Novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva združitev Inštituta za varovanje zdravja in območnih zavodov za zdravstveno varstvo v dva nova nacionalna inštituta, je DZ potrdil 21. novembra lani. Nato pa je direktor Zavoda za zdravstveno varstvo Novo mesto Harlander skušal zbrati dovolj podpisov za razpis referenduma. Ker pri tem ni uspel, zbral je namreč dobrih 13.500 podpisov od potrebnih 40.000, je pripravil predlog zakona, ki bi razveljavil obstoječo novelo.

V začetku februarja je za STA pojasnil, da je že pridobil podporo ene od parlamentarnih strank, s pomočjo katere bo predlog zakona vložil v državni zbor. Slednje so storili štirje poslanci PS, med drugim tudi predsednica parlamentarnega odbora za zdravstvo Lejla Hercegovac.

Kot so zapisali v PS, nasprotujejo izvrševanju novele zakona o zdravstveni dejavnosti, saj so prepričani, da je vlada pristopila k reševanja problematike na področju zdravstva na neprimeren način, predvsem pa neusklajeno. Pri pripravi zakonskega predloga vlada po mnenju PS ni upoštevala mnenj in stališč ne strokovne ne zainteresirane javnosti, v zakonodajnem postopku pa je zavračala tudi vse podane konstruktivne predloge. S sprejemom predlaganega zakona bi novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je škodljiva za slovensko zdravstvo, prenehala veljati, so še pojasnili v PS.

Zakon, ki je predvidel združitev inštituta in zavodov, je sicer pripravil Tomaž Gantar, minister iz kvote DeSUS - stranke, ki se zdaj s PS pogovarja o sestavi nove vlade.

Gantar je s funkcije ministra za zdravje odstopil v petek. Nekaj dni pred odstopom je predstavil več predlogov novel zakonov, in sicer zakona o pacientovih pravicah, zakona o lekarniški dejavnosti, zakona o zdravilih, ter osnutek mreže izvajalcev na primarni ravni. Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki med drugim spreminja pristojnost mreže lekarn, prepoveduje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti in uvaja prostovoljno članstvo v lekarniški zbornici, je ministrstvo za zdravje poslalo v javno razpravo v petek.

V sredo je Gantar napovedal, da bodo predvidoma v prihodnjem tednu predstavili še zakon o zdravstveni dejavnosti, ki bo šel v obravnavo po rednem postopku. O tem, ali bo minister za zdravje tudi v prihodnji vladi, nedavno še ni želel govoriti, saj da je še prezgodaj za takšna napovedovanja. A po neuradnih informacijah naj bi zdravstveni resor pripadal DeSUS tudi v novi vladi, s čimer bo Gantar verjetno ostal na tem mestu.