Nepravilnosti naj bi se dogajale pri razpisu Formalne oblike izobraževanja za državljanstvo v multikulturni družbi. Projekt Državljanska vzgoja je prijavila Fakulteta za družbene vede in na razpisu zmagala. Kot zmagovalka razpisa je prejela 700.000 evrov sredstev, je na današnji novinarski konferenci v imenu predlagateljev interpelacije spomnil poslanec Andrej Čuš.

Anonimna ovadba na policijo

Zaradi domnevnih nepravilnosti je bila tako zoper Pikala kot tudi nekdanjega ministra Igorja Lukšiča že podana anonimna ovadba na policijo. Ta po mnenju predlagatelja interpelacije nakazuje, da so sodelujoči v projektu imeli finančne koristi, saj so veliko večino sredstev namenili za plače in honorarje, je spomnil Čuš.

Pikalo naj bi pridobil večjo premoženjsko korist, saj je prijavljal projekt FDV, poleg tega pa prejel tudi plačilo za storitev, ki je ni opravil v sklopu projekta, opozarja Čuš. Dodaja, da je Pikalo članek »Kozmopolitanska demokracija« napisal in objavil še preden je razpis sploh obstajal. Kot je dejal Čuš, je bil članek prvič objavljen v reviji Teorija in praksa leta 2009, Pikalo pa naj bi ob svoji plači prejel tudi avtorski honorar s strani Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

S tem je nekdanji minister Lukšič po Čuševih besedah Pikalu omogočil nadaljevanje in financiranje dejavnosti, ki jo je že prej izvajal, zato prihaja do suma podvajanja plačil.

»Politična preigravanja bodo morala počakati na odpravitev posledic ujme«

Pikalo je v prvem odzivu na interpelacijo na twitterju zapisal, da bodo morala politična preigravanja počakati, dokler ne bodo odpravljene vsaj najhujše posledice vremenske ujme. Navedel je, da v teh dneh osrednjo pozornost posveča zagotavljanju varnosti otrok in čim prejšnji vzpostavitvi nemotenega pedagoškega procesa. Tako tudi vsebinskih odzivov na interpelacijo še ni.

Je pa že v začetku januarja zavrnil navedbe v medijih in zagotovil, da ni šlo za okoriščanje posameznikov z javnimi sredstvi in da je na tedaj opravljeno delo ponosen.

Kot so v takratnem odzivu navedli na ministrstvu za izobraževanje, je na projektu delalo in bilo plačano osem zunanjih ter 21 priznanih strokovnjakov s FDV, z delom pa da so pomembno prispevali k prenovi državljanske vzgoje in predlagali vrsto izboljšav.

Interpelacija proti javnemu šolstvu

Lukšič pa je takrat za STA povedal, da so vsi postopki šli skozi več stopenj nadzora in so bili opravljeni transparentno. Evropske projekte sta razpisovala ministrstvo za šolstvo in šport in služba vlade za regionalni razvoj, tako da razpisa ni delal minister, temveč ministrstvo, je takrat navedel Lukšič.

V SD, iz vrst katere prihaja Pikalo, interpelacijo označujejo kot interpelacijo proti javnemu šolstvu. Menijo, da gre za »izraz namere največje opozicijske stranke, da se v izobraževalni sferi zopet odprejo vrata zasebnemu šolstvu, kjer bi podjetniška logika lahko kovala svoje profitabilne načrte«.

V PS interpelacije še ne komentirajo, a jih poteza SDS ne preseneča, saj se interpelacije po navedbah vodje poslancev PS Janija Möderndorferja vrstijo kot po tekočem traku. Zato od SDS pričakujejo časovnico vlaganj letošnjih interpelacij.

SDS izvaja pritisk na aktualno vlado

Predsednik DL Gregor Virant je v izjavi za STA poudaril, da bo tudi ta interpelacija pomenila le izgubljanje časa v državnem zboru, ki bi ga lahko porabili za pomembnejše stvari.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa je za STA ocenil, da stranki SDS tudi tokrat z interpelacijo ne bo uspelo. »V tej državi se stvari dejansko sučejo zgolj okrog interpelacij in ne okrog resnih problemov, ki jih imamo,« je povedal in dodal, da je interpelacija neupravičena. Prvak DeSUS Karl Erjavec meni, da SDS s takšnimi dejanji izvaja pritisk na aktualno vlado.

SDS je sicer interpelacijo vložila sama, a to po besedah Čuša ne pomeni, da ne bodo računali ali prosili za podporo interpelaciji.

SLS: interpelacija nima realnih možnosti za uspeh

V SLS menijo, da bo Pikalo glede na okoliščine zelo težko z argumenti dokazal upravičenost razdelitve in porabe javnih sredstev v primeru razpisa Državljanska vzgoja. Sicer pa SLS pričakuje odziv Komisije za preprečevanje korupcije in da preiskovalni in pravosodni organi »čim prej opravijo svoje delo, ki menda poteka na podlagi anonimne prijave«.

Dodali so, da je razvidno, da je bil sporni projekt izveden v okviru ozkega kroga sodelavcev sedanjega Pikala in Lukšiča. A kljub temu v SLS menijo, da interpelacija nima realnih možnosti za uspeh.

Četrta interpelacija v tem mandatu

V NSi bodo interpelacijo komentirali, ko jo bodo preučili.

Predsednik DZ Janko Veber je interpelacijo Pikalu že poslal v odgovor, je pojasnil za STA. Minister mora na interpelacijo odgovoriti v 30 dneh.

To je že četrta interpelacija zoper ministra v tem mandatu. Do sedaj so jih uspešno prestali že finančni minister Uroš Čufer, notranji minister Gregor Virant, minuli teden pa še minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel.