Volilna opravila stranke DeSUS, ki so jo v minulem letu večkrat pretresali nemiri zaradi pozivov k zamenjavi predsednika Erjavca, sovpadajo ravno z vladno krizo v Sloveniji. Stranka, ki je po strukturi sicer razdeljena na dva politična pola, pa je zaradi očitkov protikorupcijske komisije predsednika vlade Janeza Janšo minuli ponedeljek pozvala k odstopu. Sicer bo zapustila koalicijo. DeSUS zahteva tudi odstop ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki ga prav tako kot Janšo bremenijo očitki protikorupcijske komisije.

Janšev odstop zahtevajo tudi v DL in SLS, s čimer se vse bolj odpirajo vrata k predčasnim volitvam. Te so po mnenju stranke DeSUS najboljša rešitev iz nastalega političnega položaja, po Erjavčevih ocenah tudi ne bi pomenile nobene katastrofe.

Erjavec je bil sprva previden

Erjavec je bil do ugotovitev protikorupcijske komisije glede Janše sprva previden. Vendar pa je bila odločitev DeSUS pričakovana, po mnenju nekaterih tudi v luči bližajočega se kongresa stranke, čeprav je Erjavec te povezave zavrnil. DeSUS je namreč nekaj pretresov v minulem letu preživel prav zaradi vstopa v Janševo koalicijo. Na to je Erjavec spomnil tudi ob pozivih k njegovi zamenjavi na vrhu stranke.

Nazadnje je prišlo do teh pozivov oktobra lani. S predsednikom je nezadovoljen zlasti pokrajinski odbor za Dolenjsko, Posavje in Belo krajino. Erjavec se je tedaj zavzel za čim prejšnji redni volilni kongres, na katerem bo po njegovih besedah priložnost za spremembe v vrhu stranke, h katerim pozivajo posamezniki. Kot je že dejal Erjavec, ki stranko vodi od leta 2005, se bodo na kongresu tehtala notranja razmerja in se bo pokazalo, kakšna je moč posameznikov.

Na kongresu v Ljubljani bo 237 delegatov

Na kongresu v Ljubljani bo sodelovalo 237 delegatov - poleg 200 delegatov iz pokrajinskih odborov še 37 delegatov, ki jim to mesto pripada po funkciji v stranki. Največ delegatov, 37, ima pokrajinski odbor Ljubljana, najmanj, to je sedem, pa pokrajinski odbor Severna Primorska, navajajo na spletni strani DeSUS. Dolenjski pokrajinski odbor, ki je nezadovoljen z Erjavcem, ima 26 delegatov.

Na kongresu bodo obravnavali poročilo o delovanju stranke ter predloge sprememb in dopolnitev statuta, osrednja točka dnevnega reda pa bodo volitve v organe in na funkcije v DeSUS.

Volili bodo predsednika stranke, podpredsednike, člane izvršnega odbora stranke, člane sveta in nadzorni odbor. Volitve za kolektivne in individualne organe DeSUS so tajne, navajajo na spletni strani DeSUS. Erjavec ima za zdaj tri tekmece, poleg Jasniča in Vesel Valentinčičeve naj bi se namreč po neuradnih informacijah v tekmo za predsedniško mesto podal še en kandidat.

Le dan za kongresom DeSUS pa bo 2. marca novo vodstvo volila tudi SLS. Dosedanji predsednik Radovan Žerjav je že napovedal, da ne bo vnovič kandidiral. Glede novega predsednika so v stranki še skrivnostni, pričakovati pa je, da ga iščejo med Žerjavovimi najožjimi sodelavci. Rok za vložitev kandidatur za organe in funkcije stranke SLS poteče 11. februarja, vlaganje kandidatur na kongresu pa ni možno.