Vodja direktorata za visoko šolstvo in znanost na visokošolskem ministrstvu, podpredsednik upravnega odbora Univerze v Ljubljani, predavatelj na samostojnih visokošolskih zavodih novogoriškega FUDŠ in novomeškega FIŠ, član upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS) je le nekaj služb, ki jih je Borut Rončević, eden najglasnejših zagovornikov nujnosti uvedbe »druge republike«, opravljal v času druge vlade Janeza Janše.

Ali je šlo pri zasedbi omenjenih funkcij za konflikt interesov, je pod drobnogled vzela tudi komisija za preprečevanje korupcije, sedanja vlada pa ga je medtem že razrešila s položajev, na katere ga je imenovala prejšnja. Rončević, ki je za razrešitev z mesta vodje visokošolskega direktorata prejel skoraj 17.000 evrov bruto odpravnine, se je odločil, da bo pravico v primeru razrešitve z mesta člana upravnega odbora ARRS iskal na sodišču. S pomočjo odvetniške pisarne Francija Matoza je vložil tožbo zoper to razrešitev.

»O sodnih postopkih, ki še niso zaključeni, ne moremo dati podrobnejših informacij,« so nam dejali na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, medtem ko o podrobnostih vložene tožbe molči tudi Rončević. A kot smo neuradno izvedeli, bosta Rončević in njegov odvetnik Matoz na sodišču poskušala spodbijati ravno v vladni odločbi omenjeni konflikt. Razrešitev so namreč vladni predstavniki argumentirali z besedami, da je bilo njegovo imenovanje »v nasprotju s sklepom o ustanovitvi ARRS, po katerem za člana ne more biti imenovan, kdor opravlja dela na področju, kjer obstaja možnost konflikta med njegovimi zasebnimi in javnimi interesi na strani agencije«.

Vlada je v četrtek tudi določila besedilo odgovora na Rončevićevo tožbo, in kot je zapisano v vladnih gradivih, »upravnemu sodišču predlagala, naj ga zavrne«. Spomnimo, v slabem letu dni, kolikor so Rončević ter njemu zvesti kadri zasedali mesta članov in predsednika upravnega odbora ARRS, smo v Dnevniku izdatno poročali o navzkrižju interesov in nepravilnostih v povezavi s podeljevanjem denarja fakultetam v krogu Rončevića, ko je bil ta obenem vplivni uslužbenec visokošolskega ministrstva.