Strategija reorganizacije mreže srednjih šol, ki se je je lotilo ministrstvo z zmanjševanjem oddelkov predvsem na gimnazijah in povečevanjem na poklicnih in strokovno-tehniških, se je po mnenju direktorja direktorata za srednje in višje šolstvo dr. Jurija Šinka izkazala za učinkovito. Kot je zapisal na Twitterju, je na podlagi prvih prijav bodočih dijakov očitno, da je med njimi letos manj zanimanja za gimnazije, več pa za poklice in stroko.

Kriteriji »na pamet«

Nekatere gimnazije, ki jim je ministrstvo pred meseci zmanjšalo število oddelkov, se z oceno o učinkovitosti strategije ne strinjajo. »Pokazalo se je, da strategija v primeru gimnazij sploh ne deluje. Ministrstvo nam je vzelo oddelek, češ da nam ne uspe napolniti vpisnih mest, kar se je izkazalo za povsem napačno domnevo, saj imamo zdaj presežek. Po drugi strani je veliko gimnazij, ki imajo bistveno slabši vpis, ohranilo vse oddelke. Kriteriji so postavljeni na pamet, brez realne osnove, a če jih že imamo, bi morali dosledno veljati za vse,« pravi ravnatelj Gimnazije Šentvid Jaka Erker. Ker so na 84 razpisanih mest prejeli 99 prijav, so na ministrstvo poslali sklep o predlogu povečanja obsega vpisa in računajo na to, da bodo ukinjeni oddelek dobili nazaj.

Vendar kot opozarja Eva Kardelj Cvetko, ravnateljica Ekonomske šole Ljubljana, ki imajo presežek vpisa, za dodaten oddelek šole lahko uradno zaprosijo šele sredi maja, torej šele po tem, ko imajo dijaki možnost prenesti prijave na druge šole. »Vsak dan nas kličejo zaskrbljeni dijaki in starši in nas sprašujejo, ali naj čakajo ali pa naj prijavo prenesejo drugam. Povsem upravičeno se bojijo, da nam dodatnega oddelka kljub obljubam ne bodo odobrili, saj bi dijaki, ki, jasno, ne želijo tvegati, prijave do takrat prenesli drugam in obveljala bo odločitev ministrstva. Poleg tega tudi tisti, ki bi sicer prijave prenesli k nam, tega ne bodo storili, da ne bi ostali brez mesta.« Kardelj-Cvetkova je ogorčena.

Maja bo prepozno

Na Gimnaziji Ledina, kjer so prav tako ostali brez oddelka, je na 168 mest vpisanih kar 248 bodočih gimnazijcev. Kot je povedal ravnatelj Roman Vogrinc, so na ministrstvo prav tako poslali sklep o dodatnem oddelku, a odgovora še niso prejeli. Vogrinc računa, da jim bo oddelek vrnjen, še preden se bo iztekel rok za prenašanje prijav. »V nasprotnem primeru je to absurdno, saj potem interes otrok ne bo upoštevan in je bila obljuba ministrstva zgolj zavajanje.«

Na ministrstvu tako sistema, ki dijake in šole pušča v negotovosti, kot tudi posameznih primerov ne želijo komentirati. Zapisali so, da bodo realnejši podatki o vpisu znani po 10. maju, saj imajo dijaki do takrat možnost prenosa prijav na drugo šolo. Nato se nameravajo na podlagi interesa šol in dijakov odločiti, ali bodo dodatne oddelke odobrili.