Predsednik DeSUS Karl Erjavec je za STA dejal, da je nad odločitvijo Žerjava presenečen. Kot pravi, sta z Žerjavom dobro sodelovala, verjame pa tudi, da bo tako ostalo tudi v prihodnje, glede na to da Žerjav želi ostati minister za gospodarstvo tudi vnaprej.

"Mislim, da je dobro vodil stranko. Je pa res težko znotraj stranke voditi ravnotežje, to je težko za vsakega predsednika stranke," je dejal Erjavec. "Očitno ni zdržal vseh teh napetosti," je dejal Erjavec.

Erjavec ocenjuje Žerjava kot neideološkega predsednika, zaradi česar je po njegovem mnenju prišlo tudi do zamer znotraj stranke, saj da je mogoče imel premalo pomladanske drže za SLS. Po njegovem mnenju je k Žerjavovi odločitvi poglavitno prispevala velika napetost znotraj SLS, katere višek je bila izključitev župana Kanglerja.

Pri SDS kratki, NSi zadeve ne komentira

Stranka SDS je na družbenem omrežju Twitter zapisala, da obžalujejo Žerjavovo odločitev, več izjav pa niso dali.

V NSi zadeve ne komentirajo, saj gre za dogajanje znotraj druge stranke. V Listi Virant pa za komentar niso bili dosegljivi.

Vodja poslancev SLS Prevc Žerjavove odločitve ne povezuje z izključitvijo Kanglerja

Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc označuje odločitev predsednika SLS Radovana Žerjava, da več ne bo kandidiral za predsednika stranke, kot legitimno. Prevc odločitve ne povezuje z izključitvijo Franca Kanglerja iz stranke, pač pa kot protest na blokade izpeljave reform. Sicer pa Prevc upa, da Žerjavova odločitev ni dokončna.

Prevc zagotavlja, da vsi poslanci in ožje vodstvo SLS trdno podpirajo "smer visokih vrednot in etičnih standardov, ki jih je zastavil Žerjav v zadnjih letih". Kot je zapisal v sporočilu za javnost, je to drugačna politika, ki je sposobna tudi politično stopiti korak nazaj, iskati konsenz, je sposobna podpreti tudi rešitve, ki ne prinašajo političnih točk in je sposobna pomesti tudi pred svojim lastnim pragom.

"Verjamem, da je ta smer, ki jo SLS skupaj z našim predsednikom Radovanom Žerjavom na čelu izvaja zadnja leta prava in da jo bomo v SLS kot celota peljali naprej," je zapisal.

Žerjavova odločitev legitimna

Žerjavovo odločitev je sicer označil za legitimno, sicer pa zadeve ne povezuje z izključitvijo mariborskega župana Kanglerja iz stranke, saj da je šlo za soglasno odločitev vodstva stranke.

Tako ocenjuje, da se je Žerjavova odločitev, da več ne bo kandidiral za predsednika stranke, "znak protesta na vse blokade in zavore, ki se dogajajo v luči izpeljave reform v državi" - "ko skušamo v državi narediti, kar je treba, a so politični interesi določenih strank, za katere katerakoli naša rešitev nikoli ne bo dovolj dobra, očitno močnejši kot doseganje konsenza za dobrobit naroda".

Sicer pa Prevc upa, da "morda odločitev predsednika ni dokončna, do rednega kongresa je še več kot tri mesece".

Spomnimo ...

Žerjav je odločitev, da na marčevskem volilnem kongresu stranke ne namerava več kandidirati za predsednika, sporočil v soboto. Razlogov za odločitev je, kot je navedel v pismu članstvu SLS, veliko - od tistih znotraj stranke in tistih, ki so "posledica stanja duha, kulture in nedialoga znotraj celotne slovenske politike", do čisto osebnih. Ob tem je navedel, da je pripravljen nadaljevati z delom kot minister.