Člani sveta PS so o tej temi spregovorili že dan po objavi poročila. Janković je članom sveta stranke ponudil, da zaradi očitkov protikorupcijske komisije glasujejo o njegovem položaju na čelu stranke, vendar so glasovanje soglasno zavrnili.

Janković je pred sobotnim kongresom napisal pismo, v katerem je v celoti zavrnil očitke protikorupcijske komisije, da je njegovo premoženje "izrazito obremenjeno s korupcijskimi tveganji". V življenju ni pridobil niti evra premoženja na nezakonit način, je zagotovil. Če bi odstopil, bi po njegovih besedah večina razumela, da je kriv. "To pa nisem. Nisem kriv," je zatrdil.

Koliko ljudi se bo udeležilo kongresa je po besedah tiskovne predstavnice stranke Nataše Pelko težko napovedati. Povabili so vse člane, teh je nekaj več kot 2000, je pojasnila, na zadnjem kongresu pa so našteli okoli 500 udeležencev.

Kot izhaja iz dnevnega reda sobotnega kongresa, po sprejemu poslovnika kongresa in imenovanja delovnih teles sledijo nagovori obeh podpredsednic stranke, Maše Kociper in Melite Župevc, ter podpredsednika Roberta Goloba. Po Jankovićevem nagovoru bo beseda tekla o predlogu Temeljne listine Pozitivne Slovenije - Slovenija 2020.

Predvidene spremembe statuta

Predviden je tudi sprejem sprememb in dopolnitev statuta, ki pa v samo vsebino statuta ne posegajo bistveno, ter razprava o razvoju PS na lokalni ravni, podmladka stranke ter seniorske organizacije.

Še pred kongresom PS je namreč napovedan tudi ustanovni zbor Pozitivnih seniorjev. Izvolili bodo delovno predsedstvo in glasovali o sprejemu svojega poslovnika in statuta. Hkrati bodo predstavili osnutek svojega programa, začeli pa bodo tudi s postopki evidentiranja za funkcije seniorjev Pozitivne Slovenije.

Pred slabim tednom dni so v Pozitivni Sloveniji sporočili, da je prihod na kongres napovedal tudi vodja naprednega zavezništva socialistov in demokratov (S&D) Hannes Swoboda.

Swobode naj ne bi bilo

Delo je danes poročalo, da je Swoboda Jankovića v pismu obvestil, da ga ne bo, ker da na kongres niso povabili sorodnih strank iz Slovenije. Kot so zapisali v Delu, pa so jim v PS pojasnili, da odpovedi udeležbe pomembnega evropskega politika ne razumejo dobro, ker pravijo, da so na kongres povabili predsednika SD Igorja Lukšiča. Ta je prejem vabila potrdil, a na kongres ne more zaradi že prej dogovorjenega predavanja v Zagrebu.

Pelkova pa je danes za STA pojasnila, da je Swoboda prihod odpovedal zaradi drugih obveznosti, vendar komunikacija glede morebitnega prihoda še vedno poteka, je dodala.

Pozitivna Slovenija se namreč še vedno ni pridružila nobeni evropski politični družini. Pred nekaj dnevi so v stranki sporočili, da so se odločili za S&D, k temu pa so jih spodbudila sorodne rešitve, vizije in načela. Poleg Stranke evropskih socialistov (PES), ki jo v Evropskem parlamentu zastopa politična skupina S&D, ima Pozitivna Slovenija odprto tudi vabilo evropskih liberalcev (Alde).