Socialni demokrati, Državljanska lista in DeSUS so v preteklih dneh kot pogoj za začetek pogajanj o oblikovanju nove koalicije postavili prav umik Zorana Jankovića z mesta predsednika. Ker sam ni želel odstopiti kljub drugačnim obljubam članov PS v preteklih dneh, naj bi člani sveta ukrepali. Po naših informacijah naj bi imeli na dnevnem redu sklep, da z Jankovićevo odločitvijo o »zamrznitvi« in v skladu s statutom stranke ugotavljajo, da Janković ni več predsednik PS in nima več nobene funkcije v stranki. Če drugih potencialnih koalicijskih partnerjev takšen sklep ne bi zadovoljil, naj bi se PS umaknila iz pogajanj za sestavo nove koalicije.

»Pričakujem, da bo Janković sprejel odločitev v dobro Slovenije,« je dejal poslanec PS Roman Jakič. Po njegovem mnenju je »besedica zamrznitev v resnici pomenila njegov odstop«. Kot je spomnil, so na kongresu stranke sprejeli stališče, da bi bila vsaka vlada boljša od zdajšnje. »In vse bomo naredili za to,« je pojasnil Jakič ob prihodu na sejo sveta, na katero je začasna predsednica Alenka Bratušek skupaj z vodjo poslanske skupine stranke Janijem Möderndorferjem prispela s polurno zamudo. Slednji je sejo po dveh urah zapustil, a se je čez čas vrnil z Zoranom Jankovićem. Ta ob prihodu ni dajal izjav, tako da do zaključka redakcije nismo izvedeli, kakšne sklepe je sprejel svet stranke oziroma ali je »zamrznjeni« predsednik vendarle odstopil.

Dokončen pokop upov o novi vladi?

Morebitnih bodočih koalicijskih partnerjev PS očitno ne bo zadovoljila nobena »polovična« rešitev. Predsedstvo Socialnih demokratov (SD) je nekaj ur pred začetkom sveta PS sklenilo podpreti nezaupnico vladi Janeza Janše pod pogojem, da z mesta predsednika PS odstopi Janković. Po besedah Igorja Lukšiča so se od te točke dalje z mandatarjem pripravljeni pogovarjati o programu vlade in datumu (predčasnih) volitev. Slovenija, kot je povedal, potrebuje močno in stabilno vlado, do katere pa je po njegovem prepričanju mogoče priti le s predčasnimi volitvami. Močne politične večine v trenutni sestavi parlamenta namreč ni, poleg tega je »preveč kontaminiran z etičnimi problemi«. Obenem so Lukšičevi začeli prve korake za pripravo na volitve, med drugim so uresničili napovedi o sestavi volilnega štaba.

Sicer bi formalne procedure stranke SD okrog morebitnega vstopa v koalicijo vzele precej nekaj časa. Po Lukšičevih besedah bi za sklic konference, ki je pristojna za odločanje o tem, ter za interne pogovore in usklajevanja v stranki potrebovali najmanj štirinajst dni. Na naše vprašanje, ali bo to mogoče izvesti na februarski redni seji parlamenta, ki se začne v začetku marca, prvak SD odgovarja: »Kar se gredo, je absolutna improvizacija. To je to, kar počnejo že ves čas, improvizacija v stilu  sestavljanja Jankovićeve vlade decembra in januarja lani.«

Zadnja v vrsti kandidatov za mandatarja je torej Bratuškova. Če bi vendarle uspela zbrati dovolj glasov in bi jo večina v parlamentu izvolila, ima petnajst dni časa za sestavo ministrske ekipe. Če to ne uspe, sledijo predčasne volitve, pri čemer gre za scenarij, ki ga ne izključujejo niti stranke, ki so se v preteklih tednih v ozadju pogajale s PS. Če bo do pogovorov prišlo, na njih ne bo prvaka DL Gregorja Viranta, enega najbolj »zagretih« za sestavo nove vlade, ki se je prihodnji teden namenil na smučanje.

Virantu uspelo za las

Vroča polemika med podporniki sestave nove koalicije in nasprotniki se je bila na sredinem šesturnem svetu Državljanske liste (DL). Sklepa, da stranka podpre konstruktivno nezaupnico in da začne  pogovore o imenovanju nove vlade, sta dobila tesno podporo. Zanjo je glasovalo enajst članov sveta, proti pa devet. Tretji sklep, o katerem se ni glasovalo, saj enajsterica skupaj z Virantom po naših informacijah o njem ni želela izgubljati besed, je opredeljeval alternative konstruktivni nezaupnici.

Stranka bi morala biti dosledna in narediti vse, kar je v njeni moči, da čim hitreje pridemo do predčasnih volitev; ne bi smeli iz naročja enega (Janše) v naročje drugega (Pozitivne Slovenije); če želimo biti kredibilni kot stranka, potem kredibilno tudi ravnajmo, je bilo včeraj mogoče slišati od tistih, ki sklepov niso podprli. Poleg obeh nekdanjih ministrov, Senka Pličaniča in Janeza Šušteršiča, naj bi bili med njimi tudi poslanci, po nekaterih informacijah tudi Katarina Hočevar. Precej težkih besed je padalo tudi glede Jankovića in dileme, ali bi moral ta pred uradnim začetkom pogajanj o vstopu v novo koalicijo odstopiti tudi z mesta ljubljanskega župana. Del DL z Virantom na čelu vztraja, da bi Jankovićev dokončen umik z mesta predsednika stranke zadostoval. Spomnimo, stranke PS, SD, DL in DeSUS so bile blizu vstopa v koalicijo že po predčasnih volitvah, do katerih je prišlo po padcu Pahorjeve vlade: v začetku leta 2012 so namreč vodje pogajalskih skupin že parafirali koalicijsko pogodbo, ki jo je pripravila PS. Čeprav je Šušteršič tedaj  poudarjal, da je ostalo za deset ali dvajset odstotkov neusklajenega besedila, sta se na koncu DL in DeSUS odločili za vstop v desnosredinsko vlado Janeza Janše.