S slovenskim predsednikom Pahorjem sva se tudi danes slišala po telefonu in sva se pogovarjala o potrebi, da bi premostili obstoječo krizo v pogajanjih med državama, je izjavil Josipović v redni radijski mesečni oddaji S predsednikom ob kavi.

Načrta B ni

Ocenil je, da so odnosi med Hrvaško in Slovenijo »zelo dobri, glede na »široki razpon« sodelovanja med državama. Sicer pa je ocenil, da sta državi v »časovni stiski«, ko gre za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v slovenskem parlamentu.

»Ni načrta B. Če Slovenija tega ne bo storila, Hrvaška ne bo vstopila v EU 1. julija,« je odgovoril Josipović na novinarsko vprašanje, kaj se bo zgodilo, če Slovenija ne bo ratificirala hrvaške pogodbe do sredine leta, ko je načrtovano članstvo Hrvaške v EU.

V primeru nerešenega spora bi trpeli obe državi

»To se sliši enostavno in kruto, sicer pa sem povsem prepričan, da se vsi politiki na Hrvaškem, vsaj tisti, ki so v vladi, kot tudi naši prijatelji v Sloveniji, zavedajo, da bi bil takšen scenarij izjemno slab za Hrvaško kot tudi za Slovenijo,« je ocenil Josipović.

Kot je pojasnil, bi v primeru nerešenega spora do 1. 7. tako Hrvaška kot Slovenija trpeli v odnosih z mednarodno skupnostjo, obenem pa je dejal, da se mu takšen scenarij ne zdi preveč možen.

Povedal je, da gre za spor, ki izhaja iz različnih zgodovinskih okoliščin, ter da bi bilo bolje, če bi politiki z obeh strani meje manj razpravljali v medijih. »Bilo bi veliko bolje, če bi se pogovarjali vsak dan, če bo treba, dokler ni bi dosegli rešitve,« je dejal.

Razmišljati je treba o pravični rešitvi

Josipović je izrazil prepričanje, da bosta državi kmalu našli rešitev, po kateri bodo njuni odnosi takšni, kot da ni bilo nobenega spora med Zagrebom in Ljubljano. V tej luči je ocenil tudi srečanje predsednikov obeh vlad, Janeza Janše in Zorana Milanovića v Čilu, kot tudi stike zunanjih ministrov Karla Erjavca in Vesne Pusić.

Ponovil je, da je treba razmišljati o pravični rešitvi, ki bo zadovoljila obe strani, ko gre za devizne prihranke varčevalcev nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke, ki so bili izplačani v okviru javnega dolga Hrvaške. Podprl je tudi varčevalce LB, ki svojih prihrankov niso dobili in jih terjajo na sodiščih.

Karamarko: Spor o LB je treba ločiti od ratifikacije pristopne pogodbe

Odnose med Hrvaško in Slovenijo je danes komentiral tudi predsednik največje opozicijske stranke na Hrvaškem, HDZ, Tomislav Karamarko. Ocenil je, da je treba ločiti spor o LB od ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe.

»Hrvaška diplomacija bi morala to storiti veliko prej, zdaj pa smo prišli do tega, da se pogovarjamo o Ljubljanski banki, ki je postala tema tudi v Bruslju in jo bomo morali reševati na način, ki nam (Hrvaški) morda ne bo ustrezal,« je dejal Karamarko.

»Katastrofa« za Slovenijo in Hrvaško

Če Slovenija hrvaške pristopne pogodbe ne bi ratificirala pravočasno, bi bila to "katastrofa - ne samo za Hrvaško, temveč tudi za ugled Slovenije", je pred obiskom v Sloveniji opozoril vodja politične skupine socialistov in demokratov v Evropskem parlamentu (S&D) Hannes Swoboda, sicer nekdanji dolgoletni poročevalec parlamenta za Hrvaško.

Swoboda je v današnjem telefonskem pogovoru še izrazil upanje, da bo Slovenija, tudi s pomočjo predsednika Boruta Pahorja, kljub notranjepolitični krizi v prihodnjih tednih s Hrvaško uspela doseči dogovor o Ljubljanski banki, saj gre po njegovih besedah za »zelo nujno zadevo«.

Vodja politične skupine evropskih socialistov in demokratov (S&D) bo sicer v torek obiskal Koper, kjer se bo skupaj z evropsko poslanko Mojco Kleva Kekuš udeležil novinarske konference in sodeloval v razpravi z mladimi z naslovom Vaše mnenje, vaša Evropa.

Swoboda se bo v Kopru ustavil na poti v Trst, kjer se bo udeležil večdnevnega letnega zasedanja svoje politične skupine S&D. V okviru tega dogodka se bo predvidoma srečal tudi s predsednikom SD Igorjem Lukšičem.

Zaradi težav v Sloveniji specifični pogovori ne potekajo

Pogovorov s predstavniki Pozitivne Slovenije, ki se je v preteklosti zanimala za članstvo v stranki evropskih socialistov in demokratov PES, Swoboda v okviru svojega obiska v Sloveniji ne načrtuje.

O pogovorih s Pozitivno Slovenijo glede njenega morebitnega članstva v PES je Swoboda danes dejal, da ostajajo odprti za to možnost, a dodal, da zaradi notranjih problemov slovenske stranke specifični pogovori o tem trenutno ne potekajo.

V tem kontekstu je vodja politične skupine evropskih socialistov in demokratov še poudaril, da »zelo nasprotujejo kakršni koli obliki korupcije«.