Danes sprejeti sklep pravi, da se bodo voditelji parlamentarnih strank »v pričakovanju dogovora glede Ljubljanske banke podružnice Zagreb, skladno s prilogo C sporazuma o vprašanjih nasledstva«, zavzeli za pravočasno ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU, da bo Hrvaška 1. julija postala 28. polnopravna članica EU.

Velepomembna odločitev

Pahor je omenjeni sklep - sicer eden od treh, sprejetih na današnjem sestanku - označil kot »velepomembno odločitev«. Po njegovem je to »izjemnega pomena in kaže na veliko odgovornost slovenske politike«.

Kot je pojasnil, gre namreč za dogovor o tem, da bodo - ob pričakovanju, da bo doseženo soglasje glede rešitve varčevalcev LB v skladu z nasledstvenim sporazumom z Dunaja iz leta 2001 - izpolnjeni vsi pogoji za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v državnem zboru.

In ker je po Pahorjevih besedah »zelo velika verjetnost«, da se na ravni zunanjih ministrov in ob povečanem angažmaju predsednikov vlad v zelo kratkem času najde rešitev za implementacijo dunajske nasledstvene pogodbe, sam verjame, da ne bo nobenih razlogov, da bi kdorkoli od poslancev še imel pomisleke, da ne bi izglasovali ratifikacije hrvaške pogodbe. Obenem je spomnil, da bo z omenjeno rešitvijo izpolnjen tudi sklep, ki ga je glede pogojev za ratifikacijo sprejel OZP.

»Prijatelje lahko izbiram, sosedov ne«

Predsednik republike je na novinarski konferenci po sestanku z veljaki parlamentarnih strank še opozoril, da je slovenska politika dolžna razumeti ogromen pomen tega vprašanja. Po njegovih besedah namreč obstajajo tudi pravna mnenja na ravni EU, da se mora država, če ena od držav članic EU ne ratificira njene pristopne pogodbe, vrniti na začetek pogajalskega procesa. Država, ki pogodbe ne bi ratificirala, bi torej prevzela nase ogromno odgovornost.

»Prijatelje lahko izbiram, sosedov ne, če pa imam prijatelje za sosede, je to velik dosežek vsake zunanje politike. Slovenci in Hrvati smo v zadnjih letih to storili in zdaj gre za to, da to okrepimo. To velikansko zgodovinsko priložnost - ne za to generacijo, za vse generacije obeh narodov - imamo mi danes v naših rokah,« je še poudaril.

Na današnjem sestanku v predsedniški palači je tekla beseda o vsebini dogovora glede rešitve problema LB, ki sta ga na srečanju na Otočcu 6. februarja dosegla zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Karl Erjavec in Vesna Pusić. Vsebina dogovora javnosti še ni znana, saj morata ministra najprej doma - pri predsednikih vlad, vladah in parlamentih - preveriti, če je sprejemljiva za vse. Več naj bi bilo znanega prihodnji teden, ko se bosta Erjavec in Pusićeva znova srečala.