Vesel Valentinčičeva je po seji izvršnega odbora napovedala, da bo sejo sveta sklicala do konca meseca, na njej pa, če bo predsednik izvršnega odbora podal tak predlog, predlagala glasovanje o svoji razrešitvi. Odstopiti pa do takrat ne namerava, saj ocenjuje, da ima v stranki zaupanje. Če jo bo svet DeSUS razrešil, namerava ostati v stranki. Do seje sveta sicer s pooblastilom predsednika DeSUS Karla Erjavca stranko začasno vodi Gantar.

Slednji je v izjavi za medije po seji izvršnega odbora povedal, da je razrešitev Vesel Valentinčičeve edina možna rešitev zapleta, ki je nastal potem, ko je Erjavec zahteval razrešitev Vesel Valentinčičeve.

Mesto predsednika sveta stranke ne more biti nagrada za drugo mesto na kongresu stranke

Po Gantarjevi oceni so bile torkove tajne volitve sveta DeSUS, na katerih so Vesel Valentinčičevo imenovali za predsednico sveta, legalne in legitimne, »mora pa biti vsakomur razumljivo, da kolikor znotraj vodstva stranke obstajajo večja trenja, da se nekdo pač mora umakniti«. »Prav tako mesto predsednika sveta stranke ne more biti nagrada za drugo mesto na kongresu stranke,« je dodal.

Vesel Valentinčičeva je v izjavi za medije, ki jo je podala skupaj z Gantarjem, izrazila razočaranje nad demokracijo v stranki. Povedala je, da je takoj po torkovi seji sveta Erjavcu »prijazno predlagala«, da se usedeta in pogovorita, vendar odgovora ni dobila. Sama sicer ne vidi razloga, da z Erjavcem ne bi mogla sodelovati.

Vesel Valentinčičeva opozarja, da se stranka ne drži osnovnih obljub, ki jih je dala svojim članom in volivcem

Erjavčevo nasprotovanje njej kot predsednici sveta po besedah Vesel Valentinčičeve morda leži tudi v njenem opozarjanju na to, da se stranka ne drži osnovnih obljub, ki jih je dala svojim članom in volivcem. Pri tem je med drugim opozorila na koalicijsko pogodbo, ki so jo v sredo podpisale PS, SD, DL in DeSUS in jo je sicer videla v medijih: »V njej ni nič o zamrznitvah pokojnin in nič o 143. členu zakona za uravnoteženje javnih financ. Pričakovala bi, da bo stranka v koalicijski pogodbi sledila tistemu, kar smo obljubili ljudem, ki so nas volili.«

DeSUS ima zagotovilo, da pokojnine ne boso ostale zamrznjene

Gantar je priznal, da jih je tudi problematiziranje koalicijske pogodbe prepričalo v to, da so se odločili zahtevati zamenjavo Vesel Valentinčičeve. Na novinarsko vprašanje, zakaj je DeSUS pristal na takšno koalicijsko pogodbo, če pa je v pogajanjih ves čas poudarjal, da bo vztrajal, da pokojnine ne smejo ostati zamrznjene in da se odpravi 143. člen varčevalnega zakona, je Gantar odgovoril, da imajo zagotovilo, da se bo to zgodilo, četudi v koalicijski pogodbi morda ni zapisano. Sam sicer ne ve, kaj natančno je zapisano v zadnji različici koalicijske pogodbe.

Za današnji sklep izvršnega odbora, da svetu stranke predlaga razrešitev Vesel Valentinčičeve, je sicer po njegovih besedah glasovalo osem članov odbora, pet pa jih je bilo proti.

Erjavec do nadaljnjega v stranki opravljal le še tekoče posle

Erjavec je namreč danes napovedal, da zaradi imenovanja Vesel Valentinčičeve za predsednico sveta stranke do nadaljnjega v stranki opravlja le še tekoče posle in da bo izstopil iz DeSUS, če Vesel Valentinčičeva ne bo zamenjana.

Svet je Valentinčičevo na tajnih volitvah za svojo predsednico imenoval v torek na ustanovni seji. Zanjo je po podatkih iz stranke glasovalo 31 članov, za njeno protikandidatko Jelko Kolmanič pa 26.

Jurša: Poslanska skupina stoji za Erjavcem

Seje se udeležuje tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, ki je ocenil, da gre tokrat za enotnost stranke, ob tem pa povedal, da poslanska skupina stoji za Erjavcem. "V kolikor enotnosti ne bo, tudi nas zraven več ne bo," je dodal.

Še pred sejo izvršnega odbora stranke se je v DZ sestala tudi poslanska skupina DeSUS. Po sestanku je Jurša ponovil, da zahtevajo enotnost DeSUS, slednjo pa lahko zagotovijo le tako, da so na pomembnih funkcijah v stranki ljudje, ki podpirajo program Karla Erjavca. Spomnil je, da je Erjavec na nedavnem kongresu stranke prejel večinsko podporo delegatov, zato bi "pričakovali, da ostali njegovemu programu sledijo".

Razplet zgodbe je po oceni Jurše odvisen od organov stranke, zlasti izvršnega odbora, pa tudi od sveta stranke. Kot je pojasnil, je odvisno, kakšnega kandidata bodo predlagali člani sveta iz severozahodnega dela Slovenije za predsednika tega organa. Če ga bodo predlagali, se vse to lahko zelo hitro odvije. Če pa se bodo zadeve zaostrovale, je naslednji korak odhod predsednika Erjavca in poslanske skupine, je opozoril.

Dogajanje v DeSUS pomeni še večjo trdnost

Dogajanje v DeSUS za koalicijo, ki je v sredo pozno zvečer podpisala koalicijsko pogodbo, po mnenju Jurše pomeni še večjo trdnost. Poslanci DeSUS so namreč enotni in podpirajo oba predlagana ministra, zato bodo trden člen v koaliciji.

Izvršni odbor DeSUS namreč obravnava napoved predsednika stranke Erjavca, da do nadaljnjega v stranki opravlja le še tekoče posle. Odločil se je namreč, da bo izstopil iz DeSUS, če ne bodo zamenjali novoizvoljene predsednice sveta DeSUS Mete Vesel Valentinčič. Slednja zadeve danes ni želela komentirati. Kot je dejala, po vse jasno po seji izvršnega odbora.

Svet je Valentinčičevo na tajnih volitvah za svojo predsednico imenoval v torek na ustanovni seji. Zanjo je po podatkih iz stranke glasovalo 31 članov, za njeno protikandidatko Jelko Kolmanič pa 26.