšnja vlada: 1,8 milijarde proračunskega primanjkljaja, 150-milijonska luknja pri pokojninah, neustavni ukrepi, luknja na obrestih, luknja na plačilih v evropski proračun...« je naštevala premierka in nanizala nekaj uspehov svoje vlade. Med drugim je omenila izdajo obveznic in menice – »cena zadolževanja je bila res visoka, še vedno pa nižja kot zadnja oktobrska zadolžitev« – dogovor s sindikati javnega sektorja, pogasitev požara, »ki se je preko Cipra širil v našo državo«, vzpostavitev dialoga s protestniki in začetek reševanja podjetij. »Za Cimos, s katerim sta se ukvarjali dve zadnji vladi, a pri iskanju rešitev nista bili uspešni, smo našli soglasje vseh deležnikov. To, kar prej vladi ni uspelo v 550 dneh, smo naredili v prvih 50 dneh naše vlade. Za Peko, ki ga je praktično že prodala prejšnja vlada, saj so bili vsi postopki zaključeni, nam je uspelo zaostriti garancije kupca za delovna mesta, ki jih mora ohraniti,« je poudarila Bratuškova.

Pričakuje, da se bo razprava o vpisu fiskalnega pravila v ustavo v državnem zboru končala še ta mesec. V zvezi s tem je povedala, da bo strukturno ravnovesje v Sloveniji doseženo leta 2017, zato upa na politično soglasje o datumu uveljavitve fiskalnega pravila. Po njeni oceni to ne bi smelo biti leto 2015. Predsednica vlade je v zvezi z nameravano prodajo petnajstih podjetij, v katerih ima država lastniški delež, zagotovila: »Ne bomo se šli razprodaje premoženja. Naša cilja pri prodaji oziroma privatizaciji sta iskanje strateških partnerjev in seveda primerna kupnina.« Zanikala je tudi namige, češ da naj bi v Bruslju že ocenili (uradni odgovor bomo dobili 29. maja), da protikrizni ukrepi, ki jih je sprejela Slovenija in so zapisani v programu stabilnosti ter v nacionalnem reformnem programu, niso dovolj: »Evropska komisija ni dala še nobene ocene. To, kar se pojavlja v medijih, so špekulacije.«

Resnica ali natolcevanje?

A opozicija premierki ne verjame. »Iz Bruslja pričakujem odgovor, da to, kar imamo na mizi, ni dovolj za reševanje problemov v Sloveniji,« napoveduje poslanec SDS Andrej Vizjak, predsednica Nove Slovenije (NSi) Ljudmila Novak pa: »Glasovi iz Bruslja se po navadi izkažejo za resnične, ne le kot neka ugibanja ali natolcevanja. Mislim, da Bruselj od nas res pričakuje, da ukrepe izvajamo hitro in odločno, zato NSi pri zapisu fiskalnega pravila v ustavo vztraja pri letnici 2015.«

Vlada Alenke Bratušek je s sindikati javnega sektorja v zelo kratkem času dosegla dogovor o znižanju mase za plače javnih uslužbencev v tem letu za 110 milijonov evrov. Novakova je k temu pripomnila: »Sindikati so tej vladi bolj naklonjeni, kot so bili naši, zato je lažje prišlo do dogovora.« Vizjak pa doseženi pogajalski izplen kritizira. »Princip vlade pri pogajanjih z javnim sektorjem je napačen. Mi smo lani že z Zujfom linearno posegli v plače vseh. Druga faza bi bila selektivni poseg v maso plač tam, kjer niso nič naredili. V policiji in še nekaterih sektorjih, na primer, so omejili število zaposlenih in se prilagodili masi plač. Zdaj bodo s kompresijo (zmanjšanje razlik med plačnimi razredi, op. p.) dobili še eno porcijo, saj bo ta poseg v plačne lestvice prizadel vse – tiste, ki so kaj naredili za samoomejevanje, in tiste, ki niso naredili nič. To je krivično!« je prepričan Vizjak. Ocenjuje tudi, da napovedani dvig DDV ne bo prinesel tolikšnega finančnega učinka, kot pričakuje vlada, zato napoveduje, da bodo državljani kaznovani še s progresivnim kriznim davkom, ki bo tiste z višjimi prejemki znova veliko bolj udaril po žepu. »Vsi ukrepi so v smislu uravnilovke oziroma politike enakih želodcev. Ta račun se po mojem ne bo izšel,« meni Vizjak.