Opozicijska novela predvideva povrnitev pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja pod posebnimi pogoji vsem upravičencem, te pravice pa bi se znova uresničevale v skladu z veljavnim zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Prav tako bi bila po noveli ohranjena pravica do letnega dodatka za upokojence, kot je veljala pred uveljavitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ.

Poslanka PS Barbara Žgajner Tavš je v svojem nagovoru zlasti poslance DeSUS in DL pozvala k podpori noveli. Prvotni zakon za uravnoteženje javnih financ je po njenih besedah neupravičeno posegel v pravice skoraj 27.000 upokojencev, pri čemer pa po njenih besedah ne gre le za začasen varčevalen ukrep, pač pa je "ta poseg časovno neomejen in trajen". Gre za načrtno dejanje vladne politike, opozicijski predlog pa storjene krivice odpravlja, je povedala Žgajner Tavševa.

V poslanski skupini SDS opozicijske novele ne podpirajo. Po besedah poslanke Romane Tomc bi v tem primeru breme varčevalnih ukrepov nosili upokojenci z nizkimi pokojninami, ki so vse svoje življenje v pokojninsko blagajno vplačevali prispevke. Zavrnila je tudi očitke, da naj bi šlo za kaznovanje posebej izbranih kategorij upokojencev.

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber pa je poudaril, da bi sprejem novele zakona zmanjšal dodatne nepotrebne obremenitve proračuna zaradi morebitnih tožb in posledično izplačil odškodnin. Kot je dejal, nobeno varčevanje ne more biti izgovor za zmanjševanje pravic ljudi "arbitrarno, brez argumentov in v nasprotju z ustavo".

Za predsednika in poslanca DL Gregorja Viranta je opozicijski predlog novele preveč radikalen in izničuje učinek tega člena zakona. Pojasnil je, da so v stranki dobili zagotovilo, da bo vlada še danes na dopisni seji sprejela popravke prvotnega zakona. V nasprotnem primeru pa bodo v DL v prvem branju podprli tudi opozicijski predlog, a nato predlagali dopolnila.

Poslanec SLS Roman Žveglič je opozoril, da so za opozicijo problem pokojnine, "o katerih lahko večina Slovencev samo sanja", saj povečini ne temeljijo na vplačanih prispevkih. Spomnil je, da je koalicija že pripravila in uskladila predlog popravkov, ki bo odpravil nedoslednosti pri tistih upokojencih, ki so del delovne dobe opravili v kateri od drugih republik nekdanje države.

Po besedah poslanke DeSUS Marije Plevčak so v stranki vedno vztrajali, da se lahko z varčevalnimi ukrepi poseže le v tiste pokojnine, ki so nadpovprečne, ki ne temeljijo na vplačanih prispevkih in ki so privilegirane. Vladni predlog popravkov varčevalnega zakona je že pripravljen, kljub temu bodo v DeSUS po besedah Plevčakove o podpori opozicijskemu predlogu še razmislili.

Tudi poslanec NSi Jožef Horvat izpostavil, da so bile omejene zgolj pokojnine, ki nimajo kritja v vplačanih prispevkih. Po njegovih besedah bi bilo tudi sicer treba jasno razmejiti pokojnine od rent za zasluge. Slednje bi morale biti izplačane iz socialne in ne iz pokojninske blagajne, je še povedal poslanec NSi, ki novele ne podpira.