Omerzel: Veselo naprej na delo

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je vesel, da je na današnjem glasovanju o interpelaciji v DZ dobil zadostno podporo. Mislim, da sem koalicijske poslance prepričal z vsebino, zdaj pa bom z veseljem nadaljeval z delom, je dejal v prvi izjavi za medije.

Na vprašanje, ali bo lahko v luči očitkov, ki so prišli iz vrst opozicije, uspešno nadaljeval delo, je dejal, da sicer ni prijetno delati pod takšnimi pritiski, da pa to na njegovo delo ne vpliva. "Vesel sem, da sem danes dobil podporo in seveda veselo naprej na delo," je dejal.

Na vprašanje, ali je koalicijo prepričal z argumenti ali je šlo za politično računico in samoobstoj koalicije, pa je dejal, da se je sam pri obrazložitvi osredotočil predvsem na vsebino. "Verjamem, da so poslanci to tudi prepoznali in danes tako tudi glasovali," je dejal.

Niso ga podprli vsi koalicijski poslanci

Podatek, da ga niso podprli vsi koalicijski poslanci, je komentiral z besedami, da je bil kakšen zaradi bolezni danes odsoten in da tudi za interpelacijo niso glasovali vsi člani opozicije. "Tudi to je pozitivno," je dejal.

"Vesel sem, da sem danes dobil podporo in seveda veselo naprej na delo," je dejal Omerzel. (Foto: Jaka Gasar)

Očitki Andreja Vizjaka

Poslanec SDS Andrej Vizjak je očitke Omerzela v razpravi, ki so jo poslanci opravili v sredo in za katero so porabili skoraj 15 ur, razdelil v štiri vsebinske sklope - zamolčanje in laži, nezakonito ravnanje, negospodarno ravnanje ter nespoštovanje sklepov vlade in priporočil DZ.

Med drugim mu očitajo zavajanje glede poslov njegovega podjetja Lastinski z Družbo za avtoceste v RS (Dars) in nespoštovanje sklepov vlade iz julija lani glede projekta gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, drugi očitki pa se nanašajo še na postopke imenovanja generalnega direktorja Geodetske uprave RS, nepravilnosti v avtošolah ...

Največ časa so v razpravi namenili poslom podjetja Lastinski z Darsom, pri čemer so opozarjali, da bi se moral minister odločiti, ali bo podjetnik ali politik. "Razumeti mora, da če je nosilec najodgovornejše funkcije v izvršni veji oblasti, če je torej minister, ne more hkrati sklepati novih poslov in pogodb s podjetji, ki so pod njegovim delokrogom, čeprav posredno," je dejal Vizjak.

Omerzel: Očitki so nevsebinski in birokratski

Omerzel, ki je očitke opozicije zavrnil kot nevsebinske in birokratske, je dejal, da se je poslu z Darsom, povezanem s cestno-vremenskimi postajami, odpovedal za vedno. Vizjak se je pri utemeljevanju očitkov iz interpelacije skliceval na številne dokumente, ki jih je pridobil, glede česar je Omerzel izrazil upanje, da je podatke in pogodbe pridobil na zakonit način. "Upam, da se zavedate, da z informacijami, ki jih kažete javnosti, delate poslovno škodo Darsu," je opozoril.

Ministru so očitali tudi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ker na ministrstvo za infrastrukturo ni pravočasno posredoval podatkov o podjetju Lastinski. Omerzel je pojasnil, da je vse svoje premoženje prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije, da mora podatke o podjetju posredovati tudi ministrstvu, pa ni vedel. Napako je nato odpravil.

Vlagateljem interpelacije je ob tem očital, da je bistvena vsebina, ne pa birokracija. "Sama vsebina govori o tem, da za podjetje v lasti funkcionarja veljajo omejitve poslovanja z ministrstvom. Moje podjetje nikoli ni poslovalo z mojim ministrstvom in nikoli ne bo," je dejal minister.

Poslanec SDS Andrej Vizjak (Foto: Luka Cjuha)

Vizjak prepričan, da se je koalicija za podporo Omerzelu odločila zaradi lastnega preživetja

Vizjak je prepričan tudi, da se je koalicija za podporo Omerzelu odločila zaradi lastnega preživetja. Kot je dejal, je ministrova usoda ob javnem razkritju očitkov "visela na nitki, ki pa se je kasneje odebelila in postala vrv, ko so zašli v težave tudi drugi ministri koalicije".

Opozicijski poslanci so opozorili tudi, da so v primeru nekdanjega ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika, ki je odstopil zaradi očitkov o dodeljevanju subvencij Emo Orodjarni, katere solastnik je, veljali visoki standardi, ki pa so za ceno obstoja koalicije v primeru Omerzela razvodeneli.

Omerzel je ocenil, da so vsi očitki zoper njega brez realne osnove in vsebine. "Imam popolnoma čisto vest in sem prepričan, da lahko kakovostno delam naprej," je dejal. Prepričan je, da lahko s svojo ekipo veliko doprinese k projektom, s pomočjo katerih bi Slovenijo popeljali v boljše čase.

Bratuškova: Če lahko ministra česa okrivimo, ga lahko tega, da težav ni pometel pod preprogo

Podporo mu je v DZ izrekla tudi predsednica vlade Alenka Bratušek. Kot je dejala, je v resorju ministra Omerzela na dan prišlo vse preveč napak preteklosti. Če lahko ministra česa okrivimo, ga lahko tega, da težav ni pometel pod preprogo kot nekateri pred njim, ampak se je z njimi soočil, je dejala.

Poslanci so v razpravi ostali vsak na svojem bregu. Vodja poslancev NSi Matej Tonin je dejal, da se Omerzel brani z napadom in krivi svoje predhodnike, poslanec SLS Franc Pukšič pa je ministru sporočil, da je zrel, da zapusti položaj. Predsednica in poslanka NSi Ljudmila Novak je bila razočarana nad dvojnimi merili, ki po njenem vladajo v naši državi.

Podporo Omerzelu je v DZ izrekla tudi predsednica vlade Alenka Bratušek. (Foto: dokumentacija Dnevnika)

Politični manever opozicije

Koalicijski poslanci pa so menili, da gre pri interpelaciji za politični manever opozicije in da minister dela dobro, pri čemer so bili še najbolj previdni v SD.

Poslanka DL Katarina Hočevar je opoziciji očitala, da interpelacijo "spreminja v inkvizicijo tistih, ki delajo drugače in bolje, kot se je delalo v preteklosti". "Verjamem, da vas minister Omerzel moti, saj po načinu dela izstopa od dosedanjih," ji je pritrdila poslanka PS Alenka Pavlič.

To je bila že tretja interpelacija v mandatu premierke Bratuškove. Pred Omerzelom sta jo uspešno prestala tudi minister za finance Uroš Čufer in notranji minister Gregor Virant.